DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

W stolicy odbył się pogrzeb generała brygady Alfonsa Maćkowiaka, Cichociemnego

W stolicy odbył się pogrzeb generała brygady Alfonsa Maćkowiaka, Cichociemnego
Fot. Forum

Mszą świętą żałobną w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, Cichociemnego, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Zmarłego żegnali członkowie rodziny, przyjaciele, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych oraz wojska. Po liturgii urna z prochami generała została złożona w kwaterze żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Jak podkreślił biskup polowy Józef Guzdek w liście napisanym z okazji uroczystości, zmarły generał „należał do elity polskich spadochroniarzy, którzy walcząc na frontach II wojny światowej dali świadectwo męstwa i ofiarnej służby dla wielkiej sprawy wolności Ojczyzny”. „Był człowiekiem o niezwykłym harcie ducha. Przypadł Mu w udziale los uchodźcy, jednak sercem pozostał w Polsce. Z wdzięcznością żegnamy tego mężnego Żołnierza Rzeczypospolitej, który dobrze zasłużył się Ojczyźnie” – napisał ksiądz biskup.

W homilii ksiądz podpułkownik Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry, nawiązując do przypowieści o ziarnie przypomniał, że ziarno jest symbolem Słowa Bożego, „które człowiek potrafi czasem podeptać i zagłuszać w swoim sercu”. – Ono jednak przemawia mocą swojej prawdy i niezmienności, poszukując dobrej gleby ludzkiego serca i ludzkiego życia – powiedział.

Kapelan podkreślił, że Słowo przyjęte z otwartym umysłem i sercem daje obfity plon, „staje się drogą i potrafi przemienić wszystko wokół i tego kto to słowo przyjmuje”.

Proboszcz katedry przypomniał drogę życiową zmarłego gen. Alfonsa Maćkowiaka, podkreślił, że codzienne czyny zmarłego są dobrym ziarnem. – My je dziś tutaj zbieramy, by z tych ziaren dobroci dać Panu chleb ofiarny, kładąc go na ołtarzu Chrystusa. Niech Pan przyjmie ten dar ofiarny, jego codzienne życie, miłość ojczyzny, umiłowanie wolności, poświęcenie i niech przyjmie go do swej chwały, niech pozwoli być pośród miłości wiecznej temu, który potrafił kochać bezinteresownie – powiedział.

Mszę świętą koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk Bogdan Radziszewski, kapelan Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ks. kmdr Janusz Bąk i ks. kpt. Maciej Kalinowski. W intencji zmarłego Eucharystię celebrował także dominikanin o. Stanisław Tasiemski.

We Mszy świętej uczestniczyli rodzina i przyjaciele zmarłego. Obecni byli Bartłomiej Grabski – Podsekretarz Stanu w MON, Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. bryg. Robert Głąb – dowódca Garnizonu Warszawa, gen. bryg. Sławomir Owczarek – inspektor Rodzajów Wojsk DG RSZ, oficerowie, podoficerowie, żołnierze 6. Brygady Powietrzno Desantowej, przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z tradycjami 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.

Gen. bryg. Jarosław Kraszewski – szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP BBN odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Wolna Rzeczpospolita przyjmuje go z należnymi honorami i godnie żegna, składając doczesne szczątki gen. Alfonsa Maćkowiaka na powązkowskiej nekropolii narodowej. Będzie spoczywać obok poległych w wojnach 1920 i 1939 r., Powstańców Warszawskich i wyklętych, niezłomnych żołnierzach podziemia antykomunistycznego, bo niepodległa Polska zawsze czci i pamięta o swoich najlepszych synach. Panie generale dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie” – napisał prezydent Duda.

Modlitwę w intencji zmarłego generała odmówił przedstawiciel prawosławnego Ordynariatu Polowego.

Po Mszy świętej urna z prochami gen. Maćkowiaka została złożona w kwaterze żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 r. Był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. W sierpniu 1939 roku, w czasie mobilizacji alarmowej, został przydzielony do rezerwowego 32. Pułku Artylerii Lekkiej i wyznaczony na stanowisko oficera zwiadowczego 9 baterii. Na tym stanowisku walczył w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie objął dowództwo baterii artylerii lekkiej. Wziął udział w obronie Różana oraz walkach nad Bugiem. Po agresji ZSRS na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł na Węgry, gdzie został internowany. Z Węgier przez Francję przedostał się do Wielkiej Brytanii.

Służył w 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej (1 SBS). W 1942 r. zgłosił się na kurs dla Cichociemnych, po ukończeniu którego ze względu na swoje wysokie umiejętności został zatrzymany w ośrodku jako instruktor wyszkolenia fizycznego.

W 1944 r. znów jako żołnierze 1 SBS wziął udział w operacji „ Market-Garden” w trakcie, której został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej w Oosterbeek. Od 31 października 1944 r. do 2 kwietnia 1945 r. był jeńcem Oflagu IX A Spangenberg. W grudniu 1947 r. został zdemobilizowany w stopniu kapitana.

Po zakończeniu służby wojskowej prowadził pensjonat w Essex, był też nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop’s Stoftford college, a od 1964 r. trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego. Przez wiele lat pracował także społecznie w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. W 2000 r. został awansowany na stopień pułkownika. Zmarł 31 stycznia 2017. 16 lutego 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, pośmiertnie awansował Alfonsa Maćkowiaka na stopień generała brygady.Źródło: KAI

RoM


DATA: 2017-09-23 17:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Odwazny zolnierz, wierny swiadek zywej historii Rzeczypospolitej Polskiej. Modle sie by Pan zaprowadzil Twa dusze do Niebieskiego Jerusalem. Wieczne odpoczywanie racz mu dac Panie, a swiatlosc wiekuista niechaj mu swieci na wieki. Spoczywaj w pokoju wiecznym.
8 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Dołączył do naszych żołnierzy w Niebie. Czołem Wielkiej Polsce! Króluj nam Chryste!
9 miesięcy temu / Yamamoto
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.