DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   TEMAT NUMERU: WĘGRY - DECYDUJĄCE STARCIE

Rozmowa z Miklósem Soltészem

W spadającym samolocie nie ma ateistów


Laszlo Rajk, jeden z założycieli i były parlamentarzysta współrządzącego przez szereg lat z socjalistami Związku Wolnych Demokratów, w debacie zorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, mówiąc o możliwych sposobach przeciwstawienia się zmianom na Węgrzech, stwierdził…

Bardzo przepraszam, ale Laszlo Rajk i jego lewicowo-liberalna formacja polityczna przez tyle lat współrządząc Węgrami, mieli okazję urzeczywistnić swe rzekomo szczytne cele. Nie udało im się to, a ich partia zniknęła z politycznej sceny. Nie należy brać na poważnie wszystkiego, co mówi Laszlo Rajk. Poprzedni rządzący dokonali takiego zniszczenia pod względem moralnym i gospodarczym, że nie przystoi im wypowiadać się na żadne tematy polityczne na Węgrzech. W ciągu ośmiu lat rządów doprowadzili do wzrostu zadłużenia kraju z 52 do 86 procent w stosunku do PKB. Coraz więcej zwolenników i aktywistów Węgierskiej Partii Komunistycznej trafia do więzień z powodu różnych afer korupcyjnych. Powtórzę to, co mówię w węgierskim parlamencie: jeżeli ludzie powiązani z poprzednią ekipą rządzącą chcą się wypowiadać na jakiekolwiek tematy polityczne, to niech najpierw oddadzą krajowi wszystko, co ukradli, i wynagrodzą wszystkie dokonane przez siebie zniszczenia.

 

Porozmawiajmy zatem o obecnych włodarzach Węgier. Co, zdaniem Pana, stanowi największy dotychczasowy sukces rządu Victora Orbána?

Wspieranie rodzin wielodzietnych, które najbardziej uwidoczniło się w rozwiązaniach podatkowych. Jednoznaczne oddziaływanie na politykę prorodzinną i socjalną szybko przyniosło efekty, gdyż już w pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy wzrost liczby zawieranych małżeństw. Jednym z największych osiągnięć było to, że gospodarka Węgier nie zbankrutowała w tym czasie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

W ubiegłym roku na świecie zginęło co najmniej 4 305 chrześcijan a ponad 1,8 tysiąca świątyń zostało zniszczonych lub przynajmniej zaatakowanych. Dane powyższe przedstawił w rozmowie z madryckim dziennikiem „ABC” Jaime Menéndez Ros, dyrektor krajowego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 
 

Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna z premedytacją wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe na terenie północno-wschodniej Nigerii. Wśród zabitych jest ośmioro dzieci oraz sprawca i jego kolega, których wstrząśnięty zbrodnią tłum zlinczował na miejscu.

 

Już dziesięć lat trwa batalia prawna rodziców w sprawie zachowania życia ich syna Vincenta Lamberta, który przebywa w stanie śpiączki. Najpierw dyrekcja francuskiego szpitala postanowiła odłączyć go od aparatury podtrzymującej funkcje organizmu. Później zakazała podawania choremu pokarmów i postanowiła zagłodzić. Tego typu wyroki śmierci szefostwo placówki podejmowało już czterokrotnie. Za każdym razem rodzicom wspieranym przez obrońców życia udawało się syna ratować.

 

W środę czasu lokalnego północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wsiadł do pociągu pancernego i udał się do Rosji na swój pierwszy szczyt z prezydentem Władimirem Putinem. O co będzie zabiegał?

 

Promotorzy tak zwanej sprawiedliwości środowiskowej i „postępowi” prawnicy, dążący do ustanowienia sprawnego, ponadnarodowego systemu zarządzania zabiegają o to, by jeszcze w tym roku przyjąć wstępnie kolejne porozumienie międzynarodowe – Globalny pakt na rzecz środowiska. Miałby on ujednolicić prawo międzynarodowe w tej dziedzinie i ułatwić kancelariom prawnym pozywanie rządów, przedsiębiorców czy nawet osób prywatnych za działania rzekomo przyczyniające się do ocieplenia klimatu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.