DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Ardeshirem Zahedim

W służbie szacha


Z Ardeshirem Zahedim, byłym ambasadorem przedrewolucyjnego Iranu, synem generała Fazlollaha Zahediego, jednym z najbliższych współpracowników szacha, rozmawiają Jean Goyard i Nelson Fragelli.

W jakich okolicznościach dynastia Kadżarów ustąpiła miejsca dynastii Pahlawi?

– Na początku XX wieku państwo irackie dryfowało. W Teheranie lud umierał z głodu i chorób, podczas gdy liczne frakcje polityczne nie przestawały się zwalczać. Niemal wszędzie dochodziło do buntów plemiennych. A Wielka Brytania i Rosja czyhały na zasoby irańskiej ropy. Porozumiawszy się w roku 1907, rozpoczęły zbrojną okupację Iranu, pozostawiając irackiemu rządowi jedynie strefę buforową.
Po upadku caratu jedyną dominującą potęgą pozostała Wielka Brytania. W roku 1919 rząd Iranu podpisał z nią – ponosząc niemałe koszta finansowe – umowę o połowicznym protektoracie, nigdy zresztą niezaakceptowaną przez opinię publiczną. Brytyjczycy zorganizowali zamach stanu, posługując się pewnym dobrym dziennikarzem, ale kiepskim politykiem. Potrzeba wsparcia siłowego doprowadziła go do generała Rezy Khana, dowódcy najlepiej zorganizowanej w całym Iranie, słynącej z żelaznej dyscypliny jednostki wojskowej – Perskiej Dywizji Kozackiej.

W roku 1921 generał Reza i jego dywizja stali się z łatwością panami sytuacji. Gdy sterowany przez Brytyjczyków dziennikarz został mianowany premierem, generał Reza Khan bez uprzedzenia ogłosił stan wojenny. W Iranie pojawił się od dawna oczekiwany silny człowiek.
Mianowanemu generalissimusem, potem ministrem wojny stopniowo udało się uspokoić sytuację w kraju. Interwencja wojskowa położyła kres ingerencji brytyjskiej w wewnętrzne sprawy Iranu, za co zresztą Londyn kazał mu drogo zapłacić dwadzieścia lat później. Tymczasem popularność generalissimusa nie przestawała rosnąć – w roku 1925 izba reprezentantów powierzyła mu tytuł najwyższego zwierzchnika wojsk, do tej pory zarezerwowany dla szacha.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.

 
 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.