DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 14  >   DOSSIER

Aleksander Smolarski

W ogniu wojny domowej


Wojna domowa, która przetoczyła się przez Hiszpanię w latach 1936-1939, niszcząc kraj i powodując śmierć niemal 600 tys. osób (z czego ponad połowy pośród ludności cywilnej) była w rzeczywistości najbardziej krwawym i gwałtownym aktem toczonej przez wieki walki o duchowe oblicze tego kraju. Sprowokowana przez eskalujące terror bojówki lewicy samoobrona narodu, jaką było Alzamiento Nazionale, uratowała Hiszpanię przed rewolucją komunistyczną i wciągnięciem w planowany przez Stalina światowy konflikt.

Genezy hiszpańskiej wojny domowej należy szukać w obaleniu monarchii w roku 1931 i ogłoszeniu republiki, w której pierwsze skrzypce grali – zarówno na poziomie władz prowincjonalnych, jak i centralnych – różnych odcieni liberałowie (w zdecydowanej większości aktywni członkowie lóż masońskich). W maju 1931 roku, krótko po ogłoszeniu w Hiszpanii republiki, religia przestała być w szkole przedmiotem obowiązkowym, by 17 marca 1932 roku zostać całkowicie usunięta z programu nauczania. 23 stycznia 1932 roku władze republikańskie zadekretowały wypędzenie z Hiszpanii Towarzystwa Jezusowego. Uwieńczeniem zaś antykatolickiej polityki prowadzonej przez młodą republikę stało się uchwalenie 2 czerwca 1933 roku ustawy o wyznaniach i zgromadzeniach religijnych, oznaczającej de facto likwidację katolickich zakonów w Hiszpanii. Ustawę tę, oddającą zakony pod całkowitą kontrolę wrogiego Kościołowi państwa, oficjalnie potępił papież Pius XI.

Liberalna oraz lewicowa (komunistyczna i anarchistyczna) propaganda podżegała do czynnych napadów na duchowieństwo i wiernych świeckich. 10 maja 1931 roku tak podburzone lewicowe bojówki spaliły kilka kościołów w Madrycie. W ciągu kolejnych dni spalono w całej Hiszpanii około setki kościołów. Republikański rząd oficjalnie nie popierał tych napaści, ale też nie robił nic, by je powstrzymać i ująć sprawców, którzy ciągle pozostawali „nieznani”. Zasadę postępowania rządu w tej kwestii, jasno wyraził jeden z liberalnych ministrów, Manuel Azaña y Diaz, stwierdzając, że wszystkie kościoły Hiszpanii razem wzięte nie są warte życia nawet jednego republikanina.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Homoherezja zatacza coraz szersze kręgi. Niedawno do wielkiego skandalu doszło w jednej z austriackich parafii w diecezji Linz. Dlaczego nikt nie reaguje na tęczową agendę w samym Kościele, a lokalny biskup wręcz ją promuje, mając zresztą pełne poparcie episkopatu? - pyta red. Paweł Chmielewski.

 
 

W czwartek o godzinie 12 przed pałacem prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa inicjatywy obywatelskiej „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jej zwolennicy domagają się wypowiedzenia Konwencji stambulskiej jako promującej ideologię gender oraz zobowiązania rządu RP do prac nad projektem Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny i przedstawienia go na forum międzynarodowym. Inicjatywę podejmują Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris oraz Chrześcijański Kongres Społeczny z poparciem kilkudziesięciu innych organizacji.

 

 

Język, którego używamy, określa nasz światopogląd. Determinuje nasze wyobrażenia o świecie, „szufladkuje” i segreguje doświadczenie rzeczywistości zgodnie ze swoją wewnętrzną logiką. Dlatego narzucenie języka debaty publicznej oznacza faktyczny „rząd dusz”: wpisanie społecznego dyskursu w schemat, poza który nie wyjdzie i z którego się nie wyzwoli. Język w polityce znaczy daleko więcej niż konkretna „narracja” - narzucana społeczeństwu wizja rzeczywistości. On rządzi społeczną samoświadomością, wyznaczając zbiór narracji jakie w ogóle mogą zostać w danym społeczeństwie „zastosowane” – aby mogły być zrozumiałe, spójne, przekazywalne.

 

5 lutego 2020 roku w Parlamencie Europejskim odbyła się zorganizowana przez lewicowych europosłów dyskusja na temat wprowadzenia w Unii Europejskiej nowego podatku od mięsa.

 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował decyzję o powołaniu członków komisji ds. pedofilii. Duszpasterz Ormian nie znalazł się wśród wybranych przez posłów osób. „Nie miałem złudzeń, co do wyniku głosowania”, napisał na swoim profilu na Facebooku.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.