DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

W Watykanie powstaną dwie nowe kongregacje? Projekt czeka na aprobatę papieża

W Watykanie powstaną dwie nowe kongregacje? Projekt czeka na aprobatę papieża
Fot. yusuf kot / freeimages.com

W dniach 8-9 lutego odbyły się kolejne spotkania Rady Kardynałów, pracującej nad reformą Kurii Rzymskiej. Hierarchowie dyskutowali nad „zdrową decentralizacją” i zatwierdzili projekt utworzenia dwóch nowych dykasterii. Teraz ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie papież Franciszek.

 

W trakcie pierwszej spośród trzech sesji hierarchowie pracowali nad kwestiami podniesionymi przez papieża Franciszka – ujawnił w trakcie konferencji prasowej ks. Federico Lombardi SI. Chodziło o rozumienie „synodalności” w Kościele i potrzebę przeprowadzenia „zdrowej decentralizacji”.


Na kolejnej sesji kardynałowie zajęli się odczytaniem i zatwierdzeniem propozycji dotyczących zmian w strukturach Kurii Rzymskiej. Hierarchowie chcą, by utworzono dwa nowe urzędy: Kongregację ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Kongregację ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Migracji. Pierwsza struktura miałaby wchłonąć Papieską Radę ds. Świeckich, Radę ds. Rodziny a także Papieską Akademię Życia. Druga - Papieską Radę Iustitia et Pax, Radę Cor Unum oraz Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Projekt został przedłożony papieżowi.

 

Rada Kardynałów dalej debatuje nad reformą Sekretariatu Stanu i Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu – podkreślił ks. Lombardi. Hierarchowie dyskutowali także nad efektami dotychczasowej pracy Komisji ds. Ochrony Nieletnich, kierowanej przez kardynała Seana O'Malley’a. Purpuraci  otrzymali także dokument przygotowany przez Rotę Rzymską, dotyczący zastosowania nowych przepisów prawa kościelnego dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa. Raport ten trafi do wszystkich diecezji na całym świecie.


Spotkanie kardynałów było krótsze niż odbywane do tej pory. Nie uczestniczył w nich jeden członek tego gremium - kard. Oswald Gracias z Bombaju.

 

Powołanie Kongregacji ds. Świeckich, Rodziny i Życia zostało już zapowiedziane przez papieża Franciszka w trakcie ostatniego synodu. Jak czytamy na „Rorate Caeli”, kwestią „reform” w funkcjonowaniu Kongregacji Kultu Bożego kardynałowie zajmowali się już na samym początku – w roku 2013. Ta dykasteria – wraz z Kongregacją Doktryny Wiary – cieszy się szczególnym zainteresowaniem hierarchów dążących do „decentralizacji”.

 

„Kongregacja Doktryny Wiary nie była wymieniana w kontekście zadań K9 (Rady Kardynałów – przyp. red.), ale nie ulega wątpliwości, że papież traktuje ją z uwagą. Wystarczy wziąć pod uwagę przemówienie z 29 stycznia wygłoszone w trakcie sesji plenarnej Kongregacji, kiedy zachęcał do promowania synodalności... na wszystkich poziomach życia kościelnego” – czytamy na popularnym blogu.

 

Źródło: EWTN News, news.va, Rorate Caeli

MR, mat
DATA: 2016-02-15 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A nie mógłby Biskup Rzymu z kardynałami zająć się modlitwą, jałmużną i postem? To przecież znacznie łatwiejsze rozwiązanie na dzisiejsze zawiłe czasy.
ponad 4 lata temu / Normalność
 
Ukochana Mateńko, Tak już jest z nami ludzmi że musimy wpaść w bagno by dopiero zaczać wołać Boga. Pani wyproś nam u Ducha Świętego Jego swiatło by uchronić ukochany kościół katolicki na ile to zgodne z Wolą Bożą przed strasznym losem ku któremu zmierza. Niech Duch Boży oświetli nas swym światłem byśmy czy prędzej z żarliwą wiarą padli na kolana przed Tym który jako jedyny może zapobiec katastrofie ku której pędzimy. Bądź Wola Twoja Umiłowany Boże w Trójcy Świetej Jedyny.
ponad 4 lata temu / katolik
 
Odbiurokratyzowanie przez przebiurokratyzowanie
ponad 4 lata temu / sfgx
 
Oni chyba myślą że "Łódź Piotrowa" to taki ponton który można nadmuchiwać powietrzem.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
Płakać się chce.
ponad 4 lata temu / Alka
 
Marksistowska nowomowa. Tania, nowa rewolucja starych usprawnień. "Duch soboru" nie wie gdzie się podziać i co ze sobą zrobić. Więcej Kościoła w Kościele, poproszę. Skończyć już ten socjalno medialny taniec z gwiazdami i ogłosić zniesienia modernizmu jako święto pierwszej klasy, please.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.