DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   CYWILIZACJA

W niewoli karty kredytowej


W plastikowej karcie płatniczej powszechnie dziś widzi się symbol cywilizacyjnego rozwoju, osobistej wygody i rozszerzenia horyzontu możliwości, nie dostrzegając w niej zupełnie potencjalnego zagrożenia wolności zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw.

 

Dziś w Polsce większość transakcji finansowych, zwłaszcza tych drobniejszych, w dalszym ciągu przeprowadzamy jak dawniej, przekazując pieniądze z ręki do ręki. Jednakże – choć gotówka w dalszym ciągu jest potrzebna do codziennego życia – tendencja zmierza zdecydowanie w kierunku coraz częstszych i większych transakcji bezgotówkowych. Już dzisiaj wielu, być może większość z nas, ma dostęp do kart debetowych i cyfrowej bankowości – ta tendencja będzie się tylko wzmacniać. I już dzisiaj dostrzegamy tego konsekwencje. Niektóre państwa europejskie zaczęły wprowadzać restrykcje na transakcje gotówkowe, zmuszając obywateli do płacenia dużych kwot przelewem bankowym pod czujnym okiem nadzoru bankowego. Nieuniknione wydaje się, iż w niedalekiej przyszłości podobne restrykcje staną się ogólnoeuropejską dyrektywą unijną. Już dzisiaj wszak w niektórych krajach Europy entuzjazm wobec płatności plastikiem posunął się tak daleko, że sprzedawcy czasem odmawiają przyjęcia gotówki nawet przy tak błahych transakcjach, jak kupno bułki…

 

Bez gotówki na wesoło?

Blisko nas, bo po drugiej stronie Bałtyku, leży mityczny kraj dobrobytu, w którym ludzie żyją sobie wesoło bez pieniędzy – to Szwecja. Szwedzi, ogólnie rzecz biorąc, po prostu gotówki nie używają: transakcje gotówkowe stanowią dzisiaj zaledwie jeden procent wszystkich płatności przeprowadzanych w Szwecji. Zwolennicy cyfrowych walut dodadzą złośliwie: ten jeden procent, to pewnie przyjezdni z bardziej zacofanych krajów. Szwedzi nawet balony na jarmarku kupują kartą – a wiele małych biznesów, zwłaszcza lokali żywnościowych i barów nastawionych na młodsze pokolenie, po prostu odmawia przyjmowania gotówki. I nikt nie narzeka! No, owszem, jest jakiś tam ruch, co się zowie Kontantupproret („bunt gotówkowy”), którego liderzy twierdzą, że około miliona Szwedów – w dziesięciomilionowym kraju – z takich czy innych powodów nie może korzystać z kart kredytowych. Oni jednak się nie liczą, skoro ich wydatki mieszczą się we wspomnianym jednym procencie wszystkich transakcji.

Z nimi zresztą też Szwedzi sobie poradzą. Po części chodzi bowiem o ludzi starszych, którzy nie chcą lub nie umieją używać karty – ale wiadomo, są starzy, więc mówiąc brutalnie, można ich przeczekać. Innym problemem są ludzie ubodzy, bezrobotni, przestępcy, czyli ogólnie ci, którym banki niechętnie wydają do rąk karty kredytowe. Oni faktycznie stanowią kłopot, ale przecież szwedzka pomoc społeczna z pewnością byłaby w stanie rozwiązać ten problem, wydając własne karty płatnicze, na które bezpośrednio wpływałyby pieniądze z pomocy społecznej. Wtedy też dopiero widać możliwości kontroli, jakie oferuje taki system. Przecież nie jest dobrze, jeśli bezrobotny wydaje swoje pieniądze na alkohol – więc co by było, gdyby dało się takie transakcje po prostu wyłączyć?

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Monopolista na rynku mediów społecznościowych kolejny raz wykorzystał swoją pozycję do narzucania społeczeństwu własnych przekonań światopoglądowych. Tym razem na celowniku facebookowej cenzury znalazła się strona „Bramy piekielne Go nie przemogą”.

 
 

14 września, w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego, na lotnisku w Kruszynie odbyła się akcja Polska pod Krzyżem, która zgromadziła około 60 tys. osób. Dodatkowo wielu katolików uczestniczyło w nabożeństwach w swoich diecezjach – w parafiach i domostwach – zaś z okazji przypadającego w sobotę święta o znaczeniu Krzyża przypominali polscy biskupi.

 

W kanadyjskim Quebecu eutanazja – nazywana niewinnie „pomocą medyczną w umieraniu” – będzie teraz dostępna dla osób, których śmierci nie da się przewidzieć w krótkim okresie. Tak postanowiła sędzia Sądu Najwyższego Quebecu.

 

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” – te, błędnie przypisywane Adamowi Mickiewiczowi, słowa poety Karola Balińskiego są dziś aktualne jak mało kiedy. Niektórzy chcą bowiem, aby Polska nie była ani katolicka, ani polska. Na szczęście jednak Polacy nie pozostają bierni w obliczu ataków, a w sobotni wieczór tłumnie stanęli pod Krzyżem. To jednak nie koniec cywilizacyjno-duchowej batalii.

 

W sobotę po godzinie 20:00 na lotnisku w Kruszynie rozpoczęła się Droga Krzyżowa – kolejny punkt akcji „Polska pod Krzyżem”. Jej niezwykłość polegała nie tylko na tym, że odprawiona została w plenerze – na lotnisku, pośród morza świateł świec trzymanych w dłoniach wiernych, ale także dlatego, że oprócz słów Pisma Świętego zebrani wysłuchali świadectw osób świeckich i duchownych, o ich doświadczeniu krzyża.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.