DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Walka o rząd dusz


Jesienią 1980 roku znany warszawski architekt Czesław Bielecki namalował plakat Solidarność. W formie symbolicznego elektrokardiogramu przedstawił na nim przełomowe wydarzenia zniewolonej przez komunistów Polski od roku 1944 po sierpniowe strajki. Wykres elektrokardiogramu przedstawia kolejne lata: 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980, po czym linia przechodzi w znak „Solidarności”. Niewielu zauważyło, iż na wykresie brakuje daty o znaczeniu fundamentalnym: roku 1966, czyli Milenium Chrztu Polski.

Jarosław Szarek


Wykres Bieleckiego doskonale oddawał sposób myślenia nie tylko znacznej części inteligencji zaangażowanej w „Solidarność”, ale również większości Polaków nieakceptujących PRL u. Do dzisiaj rok 1966 rzadko wymienia się w ciągu przełomowych wydarzeń, kiedy naród występował przeciwko komunistycznym rządom. Tymczasem to właśnie wtedy setki tysięcy Polaków wyszły na ulice, aby zamanifestować swą wiarę oraz poparcie dla Kościoła katolickiego i prymasa Polski kardynała Wyszyńskiego, który 3 maja 1966 roku dokonał aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi za wolność Kościoła w Polsce i świecie.

Milenijny rok nie utrwalił się jednak w społecznej pamięci. Narodową wyobraźnią zawładnęły późniejsze wydarzenia, zwłaszcza wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz jego pielgrzymka do Ojczyzny w roku 1979: entuzjazm i uniesienie milionowych rzesz witających następcę świętego Piotra na polskiej ziemi. Potem doszły kolejne przeżycia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Za dwa tygodnie ma się odbyć w parlamencie debata na temat imigracji. Prezydent Emmanuel Macron zdecydował się najwyraźniej wziąć byka za rogi i zmierzyć się z tym problemem wprost. Do tej pory temat ten podejmowała głównie prawica narodowa Marine Le Pen. Powstaje pytanie, czy jest to rzeczywiście chęć zajęcia się realnym problemem, który krytykuje już 70 proc. Francuzów, czy też może kolejny sprytny zabieg obozu prezydenckiego w postaci neutralizacji Zjednoczenia Narodowego przez wytrącenie mu podstaw wielu idei?

 
 

Psychiatra z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa skrytykował psychiatrów i innych medyków za „leczenie” hormonalne pacjentów uważających się za transseksualistów. „Będą w rękach lekarzy do końca życia. Wielu z nich zostanie poddanych sterylizacji, nie mogąc mieć własnych dzieci i wielu będzie tego żałować” – ostrzega.

 

Panteizm, rezygnacja z ewangelizacji, dekonstrukcja kapłaństwa, rehabilitacja pogańskich wierzeń – wszystko to może przynieść Synod Amazoński. Każdy z nas może pomóc zatrzymać tę inwazję błędów – apelują o to znani hierarchowie. W programie „JA KATOLIK” opowiada o tym Krystian Kratiuk z PCh24.pl.

 

Chociaż niewiele na to wskazuje, właśnie trwa w Polsce kampania przed wyborami, które odbędą się 13 października. Co jest jej głównym tematem? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – na pewno nie ochrona życia.

 

Minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Božinović zapowiedział, że jego kraj wzmacnia zasoby ludzkie i techniczne niezbędne do ochrony granic przed napływem imigrantów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.