DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

W stolicy odbył się ingres bp Kamińskiego. Diecezja warszawsko-praska ma nowego ordynariusza!

W stolicy odbył się ingres bp Kamińskiego. Diecezja warszawsko-praska ma nowego ordynariusza!
Bp Romuald Kamiński (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Andrzej Sidor / FORUM

W sobotę w stołecznej bazylice św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbył się ingres bp Romualda Kamińskiego do katedry warszawsko-praskiej. W uroczystościach wzięło udział kilkudziesięciu biskupów na czele z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i Prymasem Polski, przedstawiciele władza państwowych i samorządowych, kilkuset kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

 

Msza Święta rozpoczęła się uroczystą procesją. W drzwiach bazyliki katedralnej nowego pasterza powitał bp Marek Solarczyk z proboszczem ks. Bogusławem Kowalskim.

 

Witając zgromadzonych, dotychczasowy biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser podkreślił, że diecezja stanowi dobro wspólne Boga i ludzi. – Jest historycznym wcieleniem Kościoła powszechnego z ustanowienia Chrystusa jako jego Ciało Mistyczne i Oblubienica, którego duszą jest sam Duch Święty – powiedział abp Hoser. Zwrócił uwagę, że wszystkie socjologiczne opisy Kościoła są niedostateczne i niewystarczające wobec tajemnicy i mocy w Nim drzemiących i ujawniających się z niezmienną trwałością.

 

Podkreślił, że to wielkie dobro domaga się ciągłego wzrostu i dojrzewania. – Przez całą dekadę niosłem ciężar odpowiedzialności i rozterek za powierzony mi Kościół. Jeżeli udało mi się wykonać wiele zdań i osiągnąć szereg celów, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów w tym współpracowników kurialnych – powiedział abp Hoser.

 

Życzył nowemu ordynariuszowi posługi ufnej w Bożą moc i ludzie wsparcie oraz asystencję Ducha Świętego oraz apostolskiej współpracy wszystkich wiernych. – Proszę o unikanie moich błędów, za które tylko ja jestem odpowiedzialny – powiedział były ordynariusz.

 

Następnie odczytana została bulla papieska ogłaszająca nominację bp Romualda Kamińskiego nowym ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Abp Henryk Hoser przekazał pastorał – symbol władzy pasterskiej w diecezji Nuncjuszowi a ten nowemu ordynariuszowi i wprowadził go na katedrę, po czym nastąpiło homagium, czyli publiczne wyrażenie czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa nowemu pasterzowi diecezji.

 

Bp Kamiński otrzymał neogotycki pastorał arcybiskupów warszawskich z przełomu XIX i XX wieku. Posługiwali się nim abp Wincenty Chościak-Popiel i kardynał Aleksander Kakowski, a po II wojnie światowej biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej – wśród których ostatnim był bp Zbigniew Kraszewski.

 

Bp Romuald Kamiński jest czwartym z koli ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej powstałej po podziale administracyjnym Kościoła w Polsce w 1992 roku.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2018-01-20 14:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moja nadzieja trwała całe 3 dni :( fr. z deon-u "Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3A przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce." z artykułu - "W piątek obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce." Gdzie ja teraz będę chodzić do Kościoła?
ponad 2 lata temu / kwiatek77
 
Oglądałam transmisję. Najpierw ucieszyłam się z transparentu wiernych stojących na końcu katedry z napisem "DIECEZJANIE Z DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ MODLĄ SIĘ ZA KSIĘŻY BISKUPÓW". Z kazania Biskupa Kamińskiego-"Pokornie prosimy Cię Boże, aby przez posługę Kościoła, dzieło Zbawienia było owocne dla całego świata. Chciałbym aby ta intencja - służby dla Zbawienia, jeszcze raz powtórzę - SŁUŻBY DLA ZBAWIENIA, towarzyszyła mi, Kapłanom i całemu ludowi Bożemu na zawsze." - po tych słowach Biskupa Romualda popłakałam się - wstąpiła we mnie nowa nadzieja...
ponad 2 lata temu / kwiatek77
 
Hm, bp Kamiński jest ordynariuszem (a właściwie biskupem diecezjalnym, bo ordynariuszami wg KPK są także m.in. biskupi pomocniczy) już od grudnia (z chwilą rezygnacji abp. Hosera jako koadiutor od razu został nowym biskupem). To tak w kwestii formalnej :)
ponad 2 lata temu / Bartosik
 
Mam nadzieję, że JE zrobi wreszcie porządek z ks. Lemańskim. Jeśli suspensa nie pomaga w nawróceniu, to czas przesunąć tego buntownika do stanu świeckiego!
ponad 2 lata temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.