DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

W przyszłym roku wybory Władimira Putina w Rosji. Wkrótce ogłosi start

W przyszłym roku wybory Władimira Putina w Rosji. Wkrótce ogłosi start
Fot. Russian Business Week. Mikhail Metzel/TASS/FORUM

W przyszłym roku Rosjanie pójdą do urn by w wyborach prezydenckich wybrać Władimira Putina na jego czwartą kadencję prezydencką. Wczoraj (w poniedziałek) rosyjskie media żyły informacją zainspirowaną publikacją na portalu „RBK.ru”, powołującym się na kremlowskie źródła informacji, według których sama decyzja o ponownym starcie już zapadła, rozważany jest tylko optymalny sposób zbudowania napięcia przy okazji objawienia światu decyzji dzisiejszego gospodarza Kremla.

 

„Demokratycznie” dla świata

Dotychczasowa sekwencja działań Władimira Putina i plany ważnych wydarzeń w Rosji, sprzyjających mu w kampanii (np. XXI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej), jednoznacznie wskazywały na podjęcie decyzji o udziale w wyborach prezydenckich już kilka lat temu. Kokietowanie opinii krajowej i zagranicznej przez urzędującego prezydenta Federacji Rosyjskiej odbywało się na normalnym poziomie. To znaczy, że opinia światowa miała wiele powodów, by mówić o Putinie przy okazji najważniejszych wydarzeń, co z kolei obywatele Rosji odbierali jako powrót ich kraju do ważnych rozgrywek politycznych w każdej części świata, niczym za czasów Związku Sowieckiego.

 

W odróżnieniu od swojego poprzednika, Borysa Jelcyna, Putin uporządkował najgorętsze sprawy wewnętrzne w Rosji, okiełznał gospodarczą pustkę po centralnie sterowanej gospodarce w okresie komunizmu i zapewnił ludziom wypłaty pensji, rent i emerytur. Oddanie w latach 2008 – 2012 fotela prezydenckiego Dmitrijowowi Miedwiediewowi w niczym nie ujęło realnej władzy Putina, który na wymagany prawnie okres wakacji od prezydentury objął funkcję premiera Rosji. Powracając na Kreml z Białego Domu nad rzeką Moskwą, Putin zabezpieczył sobie dłuższą kadencję dzięki przyjęciu przez rosyjski parlament zmian wydłużających kadencję prezydenta z 4 do 6 lat.

 

W poprzednich wyborach, przeprowadzonych 4 marca 2012 roku, Putin zdobył 63 proc. głosów. Stając w szranki wyborcze przeciwko Putinowi Giennadij Ziuganow (KPFR), Michaił Prochorow (Niezależny), Władimir Żyrinowski (LDPR) oraz Siergiej Mironow (Sprawiedliwa Rosja) zdawali sobie sprawę z tego, że nie mają szans na wygraną. Dla Władimira Putina zderzenie się z konkurencją w wyborach było tylko legitymizacją wobec części świata dla uwiarygodnienia demokratycznego przeprowadzania wyborów w Rosji.

 

Wszystko wskazuje na to, że 18 czerwca 2018 roku wybory odbędą się w podobny sposób, niewielkim, ale jednak istotnym na przyszłość znakiem zapytania jest odsetek głosów, które odbiorą Putinowi konkurenci. Izba wyższa parlamentu Federacji Rosyjskiej powinna określić terminarz kampanii między 7 a 17 grudniem. Wtedy też ujawnią się potencjalni inni pretendenci do fotela prezydenta Federacji Rosyjskiej.

 

Scenariusz wygranej

Dla Putina, który po raz czwarty zamierza objąć funkcję głowy największego państwa świata, ważny będzie styl wygranej oraz przebieg kampanii, którą jego zaplecze będzie chciało mieć pod pełną kontrolą. Bez nieplanowanych wybryków opozycji, której miejsce w szeregu pokazano chociażby w październiku, gdy protestujący domagali się dopuszczenia Aleksieja Nawalnego do przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

 

Dyskusja na trudne dla rosyjskiej władzy tematy korupcji czy łamania praw obywatelskich jest dla obecnych elit zbędna, burzy ich wieloletni spokój i podział konfitur. Otoczenie Putina wie, czego spodziewać się po kandydatach typu Władimira Wolfowicza Żyrinowskiego, który w każdej kampanii ma do odegrania swoją rolę. Swój debiut w wyborach prezydenckich Żyrinowski zaliczył 12 czerwca 1991 roku, gdy zajął trzecie miejsce z wynikiem 7,81 proc. Tacy przeciwnicy jak Żyrinowski są na rękę silnemu kandydatowi typu Władimira Putina, niewygodni mogą być tacy, którzy w kampanii każą się tłumaczyć z błędów lub odbiorą nieznaną jeszcze dzisiaj część elektoratu… albo trafią do dotychczas nieobecnych na głosowaniach.

 

Tym ważniejsze jest dla zaplecza Władimira Putina eskalowanie napięcia wokół swojego kandydata. Dlatego też – jak podaje „RBK.ru” – ogłoszenie decyzji nastąpi po oficjalnym podaniu do wiadomości kalendarza wyborów, a dobrą okazją będzie zjazd partii Putina „Jednej Rosji” w dniach 22 – 23 grudnia lub robocza wizyta w wybranym regionie Federacji Rosyjskiej.

 

W rozważanych wariantach zgłoszenia kandydatury Putina ponoć jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, czy pójdzie on do wyborów jako kandydat „Jednej Rosji” (co budowałoby siłę partii w terenie), czy jako kandydat własnego komitetu. W tej kwestii wybór będzie rzutował na sposób finansowania (podmiot odpowiedzialny) kosztów kampanii wyborczej.

 

 

 

JB

 

 


DATA: 2017-11-14 14:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A dlaczego czekac az rok ,juz teraz mozna oglosic ze za rok putin juz wygral wybory i zdobyl 89% glosow..huraaaa czysta demokracja
ponad 2 lata temu / janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.