DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Ardeshirem Zahedim

W służbie szacha


Z Ardeshirem Zahedim, byłym ambasadorem przedrewolucyjnego Iranu, synem generała Fazlollaha Zahediego, jednym z najbliższych współpracowników szacha, rozmawiają Jean Goyard i Nelson Fragelli.

W jakich okolicznościach dynastia Kadżarów ustąpiła miejsca dynastii Pahlawi?

– Na początku XX wieku państwo irackie dryfowało. W Teheranie lud umierał z głodu i chorób, podczas gdy liczne frakcje polityczne nie przestawały się zwalczać. Niemal wszędzie dochodziło do buntów plemiennych. A Wielka Brytania i Rosja czyhały na zasoby irańskiej ropy. Porozumiawszy się w roku 1907, rozpoczęły zbrojną okupację Iranu, pozostawiając irackiemu rządowi jedynie strefę buforową.
Po upadku caratu jedyną dominującą potęgą pozostała Wielka Brytania. W roku 1919 rząd Iranu podpisał z nią – ponosząc niemałe koszta finansowe – umowę o połowicznym protektoracie, nigdy zresztą niezaakceptowaną przez opinię publiczną. Brytyjczycy zorganizowali zamach stanu, posługując się pewnym dobrym dziennikarzem, ale kiepskim politykiem. Potrzeba wsparcia siłowego doprowadziła go do generała Rezy Khana, dowódcy najlepiej zorganizowanej w całym Iranie, słynącej z żelaznej dyscypliny jednostki wojskowej – Perskiej Dywizji Kozackiej.

W roku 1921 generał Reza i jego dywizja stali się z łatwością panami sytuacji. Gdy sterowany przez Brytyjczyków dziennikarz został mianowany premierem, generał Reza Khan bez uprzedzenia ogłosił stan wojenny. W Iranie pojawił się od dawna oczekiwany silny człowiek.
Mianowanemu generalissimusem, potem ministrem wojny stopniowo udało się uspokoić sytuację w kraju. Interwencja wojskowa położyła kres ingerencji brytyjskiej w wewnętrzne sprawy Iranu, za co zresztą Londyn kazał mu drogo zapłacić dwadzieścia lat później. Tymczasem popularność generalissimusa nie przestawała rosnąć – w roku 1925 izba reprezentantów powierzyła mu tytuł najwyższego zwierzchnika wojsk, do tej pory zarezerwowany dla szacha.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.