DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

W Suwałkach stanął Pomnik Dzieci Nienarodzonych. Powstał dzięki obrońcom życia

W Suwałkach stanął Pomnik Dzieci Nienarodzonych. Powstał dzięki obrońcom życia
Pogrzeb Dzieci Zmarłych Przed Narodzeniem oraz odsłonięcie pomnika Dziecka Nienarodzonego/ FOT. Andrzej Sidor/Forum

W Suwałkach odsłonięto i poświęcono Pomnik Dzieci Nienarodzonych. Uroczystości te połączone zostały z pogrzebem dzieci zmarłych przed narodzeniem. Miasto Suwałki, jako jedyne z nielicznych w Polsce, na własny koszt dokonuje pochówku nienarodzonych cztery razy w roku.

 

Pomnik ulokowano na cmentarzu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Właśnie tu od czterech lat mają miejsce pochówki dzieci nienarodzonych. Pomnik ma kształt głazu przeciętego w pół, na którym jest napis Grób Dzieci Nienarodzonych oraz modlitwa „Maryjo Brzemienna Życia Poczętego, która nosiłaś pod sercem Dzieciątko Jezus, obejmij swoją opieką wszystkie nasze Dzieci Poczęte i módl się za nami abyśmy trwali w miłości do życia”.

 

Na górze pomnika wmontowano witraż przedstawiający Matkę Bożą Brzemienną, którą otaczają dzieci nienarodzone. Autorem tego dzieła jest znany artysta plastyk Maksymilian Biskupski. Pomnik powstał dzięki datkom złożonym przez obrońców życia nienarodzonych.

 

Miasto Suwałki na własny koszt dokonuje pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem cztery razy w roku. Od roku 2016 w 17 zorganizowanych pochówkach, z Mszą św. pogrzebową, godne miejsce na cmentarzu znalazło 411 dzieci utraconych. Równocześnie z obecną uroczystością odsłonięcia pomnika przeprowadzono pochówek ośmiu dzieci. W tym roku pogrzeby odbędą się jeszcze 18 września i 11 grudnia.

 

Większość z nienarodzonych, którzy są pochowani na suwalskim cmentarzu, zmarła z powodów naturalnych, jednak część stała się ofiarą obecnie obowiązującej ustawy o tzw. planowaniu rodziny ze stycznia 1993 roku, w niektórych przypadkach dającej możliwość zabicia dziecka nienarodzonego.

 

Główny suwalski organizator pochówków jest przekonany o tym, iż obowiązkiem chrześcijanina jest sprawienie godnego pochówku dzieciom nienarodzonym – Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia maj ą swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia – powiedział PCh24.pl Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Pomnik ma być miejscem modlitwy rodziców, którzy stracili nienarodzone dzieci.

 

Ciała dzieci nienarodzonych, organizatorzy ich pogrzebów, otrzymują z suwalskich szpitali. Według polskiego prawa, jeśli rodzina i krewni nie odbiorą zwłok dziecka ze szpitala i nie zorganizują pogrzebu, to taki obowiązek spada na gminę. Jeżeli ta się z niego nie wywiąże - każda osoba trzecia, która wystąpi o pochówek, ma prawo odebrać ciało dziecka nienarodzonego. Jeżeli bowiem nikt go nie odbierze, jest ono przez szpital traktowane jak odpad i utylizowane. Często bywa również tak, że nieświadomi swoich praw rodzice, którzy stracą dziecko, nie są informowani o tym, że mogą odebrać jego ciało ze szpitala. 

 

W 2007 r. minister zdrowia wydał rozporządzenie, zgodnie z którym, wszystkie dzieci, niezależnie od długości trwania ciąży, mają prawo do pochówku. Szpitale zobowiązane są do wydania aktu zgonu i ciała. Również Międzynarodowa Komisja Teologiczna wydała dokument, a papież Benedykt XVI potwierdził go bullą „Spes Orandi” na temat chowania nienarodzonych dzieci. Uznano, że dzieci z poronienia czy aborcji, mimo braku chrztu, dostąpią zbawienia i koniecznie trzeba ich ciała po chrześcijańsku pochować.

 

Adam Białous


DATA: 2020-05-21 12:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.