DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Piotr Doerre

W mieście najpiękniejszych zachodów słońca


Do Rovinja najlepiej przypłynąć od strony pełnego morza, czyli tak, jak przez wieki przybywali doń cudzoziemscy podróżnicy. Wówczas miasto pokazuje się od najlepszej strony, co zresztą zastosować można do zdecydowanej większości nadadriatyckich grodów Chorwacji. Już z daleka miasto na wzgórzu, nad którym dominuje wieża świątyni, wygląda naprawdę imponująco. Kiedy jednak zbliżymy się, widok, który rozpościera się przed naszymi oczami, nikogo nie pozostawi obojętnym, a wszyscy, którzy nie zaopatrzyli się w gotowe do „strzału” aparaty fotograficzne długo jeszcze żałować będą straconej okazji do zrobienia jednego z najpiękniejszych „pocztówkowych” zdjęć w swoim życiu.

Widzimy oto malownicze, wielobarwne kamieniczki na skalistym nadbrzeżu, o które rozbijają się granatowe fale, widzimy setki zacumowanych w porcie żaglówek i wysadzaną palmami aleję portową, widzimy wijące się po zboczach wzgórza uliczki, których wytarty, kamienny bruk połyskuje w słońcu, a wszystkie one prowadzą w górę – do kościoła św. Eufemii, którego potężnej, okolonej cyprysami bryły nie można przegapić. Jeszcze wyżej wznosi się czworokątna, zwieńczona ostrym hełmem dzwonnica, przywodząca na myśl kampanile weneckich świątyń. Przez chwilę mamy uczucie swoistego deja vu – zaraz, zaraz, ten baśniowy, nadmorski krajobraz, nierzeczywisty, jak świat z płócien Lorraina, te pastelowe barwy średniowiecznych kamieniczek o lekko spadzistych, ceglastorudych dachach, ta kampanila wreszcie… Wszystko to nieodparcie kojarzy się z Włochami – wenecką laguną, miasteczkami Cinqueterre czy Apulii, tylko, że… jest jeszcze bardziej urocze i bajkowe.

Kiedy zbliżamy się do portu, witają nas zapachy: typowych dla włoskiej kuchni ziół, ryb i kwiatów. Każdego, kto jeszcze ma jakieś wątpliwości, gdzie się znalazł, upewnia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.