DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

W tym kraju liczba ludności drastycznie spadnie. Poważne zagrożenie demograficzne

W tym kraju liczba ludności drastycznie spadnie. Poważne zagrożenie demograficzne
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

Ekspert do spraw populacji związany z think-tankiem American Enterprise Institute ostrzega przed dramatycznym spadkiem populacji w Stanach Zjednoczonych w XXI wieku. Kiedyś instytucje publiczne wykluczały najczarniejsze scenariusze. Teraz biorą pod uwagę wyłącznie takie.

 

Problemy demograficzne zaważą na ekonomii – zauważa Lyman Stone. Wszak coraz mniej osób będzie w stanie finansować długoterminowe zobowiązania. Ekspert twierdzi, że instytucje federalne poniosły „kolektywną porażkę” dotyczącą przewidzenia tego scenariusza. Pomimo, że płodność w Stanach Zjednoczonych spadała już od dwu dekad, amerykańscy eksperci wstrzymali się od przepowiadania najgorszego scenariusza.

 

Tymczasem obecnie Urząd Budżetowy Kongresu (Congressional Budget Office), Administracja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Social Security Administration) i Medicare przyjmują scenariusz, zgodnie z którym dzietność w Stanach Zjednoczonych znajdować się będzie na niskim poziomie, w okolicy zastępowalności pokoleń.

 

Ekspert ostrzega, że dzietność w USA nie osiągnęła jeszcze dna, charakteryzującego na przykład sytuację w Europie. Zwraca uwagę także na problemy biologiczne, przed jakimi stoją Amerykanie. Te mogą doprowadzić do sytuacji, w której pod koniec XXI stulecia Amerykanie nie będą w stanie rozmnażać się bez „pomocy medycznej”.

 

Co ciekawe, amerykańskie kobiety nadal pragną mieć więcej niż dwoje dzieci, jednak w rzeczywistości rodzą ich mniej. Wynika to z odkładania małżeństwa na później, trudności w znalezieniu partnera, a także „milczącej wrogości” instytucji akademickich wobec studentów z dziećmi. Według eksperta remedium na tę sytuację nie jest zakrojona na szeroką skalę interwencja rządowa. Zaleca natomiast promowanie kultury przyjaznej rodzinie i dzieciom.   

 

Kryzys demograficzny stanowi w Polsce nawet poważniejszy problem. Dzietność w naszym kraju wynosi 1,32 urodzin na kobietę w wieku płodnym (dane Banku Światowego za 2016). To stanowczo zbyt mało, by zapewnić zastępowalność pokoleń. Wiążą się z tym problemy dla systemu emerytalnego oraz systemu opieki zdrowotnej. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach niski przyrost demograficzny przyczynia się też do konieczności imigracji. 

 

Źródła: lifesitenews.com / c-fam.org / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2019-01-18 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@michał Wypowiadasz się w obrzydliwy sposób o kobietach, to raz, dwa, nie jest twoją sprawą to,czy ktoś ma dzieci,czy nie, ponieważ w żaden sposób nie przekłada się to na Twoje życie. Po trzecie, do wysokiego standardu życia nie jest w całe potrzebna wysoka dzietność, przykład Japonia, Luksemburg, Szwajcaria.
4 miesiące temu / ollek
 
@michał Rozmnażać to mogą się króliki. Co to jest za język? Kim ty jesteś,żeby nazywać kobietę(y):"jakąś wyużywanąbezpłodną lafiryndę chemicznie wykastrowaną"? Poza tym kwestia posiadania dzeci jest sprawą prywatną i podnoszenie tego do rangi ogólnokrajowej jest conajmjej nadużyciem.
4 miesiące temu / ollek
 
"skobiecenie mężczyzn",dobre,,,proponuję leksykon języka polskiego!!
4 miesiące temu / @Marek
 
Gender, aborcja, feminizm kobiet, skobiecenie mężczyzn.
4 miesiące temu / Marek
 
ollek -> właśnie te zachowania co napisałeś w cudzysłowie, są powodem nierozmnażania się. Tymczasowość i brak odpowiedzialności. Z resztą, kto później chce jakąś wyużywaną bezpłodną lafiryndę chemicznie wykastrowaną (to dotyczy też odwrotnej wersji, z erotomańskimi kolesiami).
4 miesiące temu / michał
 
Obniżyć podatki w Polsce i zlikwidować ZUS. Potrzebna jest też duchowa odnowa narodu, piętnowanie wolnych związków i seksu przedmalzeńskiego. To jest rozwiązanie tego problemu.
4 miesiące temu / emk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65580"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.