DZIŚ JEST:   24   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bartłomieja Apostoła
Św. Emilii de Vialar
 
 
 
 

W Szwecji powstał pierwszy cmentarz pozbawiony symboli religijnych

W Szwecji powstał pierwszy cmentarz pozbawiony symboli religijnych

Tak zwany neutralny cmentarz powstał w miasteczku Borlänge w środkowej Szwecji. Wbrew pozorom, na otwartym kilka dni temu cmentarzu znajdą się groby zmarłych różnych wyznań, a także ateistów. Na nowej szwedzkiej nekropolii zakazano jakichkolwiek uroczystości i spotkań o charakterze religijnym.

 

Pomysłodawcą i autorem projektu cmentarza w Borlänge jest urodzony w Kurdystanie, miejscowy nauczyciel, Jusuf Erdem. Dziś jest on także urzędnikiem Urzędu Miasta w Borlänge. W dzieciństwie był muzułmaninem. Jak sam przyznaje, przez lata był świadkiem ścierania się różnych religii i ich odłamów. Widział, jakim problemem może być „zacietrzewienie na tle religijnym”. Po przyjeździe do Szwecji stał się ateistą. Uważa, że w multi-kulturowym szwedzkim społeczeństwie takich cmentarzy powinno być coraz więcej… „ - W dzisiejszej Szwecji, kraju, do którego coraz liczniej przybywają imigranci z całego świata nie wyznający żadnej religii, taki cmentarz staje się potrzebą chwili” – uważa Erdem.

 

Na razie na cmentarzu w Borlänge nie odbył się żaden pogrzeb. Chętnych jednak ponoć nie brakuje, a pierwsze pogrzeby zaplanowano na listopad. Zdaniem Erdema szwedzki pomysł w najbliższej przyszłości przyjmie się także w innych krajach europejskich.

 

Dziś ateizm uznawany jest w Szwecji za normę. Wiara z Boga, odwrotnie – nierzadko traktowana jest także jako… zjawisko niezdrowe!

 

 

 

ChS

Źródło www.thelocal.se

 


DATA: 2016-10-31 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prawie jak w Korei Północnej
ponad 2 lata temu / Kolo
 
Skąd ja to znam? W sowieckim łagrze tam gdzie nas przetrzymywano także kategorycznie zabraniano jakichkolwiek uroczystości religijnych podczas pochówku i ustawiania symboli religijnych na mogiłach.
ponad 2 lata temu / Sybirak
 
Czy pieski i kotki mogą być pochowane?
ponad 2 lata temu / Łukasz
 
To jak chowanie zmarłych pod płotem.
ponad 2 lata temu / gienio
 
No cóż: żywi praktykują i celebrują swój "ateizm" (piszę w cudzysłowiu gdyż kazdy w coś wierzy - bardzo czesto "ateiści" są jednoczesnie bardzo przesądni, wierzą w ciała astralne albo chodzą do wróżki) a martwi w tym czasie po drugiej stronie wyją w wiadomym miejscu i rozmowy jak bogacza z Łazarzem.
ponad 2 lata temu / meksyk
 
"Tak zwany neutralny cmentarz" - nie neutralny, tylko ateistyczny. Neutralność religijna to przecież ateizm. Nie mylić z antyteizmem, bo większość tzw. ateistów to w rzeczywistości antyteiści.
ponad 2 lata temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.