DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

W rodzinnej miejscowości „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę

W rodzinnej miejscowości „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę
Zdjęcie ilustracyjne. Pomnik Danuty Siedzikówny w Parku im. dra H. Jordana w Krakowie. By Skabiczewski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W niedzielę we wsi Gruszki k. Narewki – rodzinnej miejscowości Danuty Siedzikówny „Inki” odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterską sanitariuszkę zamordowaną w 1946 roku przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

 

Pomnik powstał dzięki staraniom Lasów Państwowych. W uroczystościach jego odsłonięcia uczestniczyli m.in. leśnicy z całego kraju, przedstawiciele rządu i władze samorządowe, kombatanci, a także mieszkańcy. Usytuowano go przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, niedaleko wsi Guszczewina, gdzie urodziła się „Inka”.

 

Pomnik przedstawia postać niezłomnej sanitariuszki z przewieszoną przez ramię torbę pierwszej pomocy i trzymanym w ręku bandażem. Zdaniem ks. Tomasza Duszkiewicza, duszpasterza Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i jednego z pomysłodawców upamiętnienia „Inki” w Gruszkach, leśnikom zależało „na przedstawieniu Inki jako młodej kobiety w działaniu”. Zaznaczył, że pomnik unaocznia hasło: „warto być dobrym człowiekiem, warto pomagać drugiemu człowiekowi”.

 

Podczas uroczystości głos zabrał m.in. Jan Szyszko, minister środowiska. Podkreślił on, że „Inka” zachowała się jak trzeba. Dodał, że ogromną rolę w jej postawie odegrała jej rodzina, która ją ukształtowała.

 

- Dzień dzisiejszy można streścić bardzo krótko: „Inka” wróciła tu, do siebie do domu. Dlaczego? Bo tu się urodziła, tu żyli jej rodzice, tu rodzice kształtowali jej osobowość, a ta osobowość zaowocowała tym, co jest tak niezwykle charakterystyczne dla polskiego leśnictwa - trzy słowa są tu niezwykle ważne: „Bóg, honor i ojczyzna” - powiedział Szyszko.

 

- Jesteśmy świadkami triumfu. Świadkami triumfu dobra nad złem, prawdy nad kłamstwem. Jesteśmy świadkiem tego, jak zamordowani nocą, bez wyroku albo z bandyckim wyrokiem żołnierze antykomunistycznego podziemia zbrojnego przywracani są naszej pamięci – podkreślił Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.

 

Podczas uroczystości odczytano również list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym napisał m.in., że  „Inka” wykazała się niezłomną postawą „w obronie męstwa, honoru i miłości ojczyzny”. Prezydent podkreślił, że uroczystość jest „aktem zadośćuczynienia” za wyrządzone bohaterskiej sanitariuszce krzywdy.

 

Źródło: gosc.pl

TK


DATA: 2017-06-12 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie piękne były kiedyś dziewczyny, jakie odważne i niezłomne. Cześć Ich pamięci.
ponad 2 lata temu / NIKT
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.