DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

W Szwajcarii procedują ustawę, która ma uniemożliwić wszelką krytykę ideologii LGBT

W Szwajcarii procedują ustawę, która ma uniemożliwić wszelką krytykę ideologii LGBT

Szwajcarski parlament proceduje ustawę określoną mianem „antydyskryminacyjnej”. Faktycznie prowadzi ona jednak do całkowitego zakazu jakiejkolwiek krytyki ideologii LGBT. Sprawę komentuje bp Marian Eleganti, który zwraca uwagę na ograniczanie wolności wypowiedzi i poprawność polityczną, która coraz silniej ogarnia naszą rzeczywistość.

 

W swoim artykule opublikowanym na łamach konserwatywnego austriackiego portalu katolickiego Kath.net, bp Eleganti zajął się sprawą ustawy antydyskryminacyjnej, która miałaby zostać wkrótce wprowadzona w Szwajcarii. Chodzi w niej teoretycznie o ochronę homoseksualistów przed szykanami, ale w istocie jest raczej kneblem dla wszystkich przeciwników lobby ideologii LGBT.

 

Hierarcha pisze, że we współczesnej debacie społeczno-politycznej dominuje głęboki relatywizm. W efekcie tego, że nie uznaje się powszechnie istnienia żadnej prawdy i każdy „ma” lub zgoła „konstruuje” swoją własną „prawdę”, niknie wszelka możliwość dyskusji. Panuje zasada, według której każdy, kto narusza kanony poprawności politycznej, traci miano osoby racjonalnej i uznany zostaje za „nienawistnika”. Według hierarchy taką perwersyjną metodę uznawania wszelkiego sprzeciwu za przejaw nienawiści upodobało sobie zwłaszcza lobby LGBT.

 

„Każda sprzeczna opinia stygmatyzowana jest jako mowa nienawiści lub przynajmniej oceniana jako teoretyczny warunek wstępny przemocy fizycznej. Zanim dojdzie do jakiegokolwiek autentycznego przestępstwa z użyciem przemocy, które ma zupełnie inne przyczyny, przedstawicielowi odmiennej opinii grozi natychmiast sądowa kara lub bojkot jego swobody wypowiedzi w postaci blokad czy innych szykan” – pisze biskup.

 

Jak ocenia, to właśnie jest prawdziwą przemocą i to w dodatku przedstawianą jako element pluralistycznego świata otwartego na różnorodność i dyskusję. „Gdzie podziała się nasza kultura rozmowy i rzekoma tolerancja? Uniwersytety nie są już miejscami otwartej debaty, zabiegania o obiektywizm (naukowość) oraz poszukiwania prawdy” – ubolewa. Jak dodaje, nie ma możliwości swobodnej debaty, bo ktoś mógłby poczuć się urażony wypowiadaniem własnego zdania lub po prostu prawdy.

 

Hierarcha zwraca następnie uwagę, że nowe przepisy antydyskryminacyjne, które zaproponowano w Szwajcarii, są tak naprawdę próbą zmuszenia wszystkich krytyków lobby LGBT do milczenia. Jak krytycznie pisze biskup, szwajcarskie czy w ogóle zachodnie społeczeństwo całkowicie zatraciło kulturę debaty, tak ważną dla Kościoła katolickiego. Kościół, wskazuje hierarcha, odróżnia zawsze grzesznika od jego grzesznych praktyk. „To poczucie obiektywizmu i prawdy, rozróżnianie między osobą a rzeczą, stało się całkowicie obce naszemu społeczeństwu. Można byłoby sądzić, że jego relatywistyczne credo doprowadzi automatycznie do wytworzenia tolerancyjnej kultury debaty. Nic bardziej mylnego!” – ocenia.

 

Zdaniem hierarchy, wyznawcy społecznego relatywizmu stosują niezwykle perfidne metody, próbując doprowadzić na przykład do tego, że zwykłe stwierdzenie o niezbędności matki i ojca dla właściwego rozwoju dziecka będzie ścigane sądownie jako przejaw nienawiści. Biskup uważa, że mamy do czynienia z terrorem opinii i nietolerancją. „Masy są wpychane do wąskich korytarzy przekonań, które definiują mainstreamowe media, prawo i politycy, niewybrane demokratycznie trybunały sądowe lub niemal wszechmocne platformy medialne. Kto za tym nie idzie, jest blokowany, oskarżany lub stygmatyzowany społecznie” – wskazuje.

 

W jego ocenie takie platformy jak Twitter, Facebook czy Google zostały ogarnięte przez polityczną poprawność. Co więcej, samowolnie decydują co wolno, a czego nie wolno mówić i myśleć.

 

Wreszcie hierarcha przedstawia pięć reguł, które rządziły debatami uniwersyteckimi w okresie średniowiecza. Jak pisze, reguły te, gdyby zastosować je dzisiaj, pozwoliłyby naprawdę pozytywnie zmienić współczesne społeczeństwo zachodnie. Zasady te w ujęciu bp. Elegantiego brzmią:

 

- Przeciwne zdanie, różne od własnego, należy najpierw przedstawić w przemyślany sposób własnymi słowami.

 

- Pyta się przeciwnika w dyskusji, czy udało się we właściwy sposób zrozumieć i oddać jego sądy czy przypuszczenia.

 

- Docenia się (rozważa) aspekty prawdy w przeciwnym swojemu poglądowi, a jeżeli to możliwe, włącza się je do własnego oglądu sprawy.

 

- Inne aspekty w przeciwnym poglądzie krytykuje się za pomocą rozumowych argumentów i w poszanowaniu dla faktów.

 

- Ostatnim krokiem jest próba syntezy, postępu poznawczego, głębszego wglądu.

 

Marian Eleganti jest biskupem pomocniczym szwajcarskiej diecezji Chur. To jeden z najbardziej odważnych hierarchów w przestrzeni niemieckojęzycznej. Od lat zabiera głos w najtrudniejszych nawet sprawach. W ostatnim czasie nie wahał się między innymi występować przeciwko lobby homoseksualnemu w Kościele, sprzeciwiając się nagonce na celibat, prowadzonej przez czołowych niemieckich i austriackich biskupów.

 

 

Źródło: Kath.net

Pach

WMa

 


DATA: 2019-12-21 16:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

proponuję zabronić krytyki wszystkiego bo nie ma jasnych kryteriów co jest dobre a co złe... i obowiązuje lewacki relatywizm czyli satanizm rządzi światem.
3 miesiące temu / DNA
 
Polityczna poprawność to eufemizm dla narzędzia totalitaryzmu żydowskiego, który próbują, wraz z wspólnikami, po raz kolejny, narzucić światu. Wszystko co niszczy cywilizację zachodnią, jest na danym etapie im potrzebne, pozwala uzyskać przewagę kosztem społeczeństwa - obejmowane jest zakazem krytyki, a działania obronne są penalizowane. Biskup taki odważny, a też krąży wokół tematu tak by sedna sprawy nie trącić.
3 miesiące temu / Tytus
 
Trzeba przeciwdziałać homoterrorowi bo za chwilę będzie za późno. Nękanie ludzi nazywających rzeczy po imieniu przez prokuraturę i sądy już się w Polsce zaczęło. Jeżeli będziemy siedzieć cicho skończymy jak ludzie w Europie Zachodniej i w USA. Tam ostatnio człowiek dostał 16 lat więzienia za spalenie tęczowej flagi.
3 miesiące temu / Piotr
 
Czy Państwo Polskie zajmie się szykanami i blokadą dyskusji przez monopolistów portali społecznościowych jak YouTube i Facebook?
3 miesiące temu / Obywatel
 
Dlatego tym bardziej i szybciej musimy wrócic do nazywania zboczeńców zboczeńcami, sodomitami! Za chwilę będzie za późno! A jak zwalczać normalność? To nielogiczne! Teraz. Już. Powinien pójść na ten temat list konferencji episkopatu! Natychmiast.
3 miesiące temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.