DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 19  >   TEMAT NUMERU: SARMACJA - ZAGUBIONE DZIEDZICTWO

Grzegorz Braun

W poniewierce u oświeconych


 
(…) wtenczas panowało takie oślepienie,

 

Że nie wierzono rzeczom najdawniejszym w świecie,

 

Jeśli ich nie czytano w francuskiej gazecie.

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
 


 

Gdy w roku 1572 francuscy „lobbyści” zabiegali o polski tron dla Henryka Walezjusza, stawali przed niełatwym wyzwaniem: wieści o masakrze w noc świętego Bartłomieja gruntowały w świadomości Polaków przekonanie o przewadze cywilizacyjnej wolnej, otwartej i zasobnej Sarmacji nad nietolerancyjną, ksenofobiczną i podupadłą Francją. Bynajmniej niełatwo było wyzbyć się poczucia wyższości, skoro rok później negocjatorzy z Krakowa natrafiali w Paryżu na elementarne trudności komunikacyjne: na francuskim dworze królewskim znajomość języków ograniczała się na ogół do jednego (francuskiego), podczas gdy w polskim poselstwie łaciną władali podobno nawet pachołkowie od koni. Wówczas to Jan Zamoyski w słynnej uczonej mowie grzecznie i wyczerpująco tłumaczył kandydatowi-elektowi, o co chodzi z tą wolnością szlachecką. Tak, tak – Polacy uczyli Francuzów standardów demokratycznych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemieccy biskupi nader chętnie wypowiadają się o sprawach ekologii. Niestety, nie mówią wiele o ekologii człowieka – a to właśnie człowiek jest dziś zagrożony. Przez aborcję, eutanazję, badania na embrionach, handel ludźmi i prostytucję – wskazuje prof. Hubert Gindert.

 
 

W niemieckiej diecezji Osnabrück kobieta przygotowuje się do pokierowania kilkoma parafiami. Jak mówi biskup Franz-Josef Bode nie można wykluczyć, że w przyszłości kobiety będą też celebrować Eucharystię.

 

W sprawach zachowania tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego jesteśmy zgodni. Wiemy, że bez szkół nie ma przyszłości dla społeczeństwa. Co ważne, w szkołach zajęcia są prowadzone w poszanowaniu religii, współpraca z Kościołem katolickim daje efekty wychowawcze. Zdając sobie z tego sprawę decyzje w Samorządzie Rejonu Solecznickiego podejmujemy kierując się wartościami chrześcijańskimi. Skupieni wokół nich lepiej pracujemy i rozwiązujemy nawet trudne problemy – mówi w rozmowie z PCh24.pl Zdzisław Palewicz, mer Samorządu Rejonu Solecznickiego na Litwie.

 

Pomnik króla Jana III Sobieskiego, który stanąć miał we Wiedniu można podziwiać w Krakowie na placu przy Bazylice Ojców Franciszkanów. Wkrótce odwiedzi kolejne polskie miasta. Czy dotrze do celu w Austrii? To zależy od władz samorządowych Wiednia. Z Piotrem Zapartem z Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego rozmawia Marcin Austyn.

 

W Rajczy (woj. Śląskie) doszło do zdewastowania obelisku upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych działających pod dowództwem porucznika Narodowych Sił Zbrojnych Stanisława Kopika ps. „Zemsta”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.