28 czerwca 2013

W dniach 1-4 lipca odbędzie się w Rzymie doroczne posiedzenie Komisji ds. Powołań Kapłańskich, działającej w ramach Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Weźmie w nim udział ok. 70 osób – delegatów biskupich ds. duszpasterstwa powołań z 22 krajów naszego kontynentu oraz przedstawicieli stowarzyszeń osób konsekrowanych z Europy i Ameryki Północnej.

Obrady przebiegać będą pod hasłem „Kapłan radosnym świadkiem wzrastania powołań”. Organizator spotkania – Europejska Służba na rzecz Powołań (EVS), istnieje od 1999 i obecnie przewodniczy mu biskup włoskiej diecezji Crema – Oscar Cantoni.

Wesprzyj nas już teraz!

Uczestnicy posiedzenia podejmą temat powołania kapłańskiego dzisiaj, zwłaszcza w świetle dokumentu Kongregacji Wychowania Katolickiego „Wytyczne duszpasterskie w sprawie wspierania powołań do posługi kapłańskiej” z 2012 r. Przewiduje się, że będą rozważane takie zagadnienia szczegółowe, jak powołanie jako radosny wybór drogi życiowej, służba innym i w głębokiej, wewnętrznej jedności z Chrystusem.

W świecie, w którym często najbardziej liczy się kariera i osobiste powodzenie, oddanie własnego życia w służbie innym i dla wiary w Chrystusa, jest drogą niepozbawioną trudności i trudów, zarazem jednak pełną radości, jest znakiem sprzeciwu, nie zawsze zrozumiałego, ale oczekiwanego przez wielu – napisali organizatorzy w materiałach zapowiadających spotkanie w stolicy Włoch. Zwrócili uwagę, że możność dojrzewania do wyboru powołania kapłańskiego jest darem Bożym i wzrasta w łonie wspólnoty wiernych. Tkwi ona w zdolności wspólnot chrześcijańskich do przekazywania „radości kapłańskiej”, a obowiązkiem kapłana jest troska o „wymiar radości” własnego powołania.

Spotkanie otworzy przewodniczący EVS bp Cantoni, a przebieg prac będą koordynować prałat Domenico Dal Molin – dyrektor Krajowego Biura Duszpasterstwa Powołań i ks. Michel Remery – zastępca sekretarz generalnego CCEE. W obradach wezmą również udział prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa: kard. Mauro Piacenza i abp Celso Morga Iruzubieta.

Należy przypomnieć, że Benedykt XVI na mocy motu proprio „Ministrorum institutio” z 16 stycznia br. podporządkował seminaria duchowne na całym świecie właśnie temu urzędowi kurialnemu (wcześniej podlegały one Kongregacji Wychowania Katolickiego). Program konferencji przewiduje szeroką wymianę poglądów i doświadczeń z udziałem ekspertów i delegatów biskupich ds. powołań z całej Europy, ze zwróceniem szczególnej uwagi na działalność duszpasterstw krajowych i na niektóre ważne wydarzenia ogólnokościelne.

Pierwsze europejskie spotkanie na ten temat odbyło się w 1990 w Lozannie, ale była to inicjatywa wyłącznie krajów romańskojęzycznych. Podobnie było z 3 następnymi spotkaniami – do r. 1993 w Luksemburgu. Potem nadano tego rodzaju działaniom wymiar ogólnoeuropejski i po dalszych 3 spotkaniach w dniach 5-10 maja 1997 zwołano do Rzymu I Europejski Kongres nt. Powołań pod hasłem „Nowe powołania dla nowej Europy”. Kolejne zgromadzenia odbywają się co roku w różnych miastach i państwach naszego kontynentu. 10 lat temu miejscem obrad była Warszawa (”Integracja duszpasterstwa powołań w różnych strukturach duszpasterskich”).

Organizatorem i koordynatorem tych spotkań jest wspomniana Europejska Służba na rzecz Powołań, której przez wiele lat przewodniczył obecny sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak; obecnie na jej czele stoi 62-letni biskup Oscar Cantoni z Włoch. Na co dzień prace EVS koordynuje ks. Domenico (Nico) Dal Molin z Włoch, a wspierają go w tym dwoje wicekordynatorów: s. Vincenta Kořínková z Czech i ks. Ángel Javier Pérez Pueyo z Hiszpanii.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram