DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Walczący z Goliatem – mężczyzna na miarę XXI wieku

Walczący z Goliatem – mężczyzna na miarę XXI wieku
fot. pixabay.com
#MĘŻCZYZNA    #OJCIEC    #SYN    #MĘSTWO    #OJCOSTWO    #KOBIETA    #EMANCYPACJA    #MĘŻNY    #RYCERZ    #ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Temat ten jest stale aktualny. Oczywiście, w różnych epokach historii różnie był przedstawiany, jednak istota pozostawała ta sama. Dziś zaś dostrzec można próby zupełnie nowego spojrzenia na to zagadnienie. Męskość, bo o niej mowa, nabiera innych cech, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. I bynajmniej, nie zmierza to w dobrym kierunku. Można by, za Danutą Rinn, zapytać: „Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy?” – no właśnie…

 

Nie należy, rzecz jasna, popadać w skrajne przygnębienie. Jest wielu mężczyzn, których jak najbardziej można określić mianem „męskich”. I nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim o te cechy charakteru, które świadczą o ich odpowiedzialności, sile ducha, wytrwałości, niesieniu pomocy i byciu podporą dla innych. Zwłaszcza w tej najbardziej podstawowej komórce społecznej, jaką jest rodzina, mężczyzna potrafi objawić swoją męskość poprzez chronienie swoich bliskich przed wszelkimi niebezpieczeństwami z zewnątrz i zapewnienie im bytu.

 

W sferze publicznej obserwujemy jednak próby redefinicji męskości. Rycerskość, waleczność, mężność to, zdaje się, przeżytek. Lansowany jest wizerunek mężczyzny albo miękkiego, nie umiejącego brać odpowiedzialności za swoje czyny, albo kreującego się według zasad panujących w środowiskach LGBTQ, czyli tak naprawdę nie odnajdującego w sobie prawdziwego mężczyzny, albo też – macho, który jest narcyzem dbającym o swoje wygody i luksus. Jak pojęcie męskości odbierają kobiety? Co stanowi, według nich o tym, że danego mężczyznę można nazwać prawdziwie męskim? Czy dostrzegają coś niepokojącego w dzisiejszym kreowaniu męskości? O to postanowiłam zapytać kilka pań w krótkiej sondzie.

 

Czym jest męskość?

– Męskość kojarzy mi się z siłą fizyczną, odwagą, obroną, siłą ducha, nieugiętością przed przeciwnościami, wytrwałością, odpowiedzialnością za osoby słabsze. Męski to zdecydowany, konkretny, zajmujący się istotą rzeczy – mówi 34- letnia Sviatlana. Z kolei 38-letnia Katarzyna dodaje, że męskim można nazwać mężczyznę, który dojrzał do swojej roli. – Według mnie jest przede wszystkim odpowiedzialny i świadomy swoich decyzji i zachowań, świadomy, że generalnie jest silniejszy od kobiety i dzieci i tę siłę wykorzystuje we właściwy sposób, czyli w pracy, aby pomóc, aby pokazać innym, jak wiele rzeczy można zrobić, że potrafi stanąć w obronie słabszych, ale i pohamować się w odpowiednim momencie – stwierdza. I zaznacza: męskość to odpowiednie cechy charakteru. Tutaj bardzo ważne jest wychowanie i rola ojca, ale i to, aby chłopak wychowywał się w zdrowej rodzinie, gdzie jest i ojciec, i matka. Mężczyzny słabego psychicznie żadna kobieta nie nazwie męskim w prawdziwym tego słowa znaczeniu, bo np. sięga on po alkohol lub inne używki. Sięga po przemoc wobec słabszych czy to fizyczną, czy to psychiczną.

 

25-letnia Natalia z naciskiem mówi, że męskość należy określać jednoznacznie: Męskość to odwaga, odpowiedzialność, siła, walka z Goliatem, chęć przeżywania przygód. To także zdawkowość i konkretność. Uzupełnienie kobiecości.

 

Czy mamy do czynienia z kryzysem męskości?

– Kryzys męskości jest faktem. Objawia się w tym, że mężczyźni unikają przede wszystkim odpowiedzialności, czego dowodem jest opuszczanie kobiet, gdy dowiedzą się o ojcostwie, lub co gorsza - przejawia się nakłanianiem kobiety do aborcji. Obecny mężczyzna jest wystraszony, woli oddać władzę kobiecie. Męskość stała się „wymuskana”. Mężczyznę ukazuje się jako wolnego strzelca, którego nic nie zobowiązuje. Przy takim mężczyźnie kobieta byłaby nieszczęśliwa. A niestety, obecnie kładzie się nacisk na wygląd i sprawność seksualną. Wizerunek mężczyzny wiernego nie jest dziś na topie – stwierdza Natalia.

Według Sviatlany kryzys ten trwa już od dawien dawna.

 

– Tak nawiasem mówiąc - biblijnie - Adam już w Raju „spalił” sprawę. Dał się wciągnąć w grzech przez Ewę, i jeszcze przed Bogiem zwalał na nią winę, że go wciągnęła, nie wziął odpowiedzialności za swój czyn. Różne wpływy i czynniki wychowawczo-społeczne sprawiały, że część mężczyzn stawała się coraz bardziej „miękka”. Również „męski” typ kobiet ma, moim zdaniem, niewłaściwy wpływ na formowanie męskości u młodego mężczyzny. Wszechmogąca, apodyktyczna i dominująca matka lub opiekunka może zagłuszać męskość u mężczyzny, jego zdecydowanie i pewność siebie, no i osłabiać poczucie odpowiedzialności, które mężczyzna przestaje stosować wobec kobiety, a w perspektywie – wobec własnych dzieci.

 

Z kolei Kasia zwraca uwagę na fakt, że dziś nie patrzy się na wewnętrzne bogactwo człowieka. – Kryzys, według mnie, istnieje i sięga obecnie bardzo głęboko. Przede wszystkim pomieszaliśmy pojęcia. Samo pojęcie „męskość” sprowadzane jest do wyglądu. Często, jeśli się mówi, że ktoś jest męski, myślimy o jego wyglądzie, że jest przystojny. Tymczasem męskość od wieków oznaczała tyle co bycie mężnym. Mężni byli woje, rycerze, wybawiciele narodu, partyzanci czy powstańcy i żołnierze broniący kraju oraz zwyczajni ojcowie rodziny, którzy wychowywali swoich synów na odpowiedzialnych ludzi, w sytuacji zagrożenia potrafiących stanąć w obronie swoich wartości, słabszych i nie chowających głowy w piasek.

 

Co należy zmienić w dzisiejszym wizerunku mężczyzny?

Dziewczyny, choć w różny sposób, wyrażały podobne opinie. Sviatlana: Należy promować i kłaść nacisk na branie odpowiedzialności! Ponieważ kiedy widzę i słyszę hasła typu „mamy prawo do wolnego wyboru”, od razu słyszę między słowami krzyk i strach przed braniem odpowiedzialności. Niektórzy próbują zrzucać odpowiedzialność i przykrywać się głośnymi, a jakże kłamliwymi hasłami o rzekomym „wolnym wyborze”. To dotyczy tak kobiet, jak i mężczyzn. Na dodatek nierozumne feministki, zmanipulowane przez wpływowych mężczyzn, domagają się, chyba nie do końca świadomie, odebrania odpowiedzialności tymże mężczyznom. Paradoks! 

 

Natalia: Mężczyźni zniewieścieli, a kobiety stały się „męskie”. Czyli generalnie, ideologia gender zbiera swoje żniwo: sprowadzamy wszystkich do tego samego poziomu tracąc to, co tak pięknie nas odróżnia i sprawia, że się dopełniamy: straciliśmy kobiecość i męskość. Obraz sprzed kilkunastu dni: dwóch młodych wymalowanych mężczyzn zaproszonych do popularnej śniadaniówki i temat o tym, czy makijaż mężczyzn jest ok. Po co w ogóle taki temat w TV? Ano po to, aby pokazać, że w zasadzie niby takie malowanie brwi, rzęs czy paznokci przez mężczyzn to nic złego i mężczyzna może to robić. No może tylko czy to służy mężczyznom?

 

Kasia: Jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy w TV „Rambo”, Schwarzeneggera, „Szklane pułapki” i innych macho, którzy ratowali świat, sami uchylając się kulom najlepszych snajperów. To była przesada, ale w sumie to każda kobieta wewnętrznie marzy o rycerzu na białym koniu, który ją uratuje z opresji i będzie wsparciem w trudnych chwilach. Z drugiej strony same my, kobiety, poprzez m.in. media i popkulturę stałyśmy się nierzadko twardymi babami, które są okrutniejsze od mężczyzn i zrzucamy tych naszych rycerzy z konia i tratujemy go dziwiąc się, że ucieka. W ten sposób wychowuje się kolejne pokolenia mężczyzn i kobiet. Trzeba wrócić do właściwego rozumienia męskości i kobiecości. W tym miejscu skieruję apel do mężczyzn: Bądźcie mężni. Walczcie o swoją męskość. Kobiety potrzebują takich mężczyzn. Szukajcie kobiecych kobiet, a nie tych silnych, wyemancypowanych, zimnych. Prędzej czy później takie życie wam obrzydnie. Apel i do kobiet, i do mężczyzn: wychowujcie swoich synów na mężnych, męskich w poczuciu bycia potrzebnym, docenianym i w szacunku dla innych ludzi, w tym - do ich matek. To jest podstawa do zmiany wizerunku. Doceniajcie ich siłę i tę fizyczną, i tę umysłową. Taki mężczyzna jest zdolny się podnieść i zawalczyć o świat.

 

Ponadczasowe rozumienie męskości i jej wypełnianie jest, jak widać, w cenie. Zatem, drodzy panowie, bądźcie prawdziwie męscy.

 

Agnieszka Jarczyk

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa


DATA: 2018-07-24 10:42
AUTOR: AGNIESZKA JARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z artykułu wynika, że cechą męskości jest ponoszenie i branie odpowiedzialności. A kobieta to już nie powinna być odpowiedzialna tylko i wyłącznie mężczyzna ma być odpowiedzialny?
ponad 1 rok temu / trooper
 
Ojcostwo jest nie tylko fizyczne. Ojcostwo to dawanie życia. Każdy mężczyzna nie tylko może, ale powinien być ojcem - to jest w jego naturze.
ponad 1 rok temu / Frondo z Krainy Deszczowców
 
Co w takim razie z mężczyznami, którzy nie czują powołania do bycia ojcem? Czy dla nich jest jakaś droga?
ponad 1 rok temu / Janek
 
Męskość i bycie mężczyzną wiąże się ściśle z ojcostwem i byciem ojcem. Do tego jesteśmy powołani. Do fizycznego bycia ojcem, przekazywania życia ale i rodzenia duchowego, zradzania drugiego dla Boga. Trzeba więcej takiej promocji w świecie dzisiaj. Promocji tego co normalne i zwyczajne. Dla mnie kimś takim, który był prawdziwym mężczyzną i ojcem był św Maksymilian Maria Kolbe. Ale o obok nas żyją też zwykli normalnie mężczyźni i ojcowie....ja gdybym nie był ojcem i mężem to nie wiem kim bym był teraz. Za to Panu Bogu dziękuję, że przez to moje ojcostwo, że powołał mnie do niego, pokazał mi prawdziwe życie. Dobre piękne i pełne miłości i oddania. Czasami jest trudno, bo czasem to życie w ojcosstwie i małżeństwie to walka i bojową nie z tym co oferuje nam duch tego świata. To bojowanie rozgrywa się w naszych sercach i nikt go nie uniknie. Więc jeśli jesteś mężczyzna, stawaj się z każdy dniem ojcem. Polecam gorąco!
ponad 1 rok temu / Maciej
 
cyt"Kryzys męskości jest faktem. Objawia się w tym, że mężczyźni unikają przede wszystkim odpowiedzialności, czego dowodem jest opuszczanie kobiet, gdy dowiedzą się o ojcostwie," -zapytajcie kobiet dlaczego tak się dzieje ,decyzja powinna być wspólna
ponad 1 rok temu / lil
 
głos Kasi jest bardzo odważny i mówi prawdę ,dzisiejsze kobiety manipulując antykoncepcja sprowadzają mężczyzne do roli dawcy nasienia bez jego woli ,termin :"wpadka kontrolowana " poczytajcie o oszustwach ,cyt" zrzucamy tych naszych rycerzy z konia i tratujemy go dziwiąc się, że ucieka" -bardzo prawdziwe ,ja wychowałam synów na szanujących kobiety przygotowanych do odpowiedzialności mężczyzn ,-ale dla kogo maja tacy być? jak kobiety chcą od nich tylko wolnych związków a jak by się trafiły dzieci to tylko alimentów i wtedy krzyczą o odpowiedzialności i jacy to faceci są straszni
ponad 1 rok temu / hm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.