DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

W obronie Kuropat. Młodzież z Mińska broni miejsca spoczynku ofiar stalinowskich represji

W obronie Kuropat. Młodzież z Mińska broni miejsca spoczynku ofiar stalinowskich represji
fot.REUTERS/Vasily Fedosenko/FORUM
#STALIN    #MIŃSK    #KUROPATY    #BIAŁORUŚ    #UROCZYSKO    #REPRESJE

Już ponad tydzień mińska młodzież blokuje budowę centrum biznesowego, które ma powstać na terenie uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywa kilkaset tysięcy ofiar stalinowskich represji. „Dyżurujący” byli już zaatakowani przez „nieznanych” i zamaskowanych napastników.

 

Była to milicja. Już następnego dnia dołączyły do nas dziesiątki ludzi, którzy dyżurowali przez całą noc. Zostały przywiezione generatory prądu, postawione namioty. To prawdziwa ludzka solidarność – mówi „Rzeczpospolitej” Zmicer Daszkiewicz, organizator obrony Kuropat.

 

Zabudowę miejsca pamięci umożliwiła decyzja Ministerstwa Kultury Białorusi. Postanowiło ono zmniejszyć ochronę uroczyska, gdzie w czasach stalinowskich zamordowano i pogrzebano kilkaset tysięcy ludzi. Sprawa nie dotyczy tylko Białorusinów, bo na uroczysku zostali pochowani także Polacy i Rosjanie. Jednakże bez względu na narodowość ofiar, budowa centrum na cmentarzysku nie powinna mieć miejsca.

 

Prowadzony protest spowodował, że w poniedziałek robotnicy wstrzymali prace. Nie bez wpływu na przebieg prac był też głos metropolity Białorusi Tadeusza Kondrusiewicza. – Kuropaty to Golgota XX wieku naszego narodu. Cmentarz jest świętym miejscem, które trzeba szanować – oświadczył hierarcha i zaapelował do władz i inwestorów o rozpoczęcie dialogu z obrońcami uroczyska. – Kuropaty, jako nasza Golgota, powinny zostać narodowym memoriałem pamięci tych, którzy niewinnie zginęli – stwierdził zwierzchnik białoruskiego Kościoła katolickiego.

 

Jak przypomniała „Rz” do dziś nie wiadomo, ilu ludzi zamordowano w Kuropatach i gdzie jest granica miejsca pochówków. Według relacji świadków, na uroczysku może spoczywać od 100 do 250 tys. osób. Z kolei prokuratura Białoruskiej Republiki Radzieckiej stwierdziła, że w Kuropatach NKWD rozstrzelało co najmniej 30 tys. ludzi. Ostatnie śledztwo w tej sprawie miało miejsce w latach 1998–1999. Prowadziła je prokuratura Białorusi już pod rządami Aleksandra Łukaszenki. Liczbę ofiar oceniono wówczas na „nie więcej niż 7 tys.”. Kilka lat później brytyjski historyk Norman Davies stwierdził, że ofiarami stalinowskich zbrodni padło ponad ćwierć miliona ludzi.

 

W przypadku Białorusi nie wiemy, ilu Polaków zamordowano i gdzie dokładnie zostali pochowani, ponieważ do tej pory żadne prace ekshumacyjne nie zostały przeprowadzone – powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS. Jak wyjaśnił, Kuropaty wiążą się z tzw. białoruską listą katyńską i „każde naruszenie spokoju tego miejsca przed ustaleniem prawdy dla strony polskiej jest niepokojące”. Niestety, do ustalenia prawdy jeszcze daleko, a Kuropaty to nie jedyny trudny temat w relacjach Polski i Białorusi. Wciąż niezakończony pozostaje też temat obławy augustowskiej.

 


Źródło: „Rzeczpospolita”

MA


DATA: 2017-02-28 10:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.