DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Walczysz ze zmianami klimatu? Koniec z e-mailami! Kolejne szaleństwo ekologizmu

Walczysz ze zmianami klimatu? Koniec z e-mailami! Kolejne szaleństwo ekologizmu
fot. publicdomainpictures.net

Doskonałym sposobem na walkę z globalnym ociepleniem jest...zaprzestanie pisania e-maili – przekonuje Bloomberg. Przechowywanie elektronicznych danych odpowiada bowiem za nawet do 8 proc. globalnego zużycia energii elektrycznej. Dlatego dzisiaj wzywa się do ograniczenia elektronicznej komunikacji. Jak daleko posunie się jeszcze ekologiczne szaleństwo?

 

Wydaje się, że rezygnacja z paliw kopalnych, pozbycie się plastiku czy przejście na weganizm to wystarczające sposoby walki z globalnym ociepleniem. Nic bardzie mylnego! Okazuje się, że doskonałym sposobem na redukcję śladu węglowego może być zaprzestanie elektronicznej komunikacji.

 

„Coraz więcej osób używa elektronicznych skrzynek mailowych do organizacji życia osobistego. Stare maile, fotografie czy pliki odkładają się nienaruszone i czekają na wybranie w poszukiwaniu starego adresu, imienia czy fotografii starego chłopaka. Problem w tym, że wszystkie te dane wymagają energii by je zachować. I pomimo wysiłku przemysłu technologicznego zaangażowanego w rozwiązania wielorazowe, rozkwit streamingu i prac nad sztuczną inteligencją tylko powiększa ilość paliw kopalnych spalanych by dane na serwerach pozostały zachowane, dostępne i schłodzone” - czytamy w artykule Bloomberga „Ogranicz korzystanie z e-maili jeżeli chcesz ratować planetę”.

 

Autor podaje, że obecnie przechowywane dane odpowiedzialne są za ok. 2 proc. globalnego zużycia energii elektrycznej, a liczba ta ma wzrosnąć do 8 proc. w 2030 r. Jednak jedynie 6 proc. z nich jest w ciągłym użytku. 94 proc. pozostaje w znacznej mierze niewykorzystane – wynika z obliczeń Hewlett Packard Enterprise. „Kosztuje nas to tyle ile utrzymanie branży lotniczej, za dane, których i tak nie potrzebujemy” - tłumaczy Andrew Choi z Parnassus Investments.

 

Kirk Bresniker z Hewlett Packard Labs przekonuje, że ponowne korzystanie z tych danych zużywa nawet więcej energii. „Jeżeli chcę przenieść gdzieś dane, muszę je rozgrzać i przesłać przez odpowiednie centrum (…) nie myśl, że usunięcie zalegających wiadomości rozwiąże problem. W sieci trzymane są kopie nawet 10-letnich e-maili w serwerach na całym świecie” - przekonuje.

 

Pojawia się problem majaczącego na horyzoncie kosztu rozwoju branży IT przeliczonego na emisję dwutlenku węgla. Okazuje się, że obecne tempo doprowadzi do „katastrofalnego” wzrostu spalania tego cieplarnianego gazu. Jest to o tyle zaskakujące, że przez lata wysokie technologie reklamowane były jako jedne z najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu.

 

W związku z tym rodzi się pytanie. Być może dużo lepszym rozwiązaniem jest uświadomienie młodemu pokoleniu rzeczywisty koszt korzystania z komputera i smartfona, zamiast wysyłanie ich na strajki w „obronie klimatu”?

 

Źrodło: bloomberg.com
PR

 

 


DATA: 2020-01-26 17:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dostęp do dowolnych danych wymaga energii. Obawiam się, że serwisy internetowe zużywają jej więcej niż e-mail'e :-D
7 miesięcy temu / Stormer
 
Trzeba wrócić do gotówki. Płatności kartą i przelewy niszczą planetę.
7 miesięcy temu / bankier
 
No i Greta i jej gretyni zaorali się. Bo ja bez żalu odstawię maile i zacznę pisać na papierze, ale niech oni zrezygnują z netu.
7 miesięcy temu / Pavulon
 
@ekologista - nie prawda, bo wtedy zginie, gdyż umrą drzewa, który potrzebują CO2
7 miesięcy temu / Kowalski
 
Bo pocztę się usuwa trwale i po problemie.
7 miesięcy temu / Kowalski
 
Prawda jest taka, że dopiero jak wszyscy przestaną oddychać i wydalać CO2, to nasza bidulka Matka Ziemia będzie mogła w spokoju odetchnąć. /s
7 miesięcy temu / ekologista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.