DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 47  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z Janem Talarem

W Polsce stosuje się niehumanitarne strategie medyczne


Śmierć mózgowa jest wtedy, kiedy pociąg przejedzie szyję i nie ma głowy. To jest absolutna śmierć mózgowa. Natomiast zdecydowana większość chorych w śpiączce ze strukturalnymi uszkodzeniami mózgu i pnia mózgu, po skutecznym leczeniu wróci do własnych domów, do rodzin, do pracy – zapewnia profesor Jan Talar w rozmowie z Łukaszem Karpielem.

 

 

Czy mógłby Pan Profesor rozwinąć myśl, którą kiedyś od Pana usłyszałem: „Człowiek, jeżeli żyje, to się liczy, a jak jest w śpiączce, to staje się mniej wartościowy”.

– Człowiek, jeżeli pracuje i jest aktywny, ma jakąś wartość; wystarczy, że nie pracuje, już ma wartość mniejszą. A ten, który leży, zwłaszcza w śpiączce mózgowej, często traktowany jest już nie jako pełnowartościowy człowiek, nie jako osoba z przyszłością, ale jako chory o mało pewnej przyszłości lub bez przyszłości. I tu należałoby poszukać praprzyczyny, dla której w świadomości pracowników służby zdrowia czy świadomości naukowców i intelektualistów często nie widzi się szansy i przyszłości na dalsze życie takich ludzi.

 

 

Zna Pan odpowiedź na to pytanie?

– Wielkie problemy mają zwykle skomplikowane podłoże. Jest to wynikiem grzechu pierworodnego, ale nie tego rozumianego na sposób religijny, tylko wielokrotnie powtarzanego medycznego grzechu pierworodnego. O ile w Raju zdarzył się on raz, o tyle w medycynie powtarza się po wielokroć. Pierwsze takie zdarzenie miało miejsce w roku 1906, kiedy uznano, że uszkodzony mózg nigdy się nie regeneruje, tylko najwyżej podlega degradacji. I to twierdzenie zostało wpojone tak głęboko w świadomość lekarzy i naukowców, że wiele czyniono i czyni się dalej, aby udowodnić, że to fakt. Miało to i ma nadal niewłaściwy wpływ na sposób leczenia chorych z uszkodzeniami mózgu i pnia mózgu.

A przecież już dwa tysiące lat temu Hipokrates powiedział, że nawet lekkiego urazu głowy nie powinno się lekceważyć, podobnie jak przy ciężkim urazie głowy nie powinno się tracić wszelkiej nadziei. Zatem, jeżeli ponad dwa tysiące lat temu coś w tej sprawie robiono – w naszej świadomości mało – to obecnie, kiedy mamy tak wielkie możliwości (rozwój intensywnej terapii, respiratory, podawanie leków podtrzymujących pracę serca), to wszystko tym bardziej powinno nas mobilizować do ratowania życia ludzkiego i zmiany ogólnie przyjętego punktu widzenia. Ale na całym świecie myśli się inaczej z często nieodwracalną szkodą dla chorych.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 
 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.

 

Celem działań polskiego Kościoła jest „zero przypadków pedofilii” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi także o walkę z pedofilią nie tylko na łonie Kościoła – przekonuje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.