DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

W środę wieczorem zapadnie ostateczna decyzja w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City

W środę wieczorem zapadnie ostateczna decyzja w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City
fot. By nor Lang [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

„Radni Jersey City w Stanach Zjednoczonych w środę wieczorem podejmą decyzję dotyczącą przyszłości zlokalizowanego w centrum miasta Pomnika Katyńskiego”, poinformowało Polskie Radio. Dyskusja w tej sprawie wywołała ogromne poruszenie wśród Polaków i amerykańskiej Polonii oraz falę negatywnych i bardzo krytycznych komentarzy strony amerykańskiej i żydowskiej pod adresem Rzeczypospolitej.

 

Z informacji podanych przez Polskie Radio wynika, że na największe poparcie radnych Jersey City może liczyć tzw. „rozwiązanie kompromisowe”. Zakłada ono pozostawienie Pomnika Katyńskiego w centrum miasta, ale zostanie on przesunięty o około 60 metrów.

 

„Kompromis” w sprawie Pomnika Katyńskiego popiera również Maciej Golubiewski, konsul RP w Nowym Jorku. Jego zdaniem „takie rozwiązanie dla strony polskiej jest zadowalające” i gdyby nie ono to „pomnik zniknąłby albo trafiłby w zupełnie inne miejsce”.

 

– Oprócz tego miasto oferuje, by dać Komitetowi Katyńskiemu w dzierżawę na 99 lat skwer wokół pomnika. To prawdziwy kompromis, to nie jest coś, na co musielibyśmy się godzić z trudem – ocenił konsul.

 

Burza związana z przeniesieniem Pomnika Katyńskiego rozpoczęła się na przełomie kwietnia i maja 2018. Steven Fulop, burmistrz Jersey City poinformował wówczas o planach budowalnych związanych z parkiem, w którym znajduje się monument upamiętniający polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu. Podkreślił wówczas, że zakładają one usunięcie z placu Pomnika Katyńskiego. Nie powiedział jednak, gdzie miałby się znaleźć po rozpoczęciu „modernizacji terenu”.

 

Krytycznie do planów miasta odnieśli się przedstawiciele Polonii amerykańskiej, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej i polskie władze, w tym prezydent i marszałek Senatu.

 

Steven Fulop odpowiedział na krytykę na Twitterze – zaznaczył, że ze stroną polską w tej sprawie „nie będzie negocjował”. Ponadto zaatakował marszałka Stanisława Karczewskiego, trzecią osobę w RP, nazywając go „antysemitą” i „białym nacjonalistą”.

 

Źródło: Polskie Radio

TK


DATA: 2018-06-13 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Norman Finkelstein "Przedsiębiorstwo holokaust"
9 miesięcy temu / Przyjaźń
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.