DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

W Szwecji szkoły katolickie zostaną zlikwidowane. To już postanowione

W Szwecji szkoły katolickie zostaną zlikwidowane. To już postanowione
Autor: Piotr Frydecki (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Szwedzki rząd zdecydował, że w tym kraju nie może być szkół wyznaniowych. Szkoły m.in. muzułmańskie i katolickie w najbliższych miesiącach mają zostać przekształcone w placówki świeckie.

 

Ogłaszając tę kontrowersyjną decyzję socjaldemokratycznego rządu Szwecji, jego przedstawiciel, minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi (z pochodzenia Irańczyk) powiedział „Musimy skupić się na szkole, która szanuje szwedzkie wartości… Szwedzką szkołą powinni kierować nauczyciele i pedagodzy, a nie księża lub imamowie”.  Jego słowa poparła minister ds. szkolnictwa średniego Anna Ekstroem, która wskazała, iż nadzór państwa nad szkołami wyznaniowymi jest bardzo ograniczony, a więc niewystarczający.

 

Jako przykład zachowań w szkołach wyznaniowych, które skłoniły szwedzki rząd do ich likwidacji, podano porządki zaobserwowane w  szkołach muzułmańskich. W ostatnim czasie w szwedzkich mediach przedstawiano sytuacje, kiedy to w szkołach tych są oddzielne wejścia dla dziewczynek i chłopców, co rząd ocenił jako segregację płciową. - Znamy przypadki segregacji ze względu na płeć nie tylko na lekcjach, ale także w autobusach – powiedział minister ds. administracji publicznej Ardalan Shekarabi.

 

Żadnych krytycznych uwag na temat szkół katolickich przedstawiciele rządu Szwecji nie mieli,  jednak i one, według ich oceny, nie powinny funkcjonować. Swój protest wobec decyzji szwedzkiego rządu wystosowała już Rada Chrześcijan. Jej członkami są m.in. katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius oraz Antje Jackelen biskup ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji. Wskazano w nim, iż likwidacja chrześcijańskich szkół wyznaniowych przyniesie ogromne szkody dla społeczeństwa.

 

Podkreślono, że  chrześcijańskie nauczanie jest nierozerwalnie związane z europejską kulturą i nauką. Szkoły katolickie w Szwecji cieszą się dużym uznaniem społeczeństwa. Ich uczniowie mają bardzo dobre wyniki w nauce. Do takich szkół dziecko trzeba zapisać z kilkuletnim wyprzedzeniem. W Szwecji obecnie funkcjonuje 70 niezależnych szkół wyznaniowych, prowadzonych przez stowarzyszenia lub związki wyznaniowe. 80 proc. tych placówek edukacyjnych to szkoły katolickie i protestanckie.

 

Kościół katolicki w Szwecji i prowadzone przez niego szkoły rozwijają się. Wiernych zarejestrowanych w katolickich parafiach w Szwecji jest 115 tys. Są to jednak dane oficjalne, w rzeczywistości liczba ta może być znacznie większa, gdyż w ostatnich latach obserwuje się prawdziwą falę konwersji na wiarę katolicką. Sam katolicki biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius, jest konwertytą z luteranizmu. Jedną z najbardziej znanych w Szwecji szkół katolickich jest natomiast Instytut Newmana ( Newman też był konwertytą) w Uppsali. Niedawno szwedzkie ministerstwo ds. uczelni wyższych przyznało mu status szkoły wyższej.

 

Adam Białous


DATA: 2018-03-15 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Katolicy to analfabeci swojej wiary
10 miesięcy temu / Babtysta
 
Teraz czas na Polskę!
ponad 2 lata temu / Chemik
 
WSzwecji jest trzy szkoły katolickie.
ponad 2 lata temu / Tomaszek
 
Twoja katofobia jest irracjonalna.
ponad 2 lata temu / do Sisi
 
I bardzo dobrze ! Szkoła powinna być świecka . A z polskich szkół należy wycofać religię .
ponad 2 lata temu / Sisi
 
Czyli jesteś wychowankiem szkoły wyznaniowej? Bo piszesz że szkoły wyznaniowe nie gwarantują poszanowania dla innych ludzi, a właśnie ty swoim wpisem pokazujesz że nie szanujesz osób wierzących, zarzucając nam fałszywie że nie uczymy wiedzy i poszanowania do innych ludzi.
ponad 2 lata temu / do Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.