DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

W Warszawie i Krakowie oddano hołd ofiarom Operacji (Anty)Polskiej NKWD

W Warszawie i Krakowie oddano hołd ofiarom Operacji (Anty)Polskiej NKWD
źródło: wikimedia.org

We wtorek w Warszawie i Krakowie miały miejsce uroczystości w hołdzie Polakom zamordowanym podczas tzw. operacji (anty)polskiej NKWD. Podczas tej zbrodniczej akcji, przeprowadzonej w latach 1937-38 z rozkazu Stalina, NKWD na terenie białoruskiej i ukraińskiej ZSSR zamordowało co najmniej 111 tysięcy Polaków.

 

Uroczystości w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zorganizował IPN oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezes IPN Jarosław Szarek przypominał, że celem operacji polskiej NKWD było zniszczenie społeczności polskiej, która po pokoju ryskim znalazła się w granicach Związku Sowieckiego. – Ponad milion naszych rodaków zostało za granicą wschodnią, i władze sowieckie próbowały ich zsowietyzować, ale nie dało się. Oni zachowali przywiązanie do religii, do własności, nie stali się obywatelami sowieckimi. Dlatego trzeba było zastosować bardziej drastyczne metody, tym bardziej, że Stalin obawiał się tego polskiego żywiołu i to był wyrok śmierci na Polaków – powiedział Jarosław Szarek.

 

Prezes IPN podkreślił również, że dziś pamięć o tej straszliwej zbrodni jest niestety nikła. – Operacja polska NKWD jest najbardziej nieobecnym w naszej narodowej pamięci ludobójstwem XX wieku – powiedział.

 

Po przemówieniach ks. płk dr Zbigniew Kępa poprowadził wspólną modlitwę za ofiary stalinowskiego terroru. Uroczystość zakończyła się ceremonią złożenia kwiatów przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 

Podobne rocznicowe uroczystości  miały też dziś miejsce w Krakowie. Na placu im. o. Adama Studzińskiego, pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych w wyniku operacji (anty)polskiej NKWD w latach 1937-38, dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał i wojewoda Małopolski Łukasz Kmita złożyli wieńce.

 

Przeprowadzona przez NKWD operacja (anty)polska rozpoczęła się w sierpniu 1937 roku i trwała do jesieni 1938 roku. Specjalnym rozkazem rozpoczął ją komisarz NKWD Nikołaj Jeżow ( 11 sierpień 1937). Oprócz rozkazu wymordowania Polaków, nakazał on też funkcjonariuszom NKWD represjonowanie ich rodzin.

 

AB


DATA: 2020-08-11 16:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

no to ipn bierz się do roboty ! wprowadzić te wiadomości do podręczników szkolnych , nagrać kilka wywiadów z historykami , puścić w dobrym czasie lub w necie - to chyba jest do udźwignięcia... ?
1 miesiąc temu / nina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.