DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

W tym europejskim kraju za chwilę nie będzie już katolików. Co zrobią biskupi?

W tym europejskim kraju za chwilę nie będzie już katolików. Co zrobią biskupi?
#KOŚCIÓŁ    #KATOLICY    #EUROPA    #BOŚNIA    #BISKUPI

W jednym z krajów na południu Europy w związku z problemami natury społecznej, politycznej i gospodarczej gwałtownie zmniejsza się liczba katolików. Biskupi mają tego świadomość – jakie środki zaradcze podejmą?


Katoliccy biskupi Bośni i Hercegowiny biją na alarm, gdyż w związku z problemami natury społecznej, politycznej i gospodarczej gwałtownie zmniejsza się liczba katolików w kraju. Zwrócił na to uwagę kard. Vinko Puljić podsumowując obrady Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, wkrótce prawie nie będzie katolików w kraju, zwróciła wiedeńska fundacja „Pro Oriente”.


Obawy kard. Puljicia poparł biskup Banja Luki, Franjo Komarica. Podkreślił, że jeśli nie dojdzie do „poważnych działań międzynarodowych”, katolicy całkowicie znikną z życia Bośni. Hierarcha nie sprecyzował, na czym takie działania powinny polegać. Zdaniem biskupów, największym wyzwaniem dla kraju ciągle odczuwającego skutki wojny bałkańskiej w latach 1990., jest w dalszym ciągu pokojowe współżycie różnych grup etnicznych oraz rozwijanie praw człowieka dla wszystkich obywateli. Pozytywnie oceniona została praca bośniackiej Caritas. Jak podkreślili biskupi, Caritas pomaga wszystkim nie czyniąc wyjątków i w tej pomocy jest skuteczna.


Kard. Puljić, przewodniczący Konferencji Biskupów skrytykował, że „w kraju panuje podstępna strategia, mająca na celu podsycanie nienawiści, a przede wszystkim starająca się zmusić Kościół katolicki do milczenia”. Tego nie da się zaakceptować. Jako przykład wskazał na zarzuty wobec bp. Komaricy. Ostatnio oskarżano go o to, że nielegalnie uczestniczył w odbudowie domów Bośniaków, którzy wyjechali z kraju. Jednak – zdaniem kardynała Puljicia - bp Komarica „jest wzorem sprawiedliwości i pomocy potrzebującym”.


Obok napięć na tle społecznym i etnicznym wielkim problemem jest bezrobocie, sięgające obecnie 40 procent. Wiele rodzin oraz ludzi młodych żyje w niezwykle trudnych warunkach. Dlatego Kościół katolicki w Bośni zamierza zwiększyć działania pomocy ze strony Caritas. Mimo to, ciągle wysokie jest ryzyko, że wielu kolejnych Bośniaków wyemigruje z kraju. Połączenie napięć społecznych i problemów gospodarczych prowadzi do tego, że kraj opuszczają przede wszystkim katolicy, ubolewają biskupi Bośni.
KAI, kra
DATA: 2017-07-17 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uznać objawienia Maryi w Medjugorie i sprawa załatwiona - nawet bośniaccy islamiści się nawrócą.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
"Efekt Medjugorie"ten sam który w polsce nazywamy "efektem wieczorów chwały".Nowa ewangelizacja święci tryumfy.
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 
"w związku z problemami natury społecznej, politycznej i gospodarczej gwałtownie zmniejsza się liczba katolików" To jakiś żart? Liczba katolików zmniejsza się we wszystkich lokalnych kościołach i jest to efekt zerwania z tradycją Kościoła a nie żadnych "problemów natury społecznej". W Polsce Kościół za głębokiej komuny był bardzo silny, bo prowadził go Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, który skutecznie blokował wszelkie modernizmy i nowinki. A nie powie mi nikt, że wtedy w Polsce "problemy społeczne" były mniejsze niż dziś w Bośni.
ponad 2 lata temu / Kwiat
 
@Marek. Wlasnie to jest krzyczacy znak ze objawienia sa prawdziwe. W Portugalii w czasie objawien i przed krolowala lewica i masoneria. Dopiwro po cudzie slonca Portugalia sie nawrocila. Proponuje kazanie ks Piotra Glasa ze Mszy sw w Zwierzyncu .Youtube. Mowi o dwoch cudownych uzdrowieniach ktore przez modlitwe ksiedza mialy miejsce w Medjugorje. Ave Maryja.
ponad 2 lata temu / Quito Akita
 
- potrzeba tam efektu franciszka na pewno porwie wszystkich do tańca
ponad 2 lata temu / ks.Bogdan
 
A muzułmanie mają się dobrze. Szejkowie sypią pieniędzmi, budują meczety i zagarniają kolejne ziemie dla mahometan. Tak odbijają się setki lat tureckiej okupacji. No ale o tym co Turcy robili tak w Europie jak i Azji mówić chyba nie wolno, czyżby napad kolejnego "wybierzmy przyszłość"?
ponad 2 lata temu / Ja
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.