DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

W miastach Szwajcarii chrześcijanie stają się mniejszością. Prym wiodą ateizm i islam

W miastach Szwajcarii chrześcijanie stają się mniejszością. Prym wiodą ateizm i islam
Grossmünster, Zurych / fot. By Roland zh (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Szwajcarskie miasta przestają być chrześcijańskie. Katolicy i protestanci coraz częściej stają się w nich mniejszością. Zaczynają przeważać ateiści, znaczący jest też odsetek muzułmanów.

 

Jak podaje szwajcarski tygodnik „Schweiz am Sonntag”, w najludniejszym mieście kraju, Zurychu, już jedynie połowa obywateli przynależy do Kościoła katolickiego lub tradycyjnych wspólnot protestanckich. Chrześcijanie wszystkich wyznań stanowią w tym mieście tylko 57 proc. ludności. Reszta to ateiści (31 proc.), muzułmanie (6 proc.) oraz wyznawcy innych religii, głównie judaizmu. Oznacza to, że w bardzo krótkiej perspektywie katolicy i protestanci będą w Zurychu mniejszością, a wkrótce chrześcijaństwo w ogóle zaniknie w tym mieście.

 

Członkowie zorganizowanych wspólnot chrześcijańskich mniejszością są od dawna w innych miastach Szwajcarii. Przykładowo w Bazylei katolicy i protestanci są mniejszością już od końca lat 90, w Lozannie od ubiegłego roku, w Genewie - od kilku lat. Spośród większych miast Szwajcarii jedynie Berno zamieszkane jest w ponad 60 proc. przez członków Kościoła i wspólnot protestanckich. Jednak także tam, jak podaje „Schweiz am Sonntag”, chrześcijan bardzo szybko ubywa.

 

Kościół i protestanci nie tracą wyznawców na rzecz innych wspólnot chrześcijańskich czy islamu. Większość apostatów nie przyłącza się do żadnej nowej wspólnoty religijnej. Jak mówi rzecznik Kościoła katolickiego w Zurychu, Simon Spengler, wielu ludzi odchodzi od Kościoła ze względu na brak jakiegokolwiek związku z wiarą. Dodatkowo bardzo wielu rodziców w ogóle nie chrzci swoich dzieci. - Następuje niestety dechrystianizacja tak zwanego chrześcijańskiego Zachodu - mówi Spengler.

 

 

Źródło: schweizamsonntag.ch

Pach

 

 

 


DATA: 2016-03-26 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@archangelus Pan wyraża tu jakby muzułmański "kismet" ale nawet ułomny islam oficjalnie wyrzeka się takiego stanowiska. Bardzo ono jest wygodne i niebezpieczne zarazem bowiem zwala wszystko na Pana Boga ale tak nie jest: katolik ma podwójny obowiązek:myślenie o swoim zbawieniu i takie wpływanie na wspólnotę chrześcijańską by zbawienie to osiągnąć. A nasza walka jako członków "Wspólnoty Chrześcijańskiej" ,jako "Ecclesia militans" (bardzo w demo-liberaliźmie potępione słowo), przeciw "karłom, przypisujących sobie Boską moc", jest naszym obowiązkiem. Katechizm poucza, że ?Kto broni swojego życia, nie jest winny zabójstwa, nawet jeśli jest zmuszony zadać swemu napastnikowi śmiertelny cios? (KKK 2264).
ponad 2 lata temu / Jerzy
 
A i Kościół dzisiejszy przykłada do swego upadku rękę. Przez swoje rozmycie, gubienie zasad, przyjmowanie postawy "politycznej poprawności", a W Polsce dodatkowo służenie przez te wszystkie minione lata władco dla zachowania własnych wygód...
ponad 2 lata temu / Ewa G
 
a ja tylko przypomnę odwieczną prawdę... sprawiedliwy Bóg widzi wszystko i wszystkich i zna ludzkie uczynki...i to On decyduje o losie Wszechrzeczy a nie jakiś ludzkie, duchowe karły którym sie wydaje że przypisały sobie boską moc, wszechwiedzę i wiekuistość..amen... polecam w Wielką Sobotę wszystkich chrześcijan Bożemu Miłosierdziu...
ponad 2 lata temu / archangelus
 
Co tam Szwajcaria. W Polsce, niby to katolickiej, tak naprawdę niewielu jest katolików. To jeszcze nie są ateiści, choć tych jest co raz więcej. Ludzie wierzą sobie w jakiegoś tam prywatnego boga, ale na pewno nie jest to chrześcijaństwo.
ponad 2 lata temu / Robert
 
Do rozkładu Cywilizacji Łacińskiej dyrektywa Wielkich Wschodów, w których loża szwajcarska, Alpina, wyznaczyła na kongresie w Genewie w 1922 r. 1) popieranie ruchu sekciarskieego 2) popieranie organizacji teozoficznych i wolnomyslicielskich 3) zwalczanie szkoły religijnej 4) popieranie rewolucji obyczajowej 5) popieranie skrajnego feminizmu, oraz wysiłki w zniwelowaniu różnic w traktowaniu płci 6) nieograniczoną wolnośc mediów ( prasa, radio, kina, teatr) w szkalowaniu i ośmieszaniu postaw religijnych. Wśród najwyższych dostojników Alpiny znależli się także heretyccy "duchowni" kalwińscy, propagujący z zapałem kabalistykę i okultyzm. Czyż to nie dziwne, że właśnie w Szwajcarii (kolo Stein) założono "klasztor Thelemy"(odwiedzany licznie przez masońskich pątników) ,założony przez seksualnego zboczeńca , Aleistera Crowleya? To, co widzimy, to są skutki bezkarnego działania masonerii. I Chazarów, rzecz jasna.
ponad 2 lata temu / Jerzy
 
Mozna powiedziec ze dobrobyt jest w zyciu czlowieka istotna wartoscia ale nie zastapi potrzeb duchowych i ta pustke wypelni na starosc frustracja bo czym jest eutanazja?
ponad 2 lata temu / brd
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.