DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Walka o krzyż na berlińskim zamku. Znowu przeszkadza postępowcom i obrońcom islamistów

Walka o krzyż na berlińskim zamku. Znowu przeszkadza postępowcom i obrońcom islamistów
Zamek miejski w Berlinie (ok. 1920 roku). źródło: wikimedia.org

W Berlinie rozgorzał spór o to, czy na kopule odbudowywanego zamku władców pruskich, ma zostać umieszczony, zgodnie z oryginałem, krzyż. Przeciwko krzyżowi protestują przedstawiciele lewicy i „zieloni”. Broni go m.in. minister kultury.

 

W odbudowanym zamku ma powstać muzeum im. Humboldtów, naukowców badających w wieku XVIII egzotyczne kultury. Odbudowa zamku, który decyzją władz NRD został wysadzony w powietrze w roku 1950, jest na zaawansowanym etapie, jednak do końca wszystkich prac pozostają jeszcze dwa lata. Pomimo to, już teraz przedstawiciele formacji lewicowych oraz tzw. „zielonych”, wyrazili swój sprzeciw, aby kopule zamku przywrócić jej historyczny wygląd, czyli zwieńczyć ją krzyżem.  Uważają oni, że chrześcijański symbol jest sprzeczny z misją nową obiektu - dialogiem kultur. - Zamek ma być budynkiem publicznym, w którym wszyscy powinni czuć się jak u siebie. Otwarty dialog kultur nie będzie możliwy, jeśli krzyż na kopule będzie od początku wyznaczał jeden kierunek - powiedziała Sigrid Hupach, rzeczniczka lewicowej partii Die Linke. Sprzeciw wobec krzyża wyrażają też berlińscy zieloni. „Redukowanie Forum Humboldtów do tylko jednej religii jest błędem” – napisali w proteście. W tym ataku na krzyż wspierają ich niektóre niemieckie media.

 

Natomiast krzyża broni minister stanu ds. kultury Monika Gruetters. Jej zdaniem chrześcijański obraz człowieka należy do europejskiej kultury „otwartości, wolności i miłosierdzia”. - Będziemy wiarygodni tylko wtedy, gdy pokażemy tę zależność - powiedziała działaczka CDU.

 

W obronie krzyża stanął też arcybiskup Berlina Heiner Koch. - Krzyż jest dla mnie znakiem radosnej nowiny wiary chrześcijańskiej dla wszystkich ludzi - powiedział katolicki hierarcha.

 

Krzyża na kopule zamku, który był tam w pierwotnej budowali, broni też, zajmujący się tą sprawą dziennikarz „Die Welt”. – Zewnętrzny kształt zamku jest świadectwem wielu stuleci niemieckiej historii. Detali budowli nie można zmieniać kierując się aktualnymi trendami politycznej poprawności – zauważył Rainer Haubrich. Inni komentatorzy podkreślił, że krzyż na kopule zamku, byłby również sygnałem dla muzułmańskich migrantów, których w Berlinie jest mnóstwo, przypominający im w jakim kręgu cywilizacyjnym przebywają.   

 

Odbudowę zamku w Berlinie rozpoczęto w roku 2013. Zwycięski projekt włoskiego architekta Franco Stelli przewiduje wierną rekonstrukcję fasad barokowego zamku wraz z kopułą od strony zachodniej. W odbudowanym zamku ma się znaleźć miejsce na zbiory z Muzeum Etnologicznego i Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Patronem Forum są bracia Humboldtowie - Alexander i Wilhelm - naukowcy z epoki Oświecenia, badacze kultur pozaeuropejskich.

 

Źródło: dzieje.pl

Adam Białous


DATA: 2017-05-22 12:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niech zdejma krzyz a powiesza polksiezyc, mój dziadek walczyl z Niemcami to ja będę alczyl z muzułmanami.
ponad 1 rok temu / sandy
 
Może zamiast krzyża niech umieszczą półksiężyc. I ogłoszą powstanie sułtanatu.
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "51728"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.