DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2018 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

W Niemczech nikt się nie spowiada – przyznaje szef katolickiej organizacji

W Niemczech nikt się nie spowiada – przyznaje szef katolickiej organizacji
Spowiedź, mal. Józef Molteni

W Niemczech nie spowiadają się już nawet pobożni katolicy. Nikt nie widzi związku między sakramentem pokuty a Eucharystią. Przecież także Komunia odpuszcza grzechy – mówi szef najważniejszej organizacji niemieckich świeckich.

 

Thomas Sternberg, szef Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK), największej niemieckiej organizacji świeckich, mówił w wywiadzie ze słowackim czasopismem kościelnym „Postoj” o kryzysie spowiedzi wśród niemieckich katolików. Okazuje się, że spowiedzi w Niemczech praktycznie już nie ma.

 

Sternberg pytany, czy zna w ZdK kogokolwiek, kto by się jeszcze spowiadał, odparł: Nie, nie znam nikogo.

 

Jest prawdą, że związek między Eucharystią a spowiedzią został radykalnie złamany, praktycznie już nie istnieje – dodał.

 

Niemcy są pod tym względem [spowiedzi – red.] zupełnie inne [niż Słowacja]. Sakrament pokuty właściwie zaniknął. W Niemczech nie spowiadają się w zasadzie nawet najbardziej pobożni katolicy – perorował Sternberg.

 

Pytany, w jaki sposób mogą zatem przystępować do Eucharystii, stwierdził: Nie widzimy już po prostu związku między spowiedzią a Eucharystią.

 

Wobec tego słowacki „Postoj” pytał, czy Komunia Święta udzielana w Niemczech jest zatem w ogóle ważna? – Tak, jest ważna. To jednak interesujący temat. Eucharystia nie zależy od spowiedzi. Eucharystia sama w sobie ma moc odpuszczania grzechów – odparł szef ZdK.

 

Gdy dziennikarz „Postoju” stwierdził, że dla Słowaków to po prostu niewiarygodne, Sternberg odparł: Mogę to zrozumieć, ale sakrament pokuty jest w kryzysie także w innych krajach. Myślę, że powinno się popracować nad poprawą tego stanu rzeczy.

 

Centralny Komitet Niemieckich Katolików to organizacja podlegająca bezpośrednio niemieckiemu episkopatowi. Biskupi muszą między innymi zatwierdzić każdego nowego przewodniczącego ZdK. Współpracują też ściśle z Komitetem przy organizacji rozmaitych inicjatyw. W ostatnim czasie ZdK angażował się między innymi na rzecz dopuszczenia w kościelnym prawie pracy możliwości zatrudniania osób żyjących w rażącej sprzeczności z nauką Kościoła, otwarcia Komunii Świętej dla rozwodników żyjących w nowych związkach oraz zmiany podejścia do związków homoseksualnych, w tym wprowadzenia kościelnych błogosławieństw takich układów.

 


Źródła: kath.net, pch24.pl

Pach
 


DATA: 2017-04-16 21:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niemcy upadną - to jest kwestia czasu, Bóg za te świętokradztwa ześle taką karę, że naród przepadnie na zawsze...
ponad 1 rok temu / bykol
 
To ja tu czegoś nie rozumiem. Niemiecki episkopat nie jest podległy Ojcu Świętemu? A jeśli jest, to czy Franciszek o tym nie wie? Zakładam, że wie, a w każdym razie powinien wiedzieć, więc dlaczego się na to godzi...? Spowiedź zanika, bo ktoś na to pozwala... Ktoś o to nie dba... To z jednej strony jasno stawia się sprawę małżeństw niesakramentalnych, a z drugiej dopuszcza się do takich sytuacji... Kompletnie tego nie rozumiem. Ale ostatecznie nie muszę.
ponad 1 rok temu / TakiTam
 
Absolutnie nie zgadzam się z tym. Fakt, że w wielu Kościołach nie ma już konfesjonalow. Jeśli są to tak ukryte, że praktycznie ich nie widać. Także, co może dziwić w konfesjonalach możemy spotkać licznik penitentow. Jednak ludzie spowiadaja się. Wystarczy popatrzeć na sanktuaria, gdzie przybywa sporo pielgrzymów niemieckich. Sporo czasu mieszkałem w Niemczech mam tam wielu przyjaciół. A facet piszący ten artykuł jest chyba powiązany z wywrotowym ruchem Wir sind Kirche.....
ponad 1 rok temu / Rafal
 
Wstyd, szwaby, wstyd!
ponad 1 rok temu / MGR
 
Zbieramy owoce Vaticanum Secundum.
ponad 1 rok temu / Malmo
 
Ludzie w Niemczech sie nie spowiadaja ,bo nie ma kto spowiadac . Sama to przezylam . Koscioly sa pozamykane , bo Ksieza biora pensje za swoj zawod , ktorego nie chce im sie wykonywac . Podobnie to dziala jak nasze stare powiedzenie : Czy sie stoi czy sie lezy miesieczna pensja im sie nalezy...Poza tym to nie sa Ksieza z powolaniem , bo nie robia nic dobrego . Wrecz odwrotnie Niemieccy Ksieza byli wrogo nastawieni do ludzi z Polski.
ponad 1 rok temu / Ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.