DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   TEMAT NUMERU: CHORWACJA W EUROSOJUZIE

Rozmowa z przedstawicielami inicjatywy U ime obitelji

W obronie rodziny

W obronie rodziny

Inicjatywa obywatelska U ime obitelji (W imię rodziny) 14 czerwca złożyła w parlamencie Republiki Chorwacji ponad 750 tysięcy podpisów na rzecz referendum w sprawie wpisania do konstytucji państwa definicji małżeństwa jako związku wyłącznie kobiety i mężczyzny. Była to odpowiedź na plany legalizacji w Chorwacji związków homoseksualnych. Z Željką Markić, Lino Zonjićem, Krešimirem Planinićem, Alenem Cvitkovićem i Ante Perkovićem, przedstawicielami inicjatywy rozmawia Piotr Doerre.

Jak mogliby Państwo w kilku słowach scharakteryzować inicjatywę
W imię rodziny?

Željka Markić
: – Głównym celem, który postawiła sobie nasza grupa jest umożliwienie mieszkańcom Chorwacji udziału w referendum, w którym będą oni mogli wypowiedzieć się za lub przeciw wpisaniu do konstytucji Republiki Chorwackiej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Zdecydowaliśmy się na podjęcie takiej akcji, stwierdziwszy, że utrwalenie w konstytucji funkcjonującej dotychczas w naszym systemie prawnym definicji małżeństwa uniemożliwi rozwiązania, które uważamy za szkodliwe, jak choćby prawo do ado­pcji dzieci przez pary homoseksualne, wprowadzenie instytucji matek zastępczych bądź też zmianę słów matkaojciec na określenia rodzic 1rodzic 2. Znamy sytuację w Holandii, gdzie zamierza się uznać za małżeństwo grupę kilku osób różnych płci, na przykład jednego mężczyznę i dwie kobiety lub jedynie trzy kobiety. Któż wie, z jakimi jeszcze pomysłami będziemy mieli wkrótce do czynienia?

Chcemy więc przede wszystkim potwierdzenia w konstytucji, że małżeństwo to jedność kobiety i mężczyzny, że jest to wspólnota, która posiada najlepsze warunki do przyjmowania i wychowywania dzieci. Aspekt bezpieczeństwa dzieci jest dla nas fundamentalny. Nie zgadzamy się na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, bo to krzywdzi dzieci.

Sądzimy, że obywatele Chorwacji podzielają nasze zdanie, iż szczególnym zadaniem społeczeństwa jest dbać o dzieci i chronić je. Naszym zdaniem wynika to ze zdrowego rozsądku – takie przekonanie powinno być wspólne dla wszystkich ludzi, bez znaczenia, czy są wierzący czy niewierzący. To doświadczenie wszystkich społeczeństw i kultur ludzkich – dawnych i współczesnych – pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Wynika z niego, że małżeństwo w sposób szczególny powinno być chronione, jako że daje społeczeństwu wielkie korzyści. Chcemy to zachować jako rzecz niepodlegającą dyskusji ani zmianie z powodu nacisku jakiejś grupy interesów czy pragnienia politycznej poprawności.

 
 
Czy do obrony małżeństwa konieczne jest referendum?


Željka Markić
: – Tak, bo decyzję w tej sprawie powinni podjąć nie politycy, lecz sami obywatele Chorwacji. Chorwacka konstytucja mówi, że jeśli 10 procent wyborców poprze swymi podpisami wniosek o ogólnonarodowe referendum w jakiejś sprawie, parlament musi je ogłosić...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam nadal, że małżeństwo to jest związek kobiety i mężczyzny i zakładający posiadanie dzieci. Inne związki, jeśli są, powinny się nazywać związkami partnerskimi. Bywają osoby, na przykład w starszym wieku, które razem prowadzą gospodarstwo ze względów finansowych i dlatego, że wymagają opieki (nie są spokrewnione). Bywają młodzi ludzie (pary hetero), którzy nie maja pieniędzy na ślub/wesele a razem się urządzają i mieszkają (ślub w dalszych planach). Chcą mieć uporządkowane sprawy majątkowe i np. związane z leczeniem/szpitalem itp. Wcale nie ma potrzeby aby tak podkreślać homoseksualistów, bo nie tylko o nich chodzi.
ponad 5 lat temu / z
 
Jednostka wolna to prawo do wolności każdego ! nie ograniczania prawem rodziny " małżeństwo " nie kpijcie ze dbacie o rodzinę ? Bo sami siebie oszukujecie ! Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to dbanie o jednostkę KAŻDĄ JEDNOSTKĘ z której składa się społeczeństwo !
ponad 5 lat temu / Wolność
 
wszędzie to samo. a przecież tak nas zapewniano, że te sprawy w ogóle nie są istotne, bo to każde panstwo samo będzie sobie regulować i nikt nie musi. a teraz co? już trzeba walczyć z "małżeństwami" p..., a jeszcze przed chwilką były tylko związki partnerskie.
ponad 5 lat temu / edek
 
 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.