DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

W Watykanie rośnie opór wobec szerokiego stwierdzania nieważności małżeństw

W Watykanie rośnie opór wobec szerokiego stwierdzania nieważności małżeństw
fot. vicbuster / sxc.hu

Znaczna liczba wysokich rangą watykańskich dostojników wyraziła oburzenie z powodu wprowadzonych przez Ojca świętego zmian w kwestii stwierdzania nieważności małżeństwa. Wśród urzędników kurii rzymskiej krąży dossier dotyczące motu proprio „Mitis Iudex Dominus lesus”.

 

10 września br. niemiecka gazeta „Die Zeit” opublikowała obszerny artykuł na temat siedmiostronicowego dossier, krążącego wśród watykańskich kurialistów. Dokument to wyraz sprzeciwu wysokich dostojników kościelnych wobec niedawnej decyzji papieża o liberalizacji procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa.

 

Jak twierdzi autor artykułu, Julius Müller-Meiningen, wysoki rangą duchowny powiedział mu, że nowe motu proprio służy temu, by proces „unieważnienia małżeństwa” przebiegał znacznie szybciej i łatwiej. „Franciszek zdjął maskę” – w ten sposób wielu kardynałów komentuje ostatnie posunięcie papieża. Dossier krytykujące motu proprio Franciszka powszechnie – choć nieoficjalnie – dystrybuowane jest w Watykanie. Co oburza duchownych?

 

Papież nie skonsultował motu proprio z żadną dykasterią ani komisją watykańską, której doradztwo było konieczne w tak ważnej kwestii, jak proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Ojciec św. wprowadza de facto – jak można przeczytać w dossier, z którym zapoznała się redakcja portalu Life Site News – „katolicki rozwód”. Większość zabezpieczeń stosowanych w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa zostało „umyślnie wyeliminowanych”.

 

Żaden z określonych etapów procedury legislacyjnej nie został utrzymany. Według duchowych „już teraz widać poważne formalne wady” dokumentu ze względu na nie zachowanie procedury postępowania. Duchowni zarzucają Ojcu świętemu, że wbrew często głoszonym zasadom „synodalności” i „otwartości” („parrhesia”), arbitralnie postanowił „wziąć sprawy w swoje ręce” i przyspieszyć proces „unieważniania małżeństw”, choć na ostatnim Synodzie Biskupów w 2014 roku nie było na to „jednomyślnej zgody”.

 

Hierarchowie dodają, że punkt widzenia Ojca św. bardzo się zmienił. Zamiast troski o zachowanie związku małżeńskiego, w motu proprio nie ma już mowy o „duszpasterskich i prawnych środkach w celu ratowania lub walidacji małżeństwa”. Według duchownych podkopany został dogmat o nierozerwalności małżeństwa.

 

Hierarchowie zastanawiają się także, „jak wielu biskupów na świecie będzie w stanie dokonać wiarygodnej oceny sytuacji osób, ubiegających się o stwierdzenie nieważności i w jaki sposób dojdą do oczekiwanej pewności moralnej w tej kwestii?”. Franciszek zignorował w motu proprio wiele teologicznych zagadnień. Kilka fragmentów listu papieskiego de facto zawiera sformułowania, które są niejasne, zwłaszcza odnośnie tzw. krótkiego procesu (30-dniowego). Swoistą „nowością” jest to, że przepisy kończą się często wyrażeniem „itp.”, tym samym zakłada się także inne opcje.

 

Według „Die Zeit”, jeden z członków kurii powiedział: „Musimy wreszcie otworzyć usta,” wskazując na moralny obowiązek przeciwstawienia się skandalicznym zmianom. „Die Zeit” informuje również, że sytuacją poirytowany jest szef Kongregacji Nauki Wiary, kard Gerhard Ludwig Müller, który nie zgadza się na podkopywanie jednego z głównych fundamentów Kościoła, tj. nierozerwalności małżeństwa. Müller-Meiningen, powołując się na słowa kurialistów z otoczenia przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że duchowni ci spodziewają się „trzech tygodni ciężkiej walki” podczas Synodu.

 

Źródło: lifesitenews.com, AS.

 DATA: 2015-09-18 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Człowieka chorego nawet na chorobę nieuleczalną trzeba leczyć nie mordować. Miłość jako twór duchowy umiera w piekle. Ludziom trzeba pomagać. Ludzi trzeba kochać i pomóc im kochać, czasem na nowo. Pohamujcie z tymi rozwodami kościelnymi- niosą one nieraz więcej cierpienia niż cywilne; a jak Będziecie tak mówić raz jedno, raz drugie to stracicie wiarygodność ( ile razy można tak ślubować przed Bogiem i mówić, że to nieważne?!). Wszak miłość prawdziwa to i wymagania... i jeszcze jedno: w owczej skórze przychodzić do was będa...
ponad 4 lata temu / Marek
 
W postępowym Islamie nie ma prostytucji ale są za to małżeństwa Muta
ponad 4 lata temu / Prawie jak Islam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.