DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

W Sejmie o aborcji eugenicznej. Debatę prowadziła... Wanda Nowicka

W Sejmie o aborcji eugenicznej. Debatę prowadziła... Wanda Nowicka
fot. stopaborcji.pl

W sejmie odbyło się w czwartek pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej tzw. aborcji eugenicznej, czyli uśmiercania nienarodzonych chorych dzieci. Podpisało się pod nim ponad 400 tys. osób. Obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" zakazuje zabijania chorych i niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem.

 

W imieniu wnioskodawców projekt przedstawiła Kaja Urszula Godek, matka niepełnosprawnego chłopca. Przypomniała, że w 2011 roku w szpitalach państwowych poddano aborcji 620 dzieci podejrzewanych o chorobę lub wadę genetyczną. Podkreśliła, że zgodnie z Konstytucją, każdy jest równy wobec prawa i nie może być dyskryminowany. A mimo to dzieci poddawane są selekcji zdrowotnej przed urodzeniem. Kobietom podaje się tabletki na poronienie nawet w 23. tygodniu ciąży. Rodzą się wówczas martwe dzieci, ale jeśli rodzą się żywe, są odkładane, by zmarły, co następuje czasem po kilkunastu godzinach. Wnioskodawczyni podkreśliła, że nie ma danych, mówiących o tym, ile dzieci z zespołem Downa jest abortowanych rocznie w grupie tych 600 abortowanych wg przesłanki eugenicznej.

 

Nie ma kompromisu aborcyjnego, są furtki, przez które wpycha się bardzo wiele dzieci, nie możemy się nawet dowiedzieć, ile – powiedziała Kaja Godek. Podkreśliła, że "przesłanka eugeniczna jest szczególnie okrutna, bo abortuje się dzieci w 5. i 6. miesiącu ciąży". – I to się musi skończyć – dodała. Zwróciła uwagę, że prawo, które zezwala na zabijanie dzieci niepełnosprawnych, mówi wszystkim niepełnosprawnym, że państwo uznaje ich za gorszych, niepotrzebnych.

 

Nie poprawia się losu rodziny, zabijając ich członków – zaznaczyła Godek. Wyraził także ubolewanie, że rodzicom, którzy pozwalają żyć swoim niepełnosprawnym dzieciom, mówi się, że są heroiczni. Przypomniała, że 75 proc. Polaków występuje przeciwko zabijaniu nienarodzonych - tak wynika z sondażu CBOS. W latach 2010-13 sytuacja wyraźnie się poprawiła: odsetek potępiających aborcję wzrósł o 6 proc.

 

Po wystąpieniu wnioskodawczyni swoje stanowisko przedstawiły kluby poselskie.

 

Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że Platforma Obywatelska wnioskuje za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Zdaniem posłanki, trzeba pozwolić decydować rodzinom, by "uszanować ich dramat", bo "one same lepiej wiedzą, jak wielki krzyż mogą znieść".

 

W imieniu Prawa i Sprawiedliwości - które jest za dalszymi pracami nad tym projektem w Komisjach - mówili Tomasz Latos i Jan Dziedziczak. Obaj posłowie podkreślali, że nie wolno zapominać w czasie tej debaty o szacunku dla życia ludzkiego, o godności każdego życia. Przypominali, że państwo powinno się koncentrować na pomocy rodzinom, w których żyją dzieci niepełnosprawne i chore.

 

Przypomnieli też, że na świecie rocznie abortowanych jest 42 mln osób. Spośród nich 1,5 proc. tych "zabiegów" jest dokonywanych po 21. tygodniu ciąży, a 4 proc. między 16. a 20. tygodniem. Według amerykańskich badań, przeprowadzonych od 1999 do 2010 roku od 89 do 97 proc. zdiagnozowanych w czasie ciąży dzieci z zespołem Downa, zostało "usuniętych". Na Zachodzie zamykane są przedszkola i szkoły dla dzieci z Downem, ponieważ takie dzieci już właściwie się nie rodzą.

 

Armand Ryfiński z Ruchu Palikota - który wnioskował o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu - stwierdził, że "Polki mają prawo decydować, czy mogą i chcą zostać matkami". Jego zdaniem, ważniejsza jest edukacja seksualna i bezpłatny lub tani dostęp do antykoncepcji, również postkoitalnej (po stosunku).

 

Franciszek Stefaniuk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, wnioskując o skierowanie projektu do dalszych prac w Komisjach, podkreślił, że "poczucie humanizmu wymaga od nas, by pochylić się nad tym projektem". Zachęcał do zastanowienia się dlaczego jedne chore dzieci są ratowane, a inne nie. Przywoływał przykłady niepełnosprawnych artystów, którzy mimo ograniczeń fizycznych, tworzą dzieła sztuki. Mówił też o objawach postaborcyjnych dla kobiet: depresji, wyrzutach sumienia. – Nawet gdybyśmy dzięki tej ustawie uratowali jedno życie ludzkie rocznie, warto nad tym popracować – podkreślił mówca.

 

Marek Balt z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wnioskującej o odrzucenie projektu, stwierdził, że projekt jest wykorzystywany politycznie, w celu zdobycia poparcia Kościoła katolickiego. Podobnie jak poseł Ruchu Palikota, wspomniał też o potrzebie edukacji seksualnej i dostępie do antykoncepcji.

 

Poseł Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski, opowiadającej się za dalszymi pracami nad projektem, zwrócił uwagę na nieobecność na sali rzecznika praw dziecka (obecny był jego przedstawiciel, sam Marek Michalak przebywa na zjeździe rzeczników praw dziecka w Brukseli - co przypomniał wicemarszałek Sejmu). Zauważył też, że w prawie istnieje niekonsekwencja jeśli chodzi o traktowanie dziecka nienarodzonego. Można je abortować, jeśli jest podejrzenie poważnej choroby lub upośledzenia, ale np. może zostać spadkobiercą, można też dokonać zapisu na dziecko poczęte, a warunkiem dziedziczenia jest żywe urodzenie. Z drugiej strony zgoda ojca na aborcję nie jest potrzebna. Poseł podkreślił potrzebę pomocy państwa dla rodzin opiekujących się chorym i niepełnosprawnym dzieckiem.

 

W debacie wzięli też udział posłowie niezrzeszeni: Halina Szymiec-Raczyńska (Inicjatywa Dialogu) i Wanda Nowicka - obie za odrzuceniem projektu oraz John Abraham Godson - za dalszymi pracami.

 

Od godziny 14 przed pierwszym czytaniem projektu przed gmachem Sejmu pikietowali obrońcy życia.

 

Obywatelski projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" zakazuje zabijania chorych i niepełnosprawnych dzieci przed narodzeniem. Akcja zbierania podpisów pod projektem rozpoczęła się 21 marca, gdy obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia przedstawiciele Fundacji PRO-Prawo do życia złożyli u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o rejestrację Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji".

 

W październiku ub.r. Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy antyaborcyjnej wniesiony przez Solidarną Polskę. Chodziło o wykreślenie z art. 4a w punkcie 1 ustępu 2, który pozwala na dokonanie aborcji, jeśli „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

 

Proponowana obecnie nowelizacja ma polegać, podobnie jak poprzednio, na usunięciu zapisu o tzw. przesłance eugenicznej. – Koncentrujemy się na prawie do życia dzieci podejrzanych o chorobę lub wadę genetyczną. Nasz projekt jest prosty: likwiduje możliwość zabijania takich dzieci, ponieważ ponad 90 proc. legalnych aborcji w Polsce to aborcje eugeniczne – powiedział KAI w chwili uruchomienia akcji Mariusz Dzierżawski z Fundacji PRO-Prawo do życia.

 

Zgodnie ustawą o wykonywaniu inicjatywy obywatelskiej, aby projekt obywatelski trafił pod obrady Sejmu, musi go poprzeć przynajmniej 100 tys. obywateli. Wymaganą liczbę głosów zebrano już w czerwcu br.

 

List otwarty z prośbą o poparcie obywatelskiego projektu ustawy wystosowały do prezydenta Bronisława Komorowskiego Fundacja Pro-Prawo do Życia i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Z kolei organizacje, zrzeszone w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (jest ich 130), skierowały do posłów na Sejm apel, popierający nowelizację Ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego, który zapewniłby ochronę dzieciom chorym i upośledzonym.

 

Według najnowszych danych (na podstawie sprawozdania z realizacji ustawy przygotowywanego co roku przez Ministerstwo Zdrowia), w 2011 r. dokonano 669 aborcji, z czego 620 po stwierdzeniu w badaniach prenatalnych upośledzenia lub nieuleczalnej choroby.

 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać legalnie tylko przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-09-26 20:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Propozycja, Pan nie powinien tu tracić energii na dywagacje, lecz już od dawna bombardować rząd, by zamiast wciąż Polaków okradać stworzył należyte warunki do opieki rodzin nad chorymi dziećmi. - Brawo MR, Santiago i HaGie - wspaniale, jestem tego samego zdania, bo gdyby nie ludzie z sumieniem, to taki ENDRIU nawet by nie dożył swoich infantylnych dywagacji !!
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 
Panie ,,Propozycja\'\', te 48 zł zasilku od państwa nie jest argumentem do zabijania niewinnych dzieciątek - albo jest infantylnym czy totalitarnym pseudoargumentem dla krwiopijców. Też nie możemy ot tak pozostawić decyzji - czy zabić dzieciątko czy darować mu życie - rodzinom, jeśli rząd robi wszystko, by wymusić na Polakach owo mordowanie dzieci z niemożności ich wyżywienia czy otoczenia opieką. koro rząd Polaków okrada, to on powinien wziąć całą odpowiedzialność za stworzenie w takich rodzinach należytych warunków finansowych i opiekuńczych dla chorych dzieci. Brawo ,,MR\'\' i ,,Santiago\'\' - jestem takiego samego zdania !
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 
3. dalszy ciąg: W życiu kilkakrotnie miałem do czynienia z dziećmi z zespołem Downa, a raz z młodzieńcem. Za każdym razem trwało to przez pewien czas, tak, że mogłem się im wszystkim przyglądać dość długo. Jedynym wnioskiem, jaki mi się za każdym razem nasuwał, było, że to te dzieci mają więcej Boga i Człowieczeństwa w duszy, niż my ? ponoć zdrowi i ,,normalni??. ...
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 
3. dalszy ciąg: W życiu kilkakrotnie miałem do czynienia z dziećmi z zespołem Downa, a raz z młodzieńcem. Za każdym razem trwało to przez pewien czas, tak, że mogłem się im wszystkim przyglądać dość długo. Jedynym wnioskiem, jaki mi się za każdym razem nasuwał, było, że to te dzieci mają więcej Boga i Człowieczeństwa w duszy, niż my ? ponoć zdrowi i ,,normalni??. Chciałoby się nawet uwierzyć w swoje nieodparte przeświadczenie, że Bóg ich nam dał, byśmy się to my nawrócili do prawdziwego Człowieczeństwa ? jako te ,,poronione płody??[słowa Apostoła]. ?
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 
2. dalszy ciąg: W przeciwnym razie by tak się nie zapluli własnymi zezwierzęconymi ? postludzkimi słowami. Tak się zawsze dzieje, kiedy ktoś nie ma nic do powiedzenia, bo zamiast podpierać się pozytywną i egalitarną filozofią, podpiera się płaską i głupawą ideologią hedonizmu i wręcz pasożytowania na Polakach ? a nawet także i na własnej rozrodczości. WSPANIAŁA PANI KAJU URSZULO, TO PANI W SEJMIE BŁYSZCZAŁA JASNYM BOŻYM ŚWIATŁEM !!! Gdybym miał powierzyć swoje niemłode życie Pani ? jako swojej posłance, zrobiłbym to natychmiast. Wiem z autopsji, że niewiastom po aborcji nie można wierzyć, dopóki nie pojednają się z Bogiem. Nie powinno się więc dopuszczać morderczyń dzieciątek do Sejmu, bo bywają jeszcze bardziej krwawe niż mężczyźni. ...
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 
1. - BRAWO PANI KAJU URSZULO GODEK !!! - BRAWO PANI KAJU URSZULO GODEK !!! - BRAWO PANI KAJU URSZULO GODEK !!! - - - PO STOKROĆ BRAWO !!! JEST PANI BOHATERKĄ, KTÓRA ZAWSTYDZA WIELU TZW. ,,POSŁÓW Z RAMIENIA NARODU?? (?!!), A NAWET I TAKIE POSŁANKI-MORDERCZYNIE ? PONOĆ KOBIETY, JAK SCHIZOFRENICZNIE SAME TWIERDZĄ (PRZY SWOJEJ WŚCIEKŁEJ WROGOŚCI DO PRZYRODZONEJ IM MIŁOŚCI DO MALEŃKICH I BEZBRONNYCH DZIECIĄTEK) !! Pani Kaju Urszulo, jest Pani Bohaterką, która w tej wojnie z odradzaniem Polski i Polskiego Narodu ratuje najsłabszych i bezbronnych !! Historia to właśnie Panią zapamięta, a nie owe infantylne kreatury, które nic a nic w sobie z kobiecości nie mają (no, może poza upychanym jak słoma w butach genomem). Widać było doskonale, jak ci potencjalni posłowie-mordercy i posłanki-morderczynie bezbronnych tarzają się w słowach wyrzyganych przez siebie samych, bo sumienie każdego z nich, a zwłaszcza każdej (!) paliło żywym ogniem. ...
ponad 6 lat temu / Krzysztof Andrzej Plater-Zalewski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.