DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 14  >   DOSSIER

Aleksander Smolarski

W ogniu wojny domowej


Wojna domowa, która przetoczyła się przez Hiszpanię w latach 1936-1939, niszcząc kraj i powodując śmierć niemal 600 tys. osób (z czego ponad połowy pośród ludności cywilnej) była w rzeczywistości najbardziej krwawym i gwałtownym aktem toczonej przez wieki walki o duchowe oblicze tego kraju. Sprowokowana przez eskalujące terror bojówki lewicy samoobrona narodu, jaką było Alzamiento Nazionale, uratowała Hiszpanię przed rewolucją komunistyczną i wciągnięciem w planowany przez Stalina światowy konflikt.

Genezy hiszpańskiej wojny domowej należy szukać w obaleniu monarchii w roku 1931 i ogłoszeniu republiki, w której pierwsze skrzypce grali – zarówno na poziomie władz prowincjonalnych, jak i centralnych – różnych odcieni liberałowie (w zdecydowanej większości aktywni członkowie lóż masońskich). W maju 1931 roku, krótko po ogłoszeniu w Hiszpanii republiki, religia przestała być w szkole przedmiotem obowiązkowym, by 17 marca 1932 roku zostać całkowicie usunięta z programu nauczania. 23 stycznia 1932 roku władze republikańskie zadekretowały wypędzenie z Hiszpanii Towarzystwa Jezusowego. Uwieńczeniem zaś antykatolickiej polityki prowadzonej przez młodą republikę stało się uchwalenie 2 czerwca 1933 roku ustawy o wyznaniach i zgromadzeniach religijnych, oznaczającej de facto likwidację katolickich zakonów w Hiszpanii. Ustawę tę, oddającą zakony pod całkowitą kontrolę wrogiego Kościołowi państwa, oficjalnie potępił papież Pius XI.

Liberalna oraz lewicowa (komunistyczna i anarchistyczna) propaganda podżegała do czynnych napadów na duchowieństwo i wiernych świeckich. 10 maja 1931 roku tak podburzone lewicowe bojówki spaliły kilka kościołów w Madrycie. W ciągu kolejnych dni spalono w całej Hiszpanii około setki kościołów. Republikański rząd oficjalnie nie popierał tych napaści, ale też nie robił nic, by je powstrzymać i ująć sprawców, którzy ciągle pozostawali „nieznani”. Zasadę postępowania rządu w tej kwestii, jasno wyraził jeden z liberalnych ministrów, Manuel Azaña y Diaz, stwierdzając, że wszystkie kościoły Hiszpanii razem wzięte nie są warte życia nawet jednego republikanina.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 
 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.

 

Do belgijskiego sądu wpłynęły dwa pozwy związane z obostrzeniami nałożonymi w czasie pandemii koronawirusa. Złożyło je 30 znanych osób. Oskarżają oni państwo o łamanie podstawowych praw człowieka.

 

Ukraiński Rzecznik Praw Dziecka Mykoła Kuleba poinformował we wtorek, że jedno z niemowląt przeznaczonych do surogacji zostało zamówione przez „seryjnego pedofila”. Incydent na łamach portalu wPolityce.pl opisuje Grzegorz Górny.

 

Jesteśmy uznawani za bezpieczne państwa i jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze kraje i będziemy szukać również bliższych kontaktów między naszymi społeczeństwami – oświadczył we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.