DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   FELIETONY

Roberto de Mattei

W stronę konfrontacji


Czwarta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową zastaje Kościół katolicki poraniony głębokimi podziałami. To nowa karta historii Kościoła – wyznał jeden z mocno zatroskanych watykańskich prałatów – i nikt nie może przewidzieć rezultatu tego niebywałego kryzysu.

 

Media, które od początku wyrażały masowe poparcie dla papieża Bergoglio, zaczynają przejawiać zakłopotanie. Nigdy dotąd nie widziano takiego sprzeciwu wobec papieża, nawet za czasów Pawła VI – przyznał na łamach „Corriere della Sera” historyk Andrea Riccardi, według którego przywództwo papieża jest silne. Zbyt silne dla wielu osób oskarżających papieża o autorytaryzm i dostrzegających w pojawiających się plakatach, fraszkach i internetowych filmach potwierdzenie atmosfery strachu panującej w Watykanie. Sarkazm i anonimowość to cechy charakterystyczne oporu rodzącego się w reżimach totalitarnych, w których nikt – w obawie przed represjami ze strony władz – nie ma odwagi występować otwarcie.

 

A w Kościele rośnie opór wobec papieża Bergoglio. Serwis „Lifesitenews.com” opublikował listę biskupów i kardynałów, którzy publicznie wyrazili wsparcie bądź sprzeciw wobec „dubiów” przedstawionych papieżowi przez czterech kardynałów 16 września 2016 roku. Do tej liczby należy doliczyć także głos kardynała Josepha Zen Ze‑Kiuna, krytykującego pontyfikat Bergoglio za politykę przyjazną wobec reżimu komunistycznego w Chinach. Kardynał Zen określa tę politykę mianem dialogu z Herodem.

 

Katolicy wierni wieloletniej nauce Kościoła odrzucają nowości pontyfikatu, który de facto zrywa z tradycyjną moralnością. Z kolei nowatorzy są niezadowoleni z „otwarcia” Kościoła przeprowadzanego wyłącznie implicite, bez konkretyzacji w formie wyraźnego gestu zerwania z przeszłością. Korespondent tygodnika „Der SpiegelWalter May 23 grudnia ubiegłego roku przytoczył słowa, które papież miał skierować do wąskiego grona współpracowników. Nie jest wykluczone, że przejdę do historii jako ten, który podzielił Kościół katolicki – miał powiedzieć Franciszek.

Mamy poczucie, że znajdujemy się w przededniu doktrynalnej konfrontacji w łonie Kościoła. Konfrontacji, która przybierze tak gwałtowny charakter, że próbuje się jej uniknąć bądź ją opóźnić pod pretekstem nienarażania kościelnej jedności, która i tak już dawno się rozpadła. Grozi nam wojna, i nie jest to metafora. Czwarta rocznica pontyfikatu papieża Franciszka zbiegła się w czasie z poważnymi groźbami ze strony prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana skierowanymi wobec Holandii, która nie zgodziła się na akcję propagandową nowego sułtana Ankary. Ten sam Erdogan w listopadzie 2016 roku groził Europie inwazją milionów migrantów, jeśli Bruksela zerwie negocjacje dotyczące przyśpieszonego wejścia Turcji do Unii Europejskiej. Jednakże dla papieża Franciszka te masy migrantów stanowią szansę i wyzwanie. Dla papieża – jak sam niedawno podkreślał – ich ochrona stanowi obowiązek moralny. Po ustanowieniu Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka papież zarezerwował dla siebie kierownictwo sekcji do spraw migrantów.

 

Wybitny francuski pisarz, Laurent Dandrieu opublikował esej zatytułowany Kościół i imigracja. Wielka choroba, w którym potępia polityczną postawę papieża Bergoglio, tytułując jeden z rozdziałów książki w następujący sposób: Od Lepanto do Lesbos. Kościół pogrążony w idolatrii przyjmowania uchodźców. W czasie, gdy przez Europę przetacza się bezprecedensowa fala migrantów, papież Franciszek za fundament swojej polityki przyjął prawo do emigracji i obowiązek przyjęcia imigrantów, lekceważąc prawa narodów europejskich do obrony swej tożsamości religijnej i kulturowej. Nawrócenie pastoralne, którego papież wymaga od Kościoła, polega na rezygnacji społeczeństw z własnych chrześcijańskich korzeni (na pielęgnowanie których tak nalegali Jan Paweł II i Benedykt XVI), aby chrześcijańska tożsamość rozpuściła się w wielokulturowym i wieloreligijnym tyglu.

 

Ulubiony teolog papieża, Victor Fernandez z Katolickiego Uniwersytetu Papieskiego Argentyny wyjaśnia, że przez nawrócenie pastoralne należy rozumieć transformację polegającą na wyjściu Kościoła z samego siebie i wyrzeczeniu się koncentracji na samym sobie. Inaczej mówiąc, Kościół ma zaprzeczyć własnej tożsamości i własnej tradycji po to, by przyjąć wielość tożsamości proponowanych przez peryferia świata.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Niestety, teraz często rodzice nie mają krzyża w domu i nie wspominają dzieciom nigdy o niesłychanej dobroci i miłości Jezusa Chrystusa względem ludzi! Jeżeli niekiedy krzyż znajdzie się w ich domu, to leży gdzieś w kącie pokryty kurzem lub pajęczyną. Wielkie zaślepienie takich rodziców, którzy też smutne zbierają owoce swego niedbalstwa. Z ich winy żyją dzieci bez wiary, bez bojaźni Bożej i giną na wieki.

 
 

1916 – początek bitwy pod Verdun. Rozpoczynając atak na starą francuską twierdzę, niemieckie dowództwo oprócz celów strategicznych, jakim było zdobycie fortecy, postawiło sobie za cel wykrwawienie armii francuskiej. Mimo wielkiej daniny krwi armia francuska (obroną dowodził gen. Filip Pétain) utrzymała Verdun.

 

W niedzielę papież Franciszek przybędzie do włoskiego Bari, aby oficjalnie zakończyć trwające od 19 do 23 lutego spotkanie ponad 50. biskupów z 19 krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Koncentrują się oni na sprawach migracji i „wspólnym losie”.

 

Porozumienie między Watykanem a Pekinem doprowadziło do tragicznej sytuacji w Chinach. Uznani przez Kościół biskupi z Chińskiego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego jawnie opowiadają się za państwową polityką jednego dziecka.

 

Mariusz Dzierżawski i Bawer Aondo-Akaa zostali po raz kolejny skazani przez sądy za pokazywanie Polakom prawdy o aborcji – poinformowała Anna Szczerbata z Fundacji Pro – Prawo do Życia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.