DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Jarosław Mańka

W oparach czarnej legendy


„Opowieści z krypty” o pogrzebanych żywcem od dawien dawna wykorzystywane przez pisarzy i filmowców głęboko zapadają w ludzką pamięć. Podszyte dreszczem grozy opowieści powodują „gęsią skórkę” także u dzisiejszego widza lub czytelnika. W Rosji do dziś krąży plotka, jakoby znany pisarz Mikołaj Gogol został pochowany żywcem, o czym rzekomo świadczyć miała pozycja, w której znaleziono zwłoki po otwarciu trumny. W Polsce najgłośniej było zaś o pochowaniu żywcem księdza Piotra Skargi. Do dziś wspominają o tym niektórzy przewodnicy oprowadzający wycieczki po Krakowie. Uciekają się wprawdzie czasami w owych opowieściach do bezpiecznego słowa „podobno”, jednakże lata mijają, a plotka żyje własnym życiem, przysparzając zmarłemu kaznodziei niemało kłopotów i wątpliwej sławy. Jak czarna legenda Skargi ma się jednak do faktów? 

Piotra Skargę już za życia otaczał nimb świętości. Zaraz po śmierci najbardziej znanego polskiego jezuity przekonanie owo poczęło narastać. Zaczęto pielgrzymować do trumny królewskiego kaznodziei, by modlić się u jego doczesnych szczątków i przy nadarzającej się okazji… zabierać fragmenty szat lub części kostnych w charakterze relikwii – jak to ktoś wówczas zapisał: Odwiedzano często te czcigodne zwłoki i wielu pragnąc mieć z nich cokolwiek, uszkadzało je pobożnymi rękoma.

Po kilkudziesięciu latach stan drewnianej trumny złożonej w podziemiach kościoła Świętych Piotra i Pawła był już bardzo zły. Niewykluczone też, że do jej dewastacji oprócz częstego otwierania przyczyniły się również gryzonie, dla których drewniana konstrukcja nie stanowiła większej przeszkody.
 
W ołowianej trumience
Współbrat zakonny Skargi, ks. Stanisław Bielicki, nie mogąc patrzeć na rozpadającą się drewnianą trumnę, począł zabiegać o przeniesienie doczesnych szczątków królewskiego kaznodziei do nowej trumny, który to zamysł ziścił się po znalezieniu przezeń hojnej ofiarodawczyni – księżnej wojewodziny wileńskiej, hetmanowej Katarzyny Radziwiłłowej – pobożnej siostry króla Jana III Sobieskiego, która w roku 1695 ufundowała małą, ołowianą trumienkę, ozdobioną inskrypcją łacińską o następującej treści...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.