DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

W Pieniężnie ruszyła likwidacja pomnika „kata AK”, Iwana Czerniachowskiego

W Pieniężnie ruszyła likwidacja pomnika „kata AK”, Iwana Czerniachowskiego
Fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Stojący w warmińsko-mazurskim Pieniężnie pomnik sowieckiego oficera, Iwana Czerniachowskiego, budził wiele emocji. Radni od dłuższego czasu chcieli usunąć z miasta obelisk czczący postać zbrodniarza. W sprawę jego obrony zaangażowała się nawet rosyjska dyplomacja. W końcu pomnik zostanie usunięty. Jego demontaż rozpoczął się w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę.

 

Sowiecki generał Iwan Daniłowicz Czerniachowski był odpowiedzialny za realizację operacji wileńskiej. W jej trakcie doprowadził do rozbrojenia i aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego ’Wilka’, dowódcy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK. Ponosi też odpowiedzialność za rozbrojenie i likwidację polskich jednostek wojskowych na Wileńszczyźnie. Rozbrojono wówczas ogółem 8 tysięcy żołnierzy AK. 6 tysięcy żołnierzy AK zostało wywiezionych na Sybir. Wielu z katorgi już nie wróciło. Niektóre źródła podają, że gen. armii Iwan Czerniachowski miał zostać awansowany na marszałka Związku Radzieckiego, ale zmarł (w okolicach dzisiejszego Pieniężna) przed ogłoszeniem dekretu Rady Najwyższej ZSRR.

 

Pomnik dowódcy 3. Frontu Białoruskiego został przed rokiem zdewastowany. Wtedy też pojawił się na nim Znak Polski Walczącej oraz napis „Precz z komuną”. Doszło do tego niedługo przed wizytą rosyjskiej delegacji z obwodu kaliningradzkiego. Rosjanie chcieli upamiętnić w Polsce rosyjski Dzień Zwycięstwa.

 


Źródło: PCh24.pl

MWł


DATA: 2015-09-17 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moim zdaniem powinni pomimo wszystko zostać skazani na sprzątanie tego pomnika przez 10 lat przed 1 listopada. Czyli 10 x by posprzątali i było by ok . Nie dlatego że nie mieli racji bo mieli ale dlatego że to nasza historia i to pomnik pokazujący zawiłości historii. Nieważne gdzie leży prawda i po której stronie, prawdę znają przegrani a piszą ją zwycięzcy . jeśli zniszczymy pamiątkę po sowieckiej okupacji nasze dzieci zaponą że tak naprawdę Rosjanie to nie nasi przyjaciele ani sojusznicy. Taki post napisałem na FB. Puenta wypowiedzi i tutaj ma znaczenie. Jestem przeciwny niszczeniu takich rzeczy ale Ustawienie tabliczki pokazującej zawiłość historii . Że zwycięzcy nawet mordercą stawiają pomniki. Jeszce trochę czasu minie i wszyscy dojdą do tego że to my żydów paliliśmy w Oświęcimiu A Rosjanie w Katyniu zlikwidowali POLSKICH przestępców a nie inteligencje polską.
ponad 4 lata temu / AdamN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.