DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Porady medyczne

Walczyć z bólem czy z chorobą?

Walczyć z bólem czy z chorobą?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie wydaje się oczywista – walczyć powinniśmy z chorobą. Jednak codzienna praktyka wskazuje, iż dla wielu zagadnienie to nie jest proste i raczej skłonni jesteśmy do zwalczania bólu, nawet bez zastanowienia się, jakie jest jego źródło.

 

W niniejszym artykule opiszę istotę bólu, w następnym rozważę zasadność zażywania, obecnie masowo stosowanych i łatwo dostępnych, niesteroidowych środków przeciwzapalnych; w trzecim artykule z tej serii – opiszę podstawowe metody racjonalnego zwalczania bólu tj. takie, które uwzględniają jego przyczynę.

 

Ból jest z reguły nieodłącznym towarzyszem choroby, choć stan patologiczny może objawiać się „tylko” osłabieniem i niedomogą fizyczną. Ból ostry, zawiadamia nas o nagłym, poważnym uszkodzeniu tkanek. Zadaniem bólu rozlanego jest uświadomienie nam chronicznego procesu niszczącego tkanki. Cierpienie mobilizuje do podjęcia leczenia i wzbudza pragnienie jak najszybszego wyleczenia. Ból można więc określić mianem nieprzyjemnego sojusznika w pracy nad uzdrowieniem chorego. Zmniejszenie bólu lub jego zanik, przy stosowaniu leczenia regenerującego (bez użycia chemicznych środków przeciwbólowych), zapewniają nas o postępie procesu zdrowienia.

 

Często ból jest tak dotkliwy, że - zwłaszcza w epoce kultu wszelkiej przyjemności i dobrego samopoczucia – traktuje się go jako wysoko niepożądanego intruza, którego należy się natychmiast pozbyć. Jednak, pomimo dużych możliwości, które daje techniczny postęp w dziedzinie chemii farmaceutycznej, z reguły całkowite wykluczenie odczuwania bólu pozostaje niemożliwe do osiągnięcia. Nawet jeśli sięgnie się po narkotyczne środki farmakologiczne – ulga jest krótkotrwała i ściśle związana z odurzeniem.

 

Odczuwanie bólu połączone jest dodatkowo z ośrodkowym silnym, afektywnym doznaniem, które zostaje zapamiętane, co ma skłaniać do następczego unikania bądź wyrugowania czynnika wywołującego ból. Z tym rodzajem subiektywnego cierpienia, „radzą” sobie dopiero neurochirurdzy, np. odcinając głębokie połączenia płatów czołowych od pozostałej części mózgu. Po takim zabiegu chorzy nadal mają świadomość bólu, ale przestaje on być dręczący. Ten sposób walki z cierpieniem stosowany jest oczywiście dopiero u osób z bólami wywołanymi zaawansowaną chorobą nowotworową, kiedy nie działają już żadne farmakologiczne środki przeciwbólowe.

 

Wspomniane zabiegi neurochirurgiczne stanowią wyrazisty przykład rozkwitu medycyny użytkowej, tj. takiej, której podstawową przesłanką jest wykonanie wszystkiego, co umożliwia technika, bez stawiania wyższych pytań. Chory, po takim zabiegu, posiada bowiem zmienioną osobowość. Jednak dla celów medycyny masowej, fakt ten jest o tyle tylko godny uwagi, o ile zdoła się go wykorzystać w innych przypadkach terapeutycznych, np. w terapii niektórych schorzeń psychicznych.

 

Dr n.med. Izabella Stępkowska


DATA: 2012-03-29 22:49
AUTOR: IZABELLA STĘPKOWSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobry tekst i poruszony ważny problem. Dzięki!
ponad 8 lat temu / Andrzej
 
Utrafione w samo sedno.
ponad 8 lat temu / *
 
A co pani doktor sądzi o przeciwbólowych lekach homeopatycznych? czy warto je stosować?
ponad 8 lat temu / Aneta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.