DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Piotr Doerre

W mieście najpiękniejszych zachodów słońca


Do Rovinja najlepiej przypłynąć od strony pełnego morza, czyli tak, jak przez wieki przybywali doń cudzoziemscy podróżnicy. Wówczas miasto pokazuje się od najlepszej strony, co zresztą zastosować można do zdecydowanej większości nadadriatyckich grodów Chorwacji. Już z daleka miasto na wzgórzu, nad którym dominuje wieża świątyni, wygląda naprawdę imponująco. Kiedy jednak zbliżymy się, widok, który rozpościera się przed naszymi oczami, nikogo nie pozostawi obojętnym, a wszyscy, którzy nie zaopatrzyli się w gotowe do „strzału” aparaty fotograficzne długo jeszcze żałować będą straconej okazji do zrobienia jednego z najpiękniejszych „pocztówkowych” zdjęć w swoim życiu.

Widzimy oto malownicze, wielobarwne kamieniczki na skalistym nadbrzeżu, o które rozbijają się granatowe fale, widzimy setki zacumowanych w porcie żaglówek i wysadzaną palmami aleję portową, widzimy wijące się po zboczach wzgórza uliczki, których wytarty, kamienny bruk połyskuje w słońcu, a wszystkie one prowadzą w górę – do kościoła św. Eufemii, którego potężnej, okolonej cyprysami bryły nie można przegapić. Jeszcze wyżej wznosi się czworokątna, zwieńczona ostrym hełmem dzwonnica, przywodząca na myśl kampanile weneckich świątyń. Przez chwilę mamy uczucie swoistego deja vu – zaraz, zaraz, ten baśniowy, nadmorski krajobraz, nierzeczywisty, jak świat z płócien Lorraina, te pastelowe barwy średniowiecznych kamieniczek o lekko spadzistych, ceglastorudych dachach, ta kampanila wreszcie… Wszystko to nieodparcie kojarzy się z Włochami – wenecką laguną, miasteczkami Cinqueterre czy Apulii, tylko, że… jest jeszcze bardziej urocze i bajkowe.

Kiedy zbliżamy się do portu, witają nas zapachy: typowych dla włoskiej kuchni ziół, ryb i kwiatów. Każdego, kto jeszcze ma jakieś wątpliwości, gdzie się znalazł, upewnia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.