DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 14  >   CYWILIZACJA

sonda

W obliczu smoleńskiej tragedii


Kiedy w sobotę 10 kwietnia w lesie pod Smoleńskiem roztrzaskał się samolot wiozący na pokładzie Prezydenta RP, dowódców Wojska Polskiego, parlamentarzystów, prezesów NBP oraz IPN, a także duchownych, urzędników i działaczy społecznych, cała Polska zamarła. Dni, które nastąpiły później, były niewątpliwie wyjątkowym okresem w najnowszej historii Polski. Był to czas narodowych rekolekcji, wielka manifestacja patriotyczna i – co najważniejsze – religijna, w której centrum znajdował się Krzyż. Od tego katyńskiego, pod który zmierzali dostojnicy państwowi, zanim spotkali na swojej drodze śmierć, przez ten ustawiony przed pałacem prezydenckim – symbol bezprecedensowej żałoby narodowej, po krzyże niesione w niemal setce konduktów pogrzebowych ofiar tragedii.

Szczególną odmianę – niestety na krótko – przeszły media. Jakby zdano sobie nagle sprawę, że wiele rzeczy nie uchodzi w tak szczególnym czasie. Z wiodących portali informacyjnych zniknęła więc nachalna erotyka i ogłupiające plotki, telewizje nadawały filmy historyczne i poważne programy publicystyczne, stacje radiowe transmitowały Msze Święte. Wielu Polaków zauważyło nagle ze zdziwieniem, że mogą istnieć media bez niemoralności i epatowania rozmaitymi formami zła. Byli i tacy, dla których ta sytuacja była nie do zniesienia, jednak z zaciśniętymi zębami musieli dać się ponieść fali patriotycznego uniesienia i powstrzymać – przynajmniej na pewien czas – od protestów przeciwko obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Tymczasem właśnie ta obecność prowokowała naszych rodaków do stawiania sobie pytań, nie tylko o bezpośrednie przyczyny tej tragedii, ale i jej symbolikę, sens i konsekwencje. Jedni budowali legendę zmarłego prezydenta, tłumacząc, że umocni ona wśród Polaków autorytet władzy i poczucie wspólnoty narodowej. Inni martwili się, że spetryfikuje ona pozycję obecnego układu partyjnego, na wiele lat uniemożliwiając stworzenie ośrodka konserwatywnego na prawo od chadeckiego PiS-u. Jedni tworzyli rozmaite teorie: doszukując się przyczyn katastrofy czy to w neoimperialnych dążeniach Rosji, czy to próbie usunięcia przez Brukselę do pewnego stopnia niezależnych polityków. Inni zastanawiali się jedynie nad tym, jak podziękować władzom Rosji za ich ludzką reakcję, tak, jakby nie była ona czymś naturalnym. Dla wielu najistotniejszy był fakt, że dzięki ofierze z życia części współczesnej elity, cały świat usłyszał o hekatombie sprzed 70 lat – sowieckiej zbrodni w Katyniu. To z kolei martwiło innych, którzy bali się, że Polska znów przez lata skupiać się będzie na własnej martyrologii, przegranych powstaniach i epatować świat swoimi ofiarami, zamiast stać się nowoczesnym i silnym państwem (jakby jedno z drugim nie mogło iść w parze). Jedynie nieliczni zastanawiali się nad tym, czego Bóg chce od Polaków, dając im tak wymowne znaki.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a także 12 lipca, jeśli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna druga tura wyborów.

 
 

Tygodnik „Niedziela” przywrócił na swoich stronach usunięty tuż po opublikowaniu wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Rozmowa zatytułowana „Kościół musi być przeźroczysty” traktuje o problemie walki z pedofilią wśród duchowieństwa. Niestety, po drodze katolickie medium straciło nieco punktów zaufania u Czytelników.

 

Wiele krajów świata protestuje w obliczu odebrania przez Pekin autonomii Hongkongowi. Jak ostrzega kard. Joseph Zen, wolność religijna w tym mieście zostanie najprawdopodobniej zdławiona. Watykan jednak nie protestuje. Wprost przeciwnie; w watykańskich i chińskich mediach lansowany jest obraz kwitnącej współpracy.

 

 

Druga rocznica legalizacji aborcji w Irlandii skłania do zastanowienia się nad bolesnymi dziejami tego kraju w ostatnich latach. Kraju, który odwrócił się niemal całkowicie od swego dziedzictwa. Czas wyciągnąć z tego wnioski, by uniknąć błędów mieszkańców Zielonej Wyspy.

 

Krwawe zamieszki na ulicach. Gospodarka w ruinie. Trzydzieści milionów bezrobotnych. Dług publiczny na poziomie tak astronomicznym, że coroczny proces uchwalania budżetu regularnie kończy się kryzysem. Opozycja, która regularnie podważa status prawny rządu, a prezydentowi zarzuca dyktatorskie ciągoty. To nie jest obraz jakiejś republiki bananowej: to jest opis wiodącego światowego supermocarstwa Anno Domini 2020.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.