DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

W niemieckim Bundestagu nigdy jeszcze nie było tak niewielu chrześcijan

W niemieckim Bundestagu nigdy jeszcze nie było tak niewielu chrześcijan
REUTERS/Hannibal Hanschke/Forum

Nigdy jeszcze wśród posłów niemieckiego Bundestagu nie było tak mało chrześcijan, jak w obecnym składzie parlamentu. Jak wynika z opublikowanej 15 grudnia statystyki, tylko nieco ponad połowa posłów (53,9 proc.) należy do któregoś z Kościołów chrześcijańskich.

 

Członkami Kościoła katolickiego jest 192 posłów (27,1 proc.), 185 (26,1 proc.) to członkowie Kościoła ewangelickiego, a 5 procent - wyznawcy „innej religii”, wśród nich prawosławni i starokatolicy. Ponadto w obecnym składzie Bundestagu jest trzech muzułmanów (0,4 proc. ) i 53 bezwyznaniowców (7,5 proc.). Jeden poseł z lewicowej partii Linke określił się jako ateista.

 

Udział w ankiecie był dobrowolny. Spośród 709 posłów 270, a więc niemal 38 proc., nie podało swojej przynależności religijnej. Również i ta liczba nigdy nie była tak wysoka, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA szef komisji historycznej Bundestagu, Michael Feldkamp. Historyk widzi w tym kontynuację tendencji, że „coraz mniej osób w Niemczech przyznaje się do swojej wiary”. Ale – dodaje – „jeśli ktoś nie podaje swojej religii, może mimo to być jej wyznawcą”.

 

Spośród poszczególnych frakcji Bundestagu nadal najwięcej ludzi wierzących, bo 50 proc. katolików i 26 proc. protestantów, ma CDU/CSU. W SPD prawie 29 proc. stanowią protestanci i 18 proc. – katolicy. Niemal połowa nie podała informacji o swojej przynależności religijnej.

 

Spośród 67 posłów Partii Zielonych do Kościoła należy 14 proc. Jest tam czterech katolików i 19 protestantów, najmniejsza liczba od 1990 roku. Jednocześnie najwięcej posłów Zielonych, bo 67 proc. nie poinformowało o swojej przynależności religijnej.

 

Niemal jedna czwarta posłów lewicowej partii Linke oświadczyło, że są bezwyznaniowcami, a 60 proc. nie podało żadnej informacji. Wśród 69 posłów jest pięciu protestantów i trzech katolików.

 

W tradycyjnie świeckiej FDP udział katolików w tej kadencji wynosi 26 proc., a protestantów – 30 proc.

 

W AfD (Alternative für Deutschland/Alternatywa dla Niemiec), nowej partii w Bundestagu, jest 13 posłów ewangelickich i 15 katolickich, a więc 30 proc. spośród 92 posłów. Ponad połowa nie podała informacji o przynależności religijnej, a 12 proc. określiło się jako „bezwyznaniowcy”.

 

KAI

TK

 


DATA: 2017-12-18 07:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@west Wiara iest prywatną sferą i nie może być używana w polityce. Mamy przykład z Niemiec, gdzie muzułmanie, zamiast kultywować swoją religię w domu, chcą ją wyeksponować publicznie, jest to nie do zaakceptowania
ponad 2 lata temu / ollek
 
Taak? Toż za Adolfa było więcej?
ponad 2 lata temu / agricola
 
Ewangelicy wrzuceni w Kościół z wielkiej litery? A to ciekawe. ps. nawet jeśli są chrześcijanie, to spaczeni heglowską wizją Boga, świata i człowieka. Kto ma uszy do słuchania, niech słucha x Guza, ale nie on jedyny tak to widzi. Czy dla Niemca istniej coś ponad państwo? Najgorsze, że polska państwowość gnije od tego samego raka.
ponad 2 lata temu / PK
 
Mam nadzieję, że nie są to chrześcijanie, dla których wiara to tylko prywatna sfera ich zycia....
ponad 2 lata temu / west
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.