DZIŚ JEST:   14   LISTOPADA   2019 r.

Św. Józefa Pignatellego
Św. Hipacego, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

Walka o ducha i kulturę


20 lipca 2010 roku zmarł Thomas Molnar, jeden z najwybitniejszych – obok R. Kirka, F. Wilhelmsena, L. Brenta Bozella – przedstawicieli amerykańskich paleokonserwatystów, zwanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia „nowymi konserwatystami” (nie mylić z neokonserwatystami!). Węgierski katolik, w latach II wojny światowej więzień obozów koncentracyjnych w Dachau i Buchenwaldzie, większość życia spędził w USA, gdzie jako wybitny specjalista w dziedzinie współczesnej literatury i filozofii francuskiej, wykładał zarówno te przedmioty w Brooklyn College, jak i historię kultury europejskiej w Long Island University. Aktywnie współpracował z najważniejszymi amerykańskimi periodykami konserwatywnymi: „National Review” W. F. Buckleya oraz „Modern Age” R. Kirka.

Thomas Molnar – katolicki tradycjonalista od początku związał się z tym nurtem amerykańskiego konserwatyzmu (Kirk, Bozell), który nie akceptował programu „fuzjonizmu”, a więc melanżu między tradycjonalistycznym konserwatyzmem a de facto myślą klasycznego liberalizmu (co od lat sześćdziesiątych XX wieku propagował F. Meyer a także – choć z zastrzeżeniami – redaktor „National Review”, W. F. Buckley Jr).

Pisarstwo Molnara koncentrowało się wokół kwestii z zakresu filozofii polityki: badał intelektualne korzenie rewolucyjnej doktryny, zwłaszcza w kontekście utopii – wieczystej herezji. O tym traktują jego najważniejsze dzieła, jak na przykład: The decline of the intellectual (1961), Utopia, the perennial heresy (1967), The Counter-revolution (1969), Politics and the State: the Catholic View (1980), Twin Powers: Politics and the Sacred (1988). Zaniepokojenie Molnara sytuacją Kościoła po Vaticanum II odnajdziemy między innymi w Ecumenism or New Reformation? (1968), Christian Humanism: a Critique of the Secular City and its Ideology (1978) czy The Chuch: Pilgrim of Centuries (1990).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Poseł Lewicy Magdalena Biejat została przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w której w poprzedniej kadencji utknął obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj Aborcję”.

 

 
 

Kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego ujawnił skandal, jaki miał miejsce w jednym z francuskich seminariów, do którego przyjęto kobietę, która po tzw. zmianie płci uważała się za mężczyznę. Dopiero dzięki interwencji kard. Saraha udało się zablokować jej święcenia. – Kto zmienia płeć, ten buntuje się przeciw Bogu – ocenił kard. Sarah.

 

W dniu inauguracji Sejmu pierwszym parlamentarnym zespołem, jaki został powołany, był parlamentarny zespół przyjaciół zwierząt, a nie zespół, który będzie troszczył się o zdrowie ludzi i zajmował się chorobami oraz pomaganiem ludziom. Nie, powołano zespół, który będzie troszczył się o zwierzęta i założyła go oczywiście poseł Lewicy. Tutaj mamy do czynienia z pewnym przygotowaniem, bo tego samego dnia również w TVP pojawił się reportaż o faktycznie skandalicznej fermie, która ma być z końcem tego roku zamknięta. My takie sytuacje faktycznie potępiamy i uważamy, że trzeba je eliminować – mówił w środę na antenie Radia Maryja Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki stwierdził, że nie ma nic przeciwko legalizacji związków partnerskich, zarówno tych pomiędzy mężczyzną a kobietą, jak i pomiędzy dwoma mężczyznami lub dwiema kobietami. Odnosząc się do kwestii adopcji dzieci przez takie związki stwierdził, że obecnie byłby to krok za daleko. Stwierdził również, że pozostałby przy związkach partnerskich, zamiast legalizować "małżeństwa" homoseksualne.

 

Maksymalna prędkość z jaką będzie można poruszać się po holenderskich drogach, to 100 km/h. Na takie ograniczenie ruchu (w dzień) władze zdecydowały się jednak nie z troski o bezpieczeństwo podróżujących, ale o środowisko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.