DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 33  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Piotr Doerre

W mieście najpiękniejszych zachodów słońca


Do Rovinja najlepiej przypłynąć od strony pełnego morza, czyli tak, jak przez wieki przybywali doń cudzoziemscy podróżnicy. Wówczas miasto pokazuje się od najlepszej strony, co zresztą zastosować można do zdecydowanej większości nadadriatyckich grodów Chorwacji. Już z daleka miasto na wzgórzu, nad którym dominuje wieża świątyni, wygląda naprawdę imponująco. Kiedy jednak zbliżymy się, widok, który rozpościera się przed naszymi oczami, nikogo nie pozostawi obojętnym, a wszyscy, którzy nie zaopatrzyli się w gotowe do „strzału” aparaty fotograficzne długo jeszcze żałować będą straconej okazji do zrobienia jednego z najpiękniejszych „pocztówkowych” zdjęć w swoim życiu.

Widzimy oto malownicze, wielobarwne kamieniczki na skalistym nadbrzeżu, o które rozbijają się granatowe fale, widzimy setki zacumowanych w porcie żaglówek i wysadzaną palmami aleję portową, widzimy wijące się po zboczach wzgórza uliczki, których wytarty, kamienny bruk połyskuje w słońcu, a wszystkie one prowadzą w górę – do kościoła św. Eufemii, którego potężnej, okolonej cyprysami bryły nie można przegapić. Jeszcze wyżej wznosi się czworokątna, zwieńczona ostrym hełmem dzwonnica, przywodząca na myśl kampanile weneckich świątyń. Przez chwilę mamy uczucie swoistego deja vu – zaraz, zaraz, ten baśniowy, nadmorski krajobraz, nierzeczywisty, jak świat z płócien Lorraina, te pastelowe barwy średniowiecznych kamieniczek o lekko spadzistych, ceglastorudych dachach, ta kampanila wreszcie… Wszystko to nieodparcie kojarzy się z Włochami – wenecką laguną, miasteczkami Cinqueterre czy Apulii, tylko, że… jest jeszcze bardziej urocze i bajkowe.

Kiedy zbliżamy się do portu, witają nas zapachy: typowych dla włoskiej kuchni ziół, ryb i kwiatów. Każdego, kto jeszcze ma jakieś wątpliwości, gdzie się znalazł, upewnia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.