DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

Walka o ducha i kulturę


20 lipca 2010 roku zmarł Thomas Molnar, jeden z najwybitniejszych – obok R. Kirka, F. Wilhelmsena, L. Brenta Bozella – przedstawicieli amerykańskich paleokonserwatystów, zwanych w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia „nowymi konserwatystami” (nie mylić z neokonserwatystami!). Węgierski katolik, w latach II wojny światowej więzień obozów koncentracyjnych w Dachau i Buchenwaldzie, większość życia spędził w USA, gdzie jako wybitny specjalista w dziedzinie współczesnej literatury i filozofii francuskiej, wykładał zarówno te przedmioty w Brooklyn College, jak i historię kultury europejskiej w Long Island University. Aktywnie współpracował z najważniejszymi amerykańskimi periodykami konserwatywnymi: „National Review” W. F. Buckleya oraz „Modern Age” R. Kirka.

Thomas Molnar – katolicki tradycjonalista od początku związał się z tym nurtem amerykańskiego konserwatyzmu (Kirk, Bozell), który nie akceptował programu „fuzjonizmu”, a więc melanżu między tradycjonalistycznym konserwatyzmem a de facto myślą klasycznego liberalizmu (co od lat sześćdziesiątych XX wieku propagował F. Meyer a także – choć z zastrzeżeniami – redaktor „National Review”, W. F. Buckley Jr).

Pisarstwo Molnara koncentrowało się wokół kwestii z zakresu filozofii polityki: badał intelektualne korzenie rewolucyjnej doktryny, zwłaszcza w kontekście utopii – wieczystej herezji. O tym traktują jego najważniejsze dzieła, jak na przykład: The decline of the intellectual (1961), Utopia, the perennial heresy (1967), The Counter-revolution (1969), Politics and the State: the Catholic View (1980), Twin Powers: Politics and the Sacred (1988). Zaniepokojenie Molnara sytuacją Kościoła po Vaticanum II odnajdziemy między innymi w Ecumenism or New Reformation? (1968), Christian Humanism: a Critique of the Secular City and its Ideology (1978) czy The Chuch: Pilgrim of Centuries (1990).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.