DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Ardeshirem Zahedim

W służbie szacha


Z Ardeshirem Zahedim, byłym ambasadorem przedrewolucyjnego Iranu, synem generała Fazlollaha Zahediego, jednym z najbliższych współpracowników szacha, rozmawiają Jean Goyard i Nelson Fragelli.

W jakich okolicznościach dynastia Kadżarów ustąpiła miejsca dynastii Pahlawi?

– Na początku XX wieku państwo irackie dryfowało. W Teheranie lud umierał z głodu i chorób, podczas gdy liczne frakcje polityczne nie przestawały się zwalczać. Niemal wszędzie dochodziło do buntów plemiennych. A Wielka Brytania i Rosja czyhały na zasoby irańskiej ropy. Porozumiawszy się w roku 1907, rozpoczęły zbrojną okupację Iranu, pozostawiając irackiemu rządowi jedynie strefę buforową.
Po upadku caratu jedyną dominującą potęgą pozostała Wielka Brytania. W roku 1919 rząd Iranu podpisał z nią – ponosząc niemałe koszta finansowe – umowę o połowicznym protektoracie, nigdy zresztą niezaakceptowaną przez opinię publiczną. Brytyjczycy zorganizowali zamach stanu, posługując się pewnym dobrym dziennikarzem, ale kiepskim politykiem. Potrzeba wsparcia siłowego doprowadziła go do generała Rezy Khana, dowódcy najlepiej zorganizowanej w całym Iranie, słynącej z żelaznej dyscypliny jednostki wojskowej – Perskiej Dywizji Kozackiej.

W roku 1921 generał Reza i jego dywizja stali się z łatwością panami sytuacji. Gdy sterowany przez Brytyjczyków dziennikarz został mianowany premierem, generał Reza Khan bez uprzedzenia ogłosił stan wojenny. W Iranie pojawił się od dawna oczekiwany silny człowiek.
Mianowanemu generalissimusem, potem ministrem wojny stopniowo udało się uspokoić sytuację w kraju. Interwencja wojskowa położyła kres ingerencji brytyjskiej w wewnętrzne sprawy Iranu, za co zresztą Londyn kazał mu drogo zapłacić dwadzieścia lat później. Tymczasem popularność generalissimusa nie przestawała rosnąć – w roku 1925 izba reprezentantów powierzyła mu tytuł najwyższego zwierzchnika wojsk, do tej pory zarezerwowany dla szacha.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Drodzy Przyjaciele, Czytelnicy i Dobrodzieje portalu PCh24.pl!

 

Ile to już lat przychodzi nam obchodzić święta Zmartwychwstania Pańskiego w atmosferze wszechobecnego kryzysu, również kryzysu Kościoła!

 

Niech wyjątkowy czas pamiątki największego wydarzenia w dziejach – Zmartwychwstania Pana Jezusa – będzie dla nas nadzieją na wielki triumf Chrystusowej Owczarni, a więc Kościoła Świętego!

 
 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.