DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   HISTORIA

Jarosław Szarek

Walka o rząd dusz


Jesienią 1980 roku znany warszawski architekt Czesław Bielecki namalował plakat Solidarność. W formie symbolicznego elektrokardiogramu przedstawił na nim przełomowe wydarzenia zniewolonej przez komunistów Polski od roku 1944 po sierpniowe strajki. Wykres elektrokardiogramu przedstawia kolejne lata: 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980, po czym linia przechodzi w znak „Solidarności”. Niewielu zauważyło, iż na wykresie brakuje daty o znaczeniu fundamentalnym: roku 1966, czyli Milenium Chrztu Polski.

Jarosław Szarek


Wykres Bieleckiego doskonale oddawał sposób myślenia nie tylko znacznej części inteligencji zaangażowanej w „Solidarność”, ale również większości Polaków nieakceptujących PRL u. Do dzisiaj rok 1966 rzadko wymienia się w ciągu przełomowych wydarzeń, kiedy naród występował przeciwko komunistycznym rządom. Tymczasem to właśnie wtedy setki tysięcy Polaków wyszły na ulice, aby zamanifestować swą wiarę oraz poparcie dla Kościoła katolickiego i prymasa Polski kardynała Wyszyńskiego, który 3 maja 1966 roku dokonał aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi za wolność Kościoła w Polsce i świecie.

Milenijny rok nie utrwalił się jednak w społecznej pamięci. Narodową wyobraźnią zawładnęły późniejsze wydarzenia, zwłaszcza wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz jego pielgrzymka do Ojczyzny w roku 1979: entuzjazm i uniesienie milionowych rzesz witających następcę świętego Piotra na polskiej ziemi. Potem doszły kolejne przeżycia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.