DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

W ten piątek można jeść mięso! W części diecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość. Dlaczego?

W ten piątek można jeść mięso! W części diecezji nie obowiązuje wstrzemięźliwość. Dlaczego?
Bartolomé Esteban Murillo, obraz Święta Rodzina z ptaszkiem. [Public domain], via Wikimedia Commons

Biorąc pod uwagę rodzinny charakter przypadającego w piątek święta Świętej Rodziny, dobro duchowe wiernych oraz radosny charakter przeżywania czasu Narodzenia Pańskiego, biskupi kilku diecezji udzielili na 30 grudnia dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Komunikaty w tej sprawie wydali m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

 

Zgodnie z kanonem 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensa obowiązuje wiernych oraz wszystkie osoby przebywające w granicach diecezji, na terenie której miejscowy biskup wydał stosowny dekret.

 

Abp Głódź motywuje swoją decyzję troską o rodzinny charakter święta Świętej Rodziny oraz radosny charakter przeżywania oktawy Narodzenia Pańskiego, natomiast abp Budzik także dobrem duchowym wiernych.

 

Abp Budzik zachęca jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności. Abp Głódź korzystających z dyspensy zobowiązuje z kolei, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.

 

Podobny dekret tuż przed świętami Bożego Narodzenia wydał także biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

 

Kościół katolicki obchodzi święto Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tegorocznej oktawie Bożego Narodzenia wypada ona jednak 1 stycznia, kiedy obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dlatego święto Świętej Rodziny zostało przeniesione na piątek 30 grudnia.

 

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.

 

Święto to zaczęto obchodzić systematycznie w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”.

 

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma Świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. W Niedzielę Świętej Rodziny polski Episkopat ogłasza tradycyjnie list pasterski skoncentrowany wokół problematyki rodzinnej.

 


KAI

MWł
  


DATA: 2016-12-29 11:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanowni Państwo! Prawda, że dyspensa to łamanie Tradycji, jednakże dzięki temu widać, że Kościół żyje i ma się świetnie, a nie jak u np. protestantów, gdzie nie ma głowy Kościoła i żadnego kodeksu kanonicznego i wszystko jest sztywnie mechanicznie przestrzegane (a gdyby nie było, to i tak można do Komunii Św. przystąpić, bo "spowiedź powszechna"). Nie wszystko, co posoborowe, jest złem wcielonym. Inna sprawa, że to przyciąga wiernych niczym ks. Międlar narodowców niemile widzianych wcześniej w Kościele, a dzięki niemu wiedzących, że nie muszą się zmieniać, by Pan ich przyjął, wszak kierują się miłością tak samo jak nasz Bóg jest miłością.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
Motywacja dobrem duchowym wiernych,co to znaczy7w kontekście jedzenia mięsa w dzień męki pańskiej lub tradycyjnie wigilii.Niedługo zabiora nam wszystkie tradycje a w końcu tak rozmydlą wiarę,że wyrzucimy z dekalogu parę przykazań,fragmenty biblii o Sodomie itd i będzie tak fajnie i miło oraz tęczowo.Ja od pasterzy oczekuję kręgosłupa moralnego,który wskaże mi kierunek.KROPLA DRĄŻY skałę jak ktoś słusznie zauważył.
ponad 2 lata temu / gość
 
Obłudne są te tłumaczenia biskupów. Wiadomo, że chodzi o to, że Sylwester za pasem i ludzie nie zwracają uwagi na piątkowy post, więc trzeba wyjść naprzeciw ich apetytom.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
@eMGa - Co za bzdury. Wcześniej post nie obowiązywał wyłącznie w święta nakazane. Oktawy żadną uroczystością nakazaną nie były. Z tekstu ks. Franciszka Bączkowicza CM (jest na "Ultramontes"): "4. W niedziele i święta nakazane (festa de praecepto), z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, post nie obowiązuje; jeżeli wigilia przypadnie na niedzielę, to postu nie przenosi się na sobotę (kan. 1252 § 4)".
ponad 2 lata temu / Bartosik
 
Szatan dalej miesza. Oto jemu chodzi. Niech wierni głupieją, aby później machnąć ręką na takie zakazy i taka wiarę. I cel jest osiągnięty. Potem wyświeci się kilku modernistycznych Papieży i jest pozamiatane. Reszta do katakumb!
ponad 2 lata temu / mot
 
Do eMGa: Przykro mi ale według prawa kanonicznego tylko oktawa Wielkiej Nocy znosi wstrzemięźliwość od mięsa. Oktawa Bożego Narodzenia nie ma takiej mocy.
ponad 2 lata temu / sgc2016
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "48406"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.