DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

W pewnych kwestiach nie ustąpimy! – zapowiada przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X

W pewnych kwestiach nie ustąpimy! – zapowiada przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X
Biskup Bernard Fellay. FOT.REUTERS/Denis Balibouse/FORUM

Nie ma już żadnej nieprzezwyciężalnej przeszkody do uznania kanonicznego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X – potwierdził przełożony generalny FSSPX bp Bernard Fellay. Dodał, że „bardziej niż prawdopodobnie” będzie to prałatura personalna, jaką dotychczas posiada w Kościele tylko Opus Dei.

 

W wywiadzie dla hiszpańskiego czasopisma „Vida Nueva” przywódca Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ujawnił, że to Franciszek dał decydujący impuls procesowi pojednania. Przyznał też, że papież jest „wyrozumiały i dobrotliwy”. Jednocześnie oświadczył, że istnieją kwestie w których FSSPX nie ustąpi.

 

Za główną przeszkodę bp Fellay uznał pełną akceptację nauczania Soboru Watykańskiego II. Wymienił zwłaszcza „sposób, w jaki praktykowany jest ekumenizm, w tym stwierdzenia bardzo groźne dla wiary, które skłaniają do myślenia, że wszyscy wyznają tę samą wiarę”, a także „kwestie liturgiczne” i „relacje między Kościołem i państwem”.

 

We wszystkich tych tematach nie ustąpimy. Nie chodzi o stanowisko czy osobisty punkt widzenia albo punkt widzenia tylko naszego Bractwa. Po prostu podtrzymujemy to, czego Kościół nauczał i co zdefiniował w tych kwestiach. Moglibyśmy podsumować mówiąc, że conditio sine qua non [warunkiem koniecznym - KAI] jest to, by Rzym przyjął nas takimi, jakimi jesteśmy – powiedział bp Fellay.

 

Pytany o inwektywy „ultrakonserwatyści” i „sekciarze”, jakimi obdarza się członków Bractwa, przełożony FSSPX powtórzył, że jedynie kieruje się ono tym, czym kierował się Kościół przez wieki. Tymczasem w latach 50. XX wieku i w czasie Soboru Watykańskiego II chciano zmienić Kościół. – Ale my nie porzucamy bogatego dziedzictwa naszej Świętej Matki Kościoła i ten prosty fakt wystarczy, by przydać nam konserwatywną twarz – zauważył bp Fellay.

 

W tym samym numerze „Vida Nueva” abp Guido Pozzo, sekretarz prowadzącej dialog z Bractwem Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, także mówi o możliwości utworzenia dla FSSPX prałatury personalnej. Dodaje jednak, że „dobry katolik” nie może odrzucać nauczania Soboru Watykańskiego II, gdyż było to zgromadzenie biskupów z całego świata wokół papieża.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-02-03 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

VATICANUM SECUNDUM był Soborem duszpasterskim,
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Wolnościowiec Bractwo Kapłańskie Św Piusa X nie jest po za Świętą Matką Kościołem są Zgromadzeniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Nie są heretykami ani schizmatykami tak ich określają wrogowie Świętej Matki Kościoła moderniści.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@klasa: "Katolicy nie powinni uczestniczyć w liturgii sprawowanej przez duchownych Bractwa św. Piusa X, gdyż ci nie posiadają mandatu pasterzowania oraz jurysdykcji do sprawowania Sakramentu Pokuty (który sprawują nieważnie). Msza św. odprawiana przez księży lefebrystów jest ważna, ale sprawowana niegodziwie. Komunia Święta przyjmowana u lefebrystów nie jest dziś znakiem jedności kościelnej, ale jej łamaniem. W obecnej sytuacji eklezjalnej Bractwo św. Piusa X jest wspólnotą alternatywną wobec wspólnot rzymskokatolickich." JE ks. bp Jacek Jezierski
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
@Michal, nic takiego nie ma miejsca. Nic nie zostalo zdogmatyzowane. Nie wystarczy nazwac konstytucji "dogmatyczna": ona musiala by formulowac dogmaty. Dogmatyczny rownie dobrze moze znaczyc: "omawiajacy juz ogloszone dogmaty;zajmujacy sie dogmatami". Formula dogmatyczna musi miec odpowiednia forme, latwa zreszta do rozpoznania. Malo tego: pana uwaga jest o tyle nietrafna, ze 1) nawet sobory ewidentnie dogmatyczne oglaszaly dokumenty roznej rangi: i dogmaty, i kwestie dyscyplinarne, i zalecania dot. liturgii, itd., niejednakowo obligatoryjne dla katolickiego sumienia. Bezsspornym jest, ze Vaticanum II nie oglosilo zadnych dogmatow. Tym samym jasne jest, ze kazdy, kto dokumenty Vat.II poddaje w watpliwosc, nawet w calosci, pozostajac oczywiscie wiernym nauce ogloszonej juz wczesniej, bo przeciez i ta nauke dokumenty ostatniego soboru omawiaja, z cala pewnoscia pozostaje katolikiem. 2) Te budzace najwiekszy opor i kontrowersje dokumenty maja jedynie range deklaracji.
ponad 3 lata temu / Kamil
 
Nauczanie SVII zostało zdogmatyzowane (ranga konstytucji dogm.) Nie można odrzucić SVII i jednocześnie mówić że jest się w Kościele Katolickim. Albo albo. Jeżeli ktoś może być w Kościele a nie uznawać dogmatów to może przyjmiemy np świadków Jehowy, albo adwentystów dnia siódmego? Gdzie jest wiara w obecnośc Ducha Św. w Kościele?...
ponad 3 lata temu / Michal
 
@wolnościowiec Skóro Msza Św ważna to i Komunia ważna, nie siej zamętu.
ponad 3 lata temu / klasa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.