DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   ROK KSIĘDZA PIOTRA SKARGI

Jarosław Mańka

W oparach czarnej legendy


„Opowieści z krypty” o pogrzebanych żywcem od dawien dawna wykorzystywane przez pisarzy i filmowców głęboko zapadają w ludzką pamięć. Podszyte dreszczem grozy opowieści powodują „gęsią skórkę” także u dzisiejszego widza lub czytelnika. W Rosji do dziś krąży plotka, jakoby znany pisarz Mikołaj Gogol został pochowany żywcem, o czym rzekomo świadczyć miała pozycja, w której znaleziono zwłoki po otwarciu trumny. W Polsce najgłośniej było zaś o pochowaniu żywcem księdza Piotra Skargi. Do dziś wspominają o tym niektórzy przewodnicy oprowadzający wycieczki po Krakowie. Uciekają się wprawdzie czasami w owych opowieściach do bezpiecznego słowa „podobno”, jednakże lata mijają, a plotka żyje własnym życiem, przysparzając zmarłemu kaznodziei niemało kłopotów i wątpliwej sławy. Jak czarna legenda Skargi ma się jednak do faktów? 

Piotra Skargę już za życia otaczał nimb świętości. Zaraz po śmierci najbardziej znanego polskiego jezuity przekonanie owo poczęło narastać. Zaczęto pielgrzymować do trumny królewskiego kaznodziei, by modlić się u jego doczesnych szczątków i przy nadarzającej się okazji… zabierać fragmenty szat lub części kostnych w charakterze relikwii – jak to ktoś wówczas zapisał: Odwiedzano często te czcigodne zwłoki i wielu pragnąc mieć z nich cokolwiek, uszkadzało je pobożnymi rękoma.

Po kilkudziesięciu latach stan drewnianej trumny złożonej w podziemiach kościoła Świętych Piotra i Pawła był już bardzo zły. Niewykluczone też, że do jej dewastacji oprócz częstego otwierania przyczyniły się również gryzonie, dla których drewniana konstrukcja nie stanowiła większej przeszkody.
 
W ołowianej trumience
Współbrat zakonny Skargi, ks. Stanisław Bielicki, nie mogąc patrzeć na rozpadającą się drewnianą trumnę, począł zabiegać o przeniesienie doczesnych szczątków królewskiego kaznodziei do nowej trumny, który to zamysł ziścił się po znalezieniu przezeń hojnej ofiarodawczyni – księżnej wojewodziny wileńskiej, hetmanowej Katarzyny Radziwiłłowej – pobożnej siostry króla Jana III Sobieskiego, która w roku 1695 ufundowała małą, ołowianą trumienkę, ozdobioną inskrypcją łacińską o następującej treści...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Partie jednoznacznie eurosceptyczne to nad Wisłą co najwyżej II liga. Czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie? Tego dowiemy się już po 26 maja.

 
 

Saim Saeed, publicysta pakistańskiego pochodzenia związany z lewicowym „Politico” czy magazynem „The Diplomat” na łamach „Foreign Affairs”, pisma think tanku Council on Foreign Relations, które od lat 40. ub. wieku promuje proces federalizacji świata, jako sposób na przezwyciężenie nacjonalizmu, wyjaśnia dlaczego tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne dla przyszłości Europy.

 

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

Theresa May potwierdziła doniesienia medialne dotyczące jej rezygnacji z funkcji premiera brytyjskiego rządu. Jak ogłosiła, stanie się to już 7 czerwca.

 

Chcesz zobaczyć, co Grzegorz Braun sądzi o filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Obejrzyj program „Prawy prosty”. Zaprasza Łukasz Karpiel.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.