DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Och, aż do teraz wytrzymałam bez jedzenia. Jeszcze tylko 3 godziny :-
10 miesięcy temu / mia
 
@Leaf427 cyt.: >Ja bym chętnie nic nie jadł ale jestem za słaby.< --- Problem w tym, że gdybyśmy CHĘTNIE nic nie jedli, to nie byłoby to żadne WYRZECZENIE, a o to przecież w poście chodzi. Druga rzecz: pustkę żołądka należy na czas postu wypełnić modlitwą, inaczej głodzenie jest katorgą. Gdyby św. Maksymilian Kolbe nie modlił się w bunkrze głodowym, prawdopodobnie nie wytrzymałby ani trzech dni.
10 miesięcy temu / Ewa
 
@Krzysztoff: to o co apelujesz praktykuje się w islamie. Kościół nigdy nie rozumiał postu jako głodówki.
10 miesięcy temu / Asdf
 
Chleb i woda + jabłka ze względów zdrowotnych. Rok temu zjadłem tylko jeden syty posiłek - sałatka rybna -ale to był błąd bo padłem wieczorem i stałem się wredny dla otoczenia a nie o to chodzi w poście. Także trochę rozsądku, trzeba dobrać dietę do możliwości. Ja bym chętnie nic nie jadł ale jestem za słaby.
10 miesięcy temu / Leaf427
 
Przecież to są wymagania minimum. Nikt Ci nie broni postawić sobie bardziej wymagającego celu, jeśli chcesz i czujesz taką potrzebę :
10 miesięcy temu / @ krzysztoff
 
Chleb i woda.
10 miesięcy temu / Antymodernista
 
@Krzysztoff Cieszmy się, że chociaż taka forma wyrzeczenia jest podana jako obowiązująca. W świecie, gdzie wszyscy naokoło wykładają ciasteczka na biurkach, koledzy z pracy wcinają drugie śniadanie i większość oczywiście wcina mięso, jest nieco trudniej o wyrzeczenia niż np. wiek temu. Stąd nawet taki minimalizm staje się wyzwaniem. Czy to źle świadczy o współczesnym świecie - to już inna sprawa. Niechaj ci, którzy "wiedzą więcej" przez swój rygoryzm nie staną się powodem do zgorszenia dla maluczkich.
10 miesięcy temu / aaa
 
Oczywiście zgodzę się że pracujący fizycznie ciężko muszą coś zjeść. Podobnie osoby pracujące na stanowiskach wymagających wysokiej kontroli umysłu czy ręki. Nie chciałbym być operowany przez lekarza niejedzącego od 24 godzin, albo lecieć samolotem z podobnie głodnym pilotem czy też człowiekiem w nadzorze ruchu lotniczego. ALe to są jednak poszczególne wyjątkowe przypadki. JA pracuję, hmm, "półciężko" i na prawdę nie jest to problemem. Tak że bardzo proszę nie rozczulajmy się nad sobą jakim to poświęceniem jest nasz post zdefiniowany w "prawie kościelnym".... bo to na prawdę śmieszne. Przypomina mi się w tym kontekście zdanie Jarosława Kaczyńskiego, za którego premierostwa pielęgniary wlazły do Kancelarii Premiera i zaczęły niby to głodówkę - " nie zjedzenie kolacji to jeszcze nie głodówka" . Podobnie - nie zjedzenie jednego posiłku mniej np. kolacji to jeszcze nie post.
10 miesięcy temu / krzysztoff
 
`Krzysztoff Nie wiem gdzie pan pracuje i czy pracuje, ale głodówka taka dla kogoś kto ciężko pracuje fizycznie jest nie do pomyślenia. Reszta OK. Ja codziennie jem tak jak zaleca kościół w wielki piątek czyli raz do syta i dwa mniejsze. Trochę to śmieszne...
10 miesięcy temu / ja
 
To jest śmieszne. Trzy posiłki w tym jeden do syta - toż to można normalnie się najeść i prawie nie ma różnicy Wielki Piątek czy zwykły piątek. Uważam że każdy komu tylko zdrowie nie zabrania, albo nie jest bardzo stary nie powinien nic jeść. Nawet bez picia soków, a tylko wodę. I taka głodówka od czwartku wieczór do soboty rano. I każdemu by duchowo i nawet fizycznie pomogło. A tak my katolicy nie popadajmy w pychę ogłaszając światu że d-isiaj pościmy zajadając trzy posiłki....
10 miesięcy temu / Krzysztoff
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.