1 kwietnia 2018

W Wielką Noc katolicy pomagają samotnym i bezdomnym: miejsca nie zabraknie dla nikogo

(Fot. Piotr Jasiczek/FORUM)

Caritas Polska, fundacja „Wolne Miejsce”, samorządy i wiele innych organizacji przygotowało w całej Polsce dziesiątki wielkanocnych śniadań dla bezdomnych i osób samotnych.

 

To ma być radosny i ciepły czas świętowania. Jedzenie jest oczywiście ważnym elementem świątecznego poranka, ale tak naprawdę chcemy, żeby osoby samotne usiadły razem do stołu. Dla wielu z nich sam fakt rozmowy, przytulenia znaczy bardzo wiele – powiedział w rozmowie z portalem rp.pl Mikołaj Rykowski z fundacji „Wolne miejsce”, która organizuje świąteczne śniadania w kilku miastach Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Odbędą się one m.in. w chorzowskiej hali MORiS przy ulicy Dąbrowskiego 113 o godzinie 9:00. Na śniadanie przygotowano 5 tys. jajek, 200 litrów żuru, a do tego kilkaset kilogramów kiełbasy. – Miejsca nie zabraknie dla nikogo — zapewniał Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

 

Takie świąteczne spotkanie dla potrzebujących organizowane przez fundację „Wolne Miejsce” odbędzie się również m.in. w Siemianowicach Śląskich, Łodzi, Radomiu i Koszalinie. Na stołach będą czekały potrawy świąteczne, m.in. żurek, biała kiełbasa, babka wielkanocna i dodatkowo prezenty.

 

Świąteczne śniadania w Poznaniu organizuje m.in. lokalny Caritas. – Celem akcji jest zapewnienie ubogim, w tym świątecznym, rodzinnym czasie poczucia przynależności – tłumaczy organizacja. Organizowane przez nią świąteczne śniadanie rozpocznie się o godz. 10 mszą świętą w kościele Bożego Ciała, a po niej w Jadłodajni Caritas na ul. Łąkowej 1, około godziny 11. – Siostry Elżbietanki przyjmą ubogich, aby wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne, porozmawiać i spędzić dobry czas – tłumaczą organizatorzy.

 

Śniadanie przygotowuje także białostocki Caritas oraz fundacja Rodziny Czarneckich. „Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział nawet tysiąc osób samotnych i potrzebujących. Na stołach pojawi się m.in. 150 kg pasty jajecznej, 200 kg sałatki jarzynowej, 250 litrów żurku, 240 kg wędlin i białej kiełbasy, tysiąc bochenków chleba, 300 bab piaskowych” – podał portal rp.pl. – Przygotowania trwają od stycznia. Pomogli nam co roku lokalni przedsiębiorcy oraz osoby prywatne – mówiła Dominika Czarnecka, wiceprezes Fundacji im. Rodziny Czarneckich. A ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej dodał, że „gdyby nie było Zmartwychwstania, daremna byłaby nasza wiara, tak mówi Słowo Boże”.

 

Pragniemy się włączać w to wydarzenie, by towarzyszyć tym osobom, którym na przeszkodzie do świętowania stoi zasobność portfela czy samotność. Trudno przecież mówić o świętowaniu najważniejszych w Kościele Katolickim świąt, bez obecności drugiego człowieka – tłumaczył ks. Kozikowski.

 

Źródło: rp.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram