DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

W przededniu pogrzebu „Inki” odsłonięto jej pomnik w Miłomłynie. Sanitariuszka AK tam pracowała

W przededniu pogrzebu „Inki” odsłonięto jej pomnik w Miłomłynie. Sanitariuszka AK tam pracowała
Zdjęcie ilustracyjne. Pomnik Danuty Siedzikówny w Parku im. dra H. Jordana w Krakowie. By Skabiczewski (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Danuta Siedzikówka „Inka”, legendarna sanitariuszka Armii Krajowej, która - chociaż niosła pomoc zarówno rannym żołnierzom podziemia jak i cierpiącym wrogom - została bestialsko zamordowana przez władze „ludowe”, doczekała się kolejnego upamiętnienia. Jej pomnik stanął w Miłomłynie. Przez kilka miesięcy pracowała w tamtejszym nadleśnictwie.

 

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w przededniu 70. rocznicy śmierci „Inki” i zarazem dzień przed jej uroczystym, państwowym pogrzebem, jaki odbędzie się w niedzielę w Gdańsku. Honory odbierze wtedy również Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.

 

Na przełomie roku 1945 i 1946 „Inka” pod przybranym nazwiskiem pracowała w Miłomłynie w nadleśnictwie. Jej pomnik - ufundowany z datków zebranych w trakcie kwesty - stanął nieopodal miejsca, gdzie wykonywała obowiązki zawodowe.

 

Po epizodzie pracy w nadleśnictwie Danuta Siedzikówna wróciła do niesienia pomocy oddziałom Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 

Na pomniku umieszczono zresztą napis odnoszący się do tego dowódcy. Oprócz imienia i nazwiska „Inki” oraz lat życia (1928-1946) zapisano jej ostatnie słowa: „Niech żyje Polska! Niech żyje major Łupaszka!”.

 

„Inkę” pochowano w bezimiennej mogile, by pozostała zapomniana i nikomu nieznana. Dzisiaj pamięć o jej bohaterskiej postawie odżywa - przypomniał w trakcie uroczystości prezes IPN dr Jarosław Szarek. Danuta Siedzikówna jest patronką coraz większej liczby szkół, a jej nazwisko jest szeroko znane w młodym pokoleniu.

 


Źródło: TVP Info

MWł
  


DATA: 2016-08-28 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.