DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

W przyszłym roku zapłacimy więcej za śmieci

W przyszłym roku zapłacimy więcej za śmieci
fot.Kaliyoda/sxc.hu

Rząd nie ustaje w przychylaniu nam nieba. Od połowy przyszłego roku zostaniemy pozbawieni możliwości wyboru firmy, która wywiezie śmieci z naszej posesji. Przedsiębiorstwa, które będą się tym zajmować, zostaną wyłonione przez gminy w wyniku przetargów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już zapowiedział, że brak konkurencji doprowadzi do wzrostu cen.


1 czerwca wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotychczas, to właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z firmami wywożącymi odpady. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki będzie należał wyłącznie do gminy. W drodze przetargu gmina wybierze jedną firmę świadczącą usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin – na określonym obszarze.

 

Skąd gminy wezmą na to pieniądze? Rzecz jasna, trzeba będzie wprowadzić nowy podatek, „ śmieciowy”. Ma on w sobie zawierać koszty odbioru, transportu, zbierania i recyklingu odpadów. Jej wysokość ma być uzależniona od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, wskaźnika zużycia wody lub powierzchni lokalu mieszkalnego. Co ciekawe, ilość wytwarzanych i wywożonych śmieci nie będzie miała znaczenia.

 

Ustawodawca wychodzi z dość dziwnego założenia, że skoro każdy będzie ponosił koszty wywozu odpadów, to nie będzie powodu, aby pozbywać się śmieci w sposób niebezpieczny dla środowiska. Ponadto, osoby segregujące śmieci zapłacą mniej. Rząd zakłada, że dzięki temu poprawi się w Polsce wskaźnik recyklingu, czego żąda od nas Unia Europejska.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeprowadził na 1000 gminach i 300 przedsiębiorcach badanie, z którego jasno wynika, że zmiana prawa uderzy Polaków po kieszeni. W lutym br. UOKiK opublikował raport na ten temat. O ile do tej pory w 85 proc. przebadanych gmin konkurowały ze sobą przynajmniej dwa podmioty, przeciętnie zaś ponad cztery, nowe przepisy doprowadzą do powstania lokalnych monopolistów, którzy nie będą skłonni do obniżania cen usług, skoro nie będzie działał na nich bodziec konkurencji i konieczności utrzymania się na rynku. Wszystko zaś po to, „by żyło się lepiej”.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.bankier.pl

 

 

 

 


DATA: 2012-09-18 11:03
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U mnie w gminie ludzie segregują odpady, gmina zbiera nagrody za ekologię, jest ok. W nowej rzeczywistości po pierwsze nikt sortował nie będzie jeśli będzie musiał jeszcze za to płacić, po drugie większość śmieciu po prostu poleci przez komin do atmosfery. Ta ustawa to jest debilizm do potęgi.
ponad 7 lat temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.