DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

W Madrycie obraduje szczyt klimatyczny a w Niemczech... rozkręca się ekohisteria

W Madrycie obraduje szczyt klimatyczny a w Niemczech... rozkręca się ekohisteria
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (OpenClipart-Vectors)

Rozsądna debata na temat domniemanego ocieplenia staje się coraz trudniejsza, ponieważ „rozkręca się” histeria klimatyczna – zauważa „Die Welt”. Medium wskazuje, iż obecnie trudno jest się przebić ludziom z racjonalnymi argumentami.

 

W San Francisco pojawił się mural działaczki ekologicznej Grety Thunberg z napisem: „Chcę, żebyś wpadł w panikę. Chcę, abyś odczuwał strach, który odczuwam ja każdego dnia. Chcę, żebyś zachowywał się, jakby nasz dom płonął”. Słowa wypowiedziane przez nastoletnią aktywistkę klimatyczną ze Szwecji padły podczas styczniowego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w styczniu 2019 roku. Należą do najczęściej przywoływanych przez ekologistów.

 

Niemieckie medium odnosi się do lawiny protestów pod wpływem wezwania młodej Szwedki. Masowa presja i oburzenie wywołane przez jej słowa w Niemczech nie ma sobie równych w innych krajach. Według medium wygląda to tak, jakby masy młodych ludzi tylko czekały na sygnał. Panika w Niemczech jest silniejsza niż w innych krajach Unii Europejskiej.    

 

Coraz więcej niemieckich miast ogłasza „stan wyjątkowy związany z klimatem”, a w ich ślady poszedł też europarlament.   

 

Niemiecki think tanku Germanwatch w utrzymanym w alarmistycznym tonie raporcie  z 2018 r. sklasyfikował Niemcy jako trzeci najbardziej dotknięty gwałtownymi zmianami pogodowymi kraj świata. (po Japonii i Filipinach). Choć Germanwatch sugeruje, że nie oznacza to, że wynika to ze zmian klimatu. Jednak według organizacji najważniejsze jest ostrzeżenie, że wzrost temperatury zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. To zaś wystarczyło do zasiania paniki.

 

Protestujących cechuje emocjonalność i wybiórcze traktowanie odkryć naukowych. Z jednej strony lubią powoływać się na rzekomo jednoznaczne odkrycia świadczące o gwałtownych zmianach klimatycznych. Z drugiej jednak negują rzetelność naukową osób takich jak Hans von Storch. Tymczasem ten badacz klimatu stwierdził, że protestujący wyolbrzymiają problem.  

 

Prowadzone na szczeblu międzynarodowym dyskusje o globalnej gospodarce (jak obecny  COP25 w Madrycie) nasilają klimatyczną panikę.    

 

Aktywiści klimatyczni krytykują niedostateczną realizację porozumienia paryskiego z 2015 roku. Postulują także przyspieszenia dekarbonizacji gospodarki poprzez bardziej restrykcyjne zasady dotyczące handlu pozwoleniami na emisję CO2 i wykluczenia projektów. Posuwają się też do postulatów wykluczenia projektów nie dość ekologicznych.

 

W sobotę w Madrycie ogłoszono nowe projekty regulacji pozbawione wymogu poszanowania praw człowieka. Negocjatorzy dyskutują ewentualne zastąpienie mechanizmu czystego rozwoju (obecne w protokole z Kioto) przez mechanizm zrównoważonego rozwoju (porozumienie paryskie, artykuł 6).

 

 Obydwa mechanizmy umożliwiają zrekompensowanie emisji CO2 przez proekologiczne działania w innym miejscu czy obszarze. Obejmują zarówno podmioty prywatne, jak i całe państwa.

  

System czystego rozwoju (CDM) jest krytykowany za zatwierdzanie projektów offsetowych, które nie są konsultowane z lokalnymi społecznościami i wyrządzają im krzywdę.

 

Wśród inicjatyw czystego rozwoju CDM znajduje się elektrownia wodna Alto Maipo w pobliżu chilijskiego Santiago – megaprojekt oparty na kierowaniu wody przez tunele o długości 70 km do stolicy. Finansują go banki i reklamowany przez chilijski rząd  jako źródło czystej energii.

 

Projekt wywołał oburzenie organizacji CIEL oskarżającej jego autorów o łamanie praw człowieka. Zarzuca się mu również zniszczenie lokalnej gospodarki (hodowli zwierząt, pszczelarstwa i turystyki) i szkody dla środowiska. Spotkał się ze sprzeciwem tubylców.

 

W ramach systemu CDM organizowano między innymi zaporę Barro Blanco w Panamie i zaporę Bujagali w Ugandzie, projekt zalesiania w Kachung w Ugandzie i tym podobne.

 

Niektóre państwa, organizacje pozarządowe i grupy autochtoniczne postulują wprowadzenie bardziej rygorystycznych zasady dla projektów rejestrowanych w nowym systemie. Jednak nie zgadzają się na to ani Chiny, ani UE, ani przedstawiciele USA.

 

Pojawiają się głosy, że tak naprawdę chodzi nie o ochronę ludności czy klimatu lecz reorganizację gospodarki światowej.

 

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci zwolennicy podjęcia działań, zmierzających do powstrzymania domniemanego ocieplenia. Zaproponowali trzy odrębne podejścia polityczne: regulacje, uzgodnienie cen emisji i dotacje.

 

Ekologiści początkowo promowali ten pierwszy. Proces Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych zapoczątkowany podczas „Szczytu Ziemi” w Rio de Janeiro z 1992 roku poparł właśnie ten proces. Chodzi o uzgodnienie w drodze traktatu prawnie wiążącego  systemu regulacyjnego ograniczenia globalnych emisji (system „zanieczyszczający płaci”).

 

Drugie podejście (rozwijające de facto to pierwsze) polegało na wykorzystaniu efektywności rynków w celu znalezienia tanich sposobów na ograniczenie emisji. Ponadto w latach 90. wielu ekonomistów opowiedziało się za podatkami od emisji dwutlenku węgla.  

 

Trzecie podejście obejmowało dotowanie firm i konsumentów inwestujących w tzw. czyste technologie i energię odnawialną, głównie turbiny wiatrowe, panele słoneczne i pojazdy elektryczne. 

 

W Stanach Zjednoczonych zamiast dotacji wprowadzono ulgi podatkowe. Jednak zarówno dotacje, jak i ulgi widzą w sektorze prywatnym potencjał łagodzący zmiany klimatu.

 

W ciągu ostatnich 3 dziesięcioleci zanieczyszczenia uznawano za przejaw zawodności rynku (market failure). Społeczne koszty emisji dwutlenku węgla uznano za efekty zewnętrzne, nieznajdujące odzwierciedlenia w cenie rynkowej. Koszt zanieczyszczenia ponosiła bowiem trzecia strona, nieuczestnicząca w transakcji (społeczeństwo). Wzywano do korekty tych błędów rynku, a remedium dostrzeżono w wycenie emisji dwutlenku węgla.  To jednak rynki, przedsiębiorstwa i osoby fizyczne miały koniec końców podejmować działania proekologiczne.    

 

Obecnie skrajni progresiści w USA i UE promują tzw. zielony nowy ład. To   pomysł działacza antynuklearnego z lat. 70. Amory Lovinsa związanego z Nową Lewicą.

 

Jego wizja dotycząca „miękkiej energii” (wpływowa od lat 70. XX wieku) wymaga utworzenia ogromnych przemysłowych instalacji wiatrowych, słonecznych i biomasy, tworzonych – w miejscach idealnie nadających się do wytwarzania energii i to bez względu na zastrzeżenia wspólnot lokalnych. W ich sąsiedztwie powstać mają zakłady przemysłowe wykorzystujące nadwyżki prądu z odnawialnych źródeł energii. Według tego pomysłu specjalne instytucje powinny tymczasowo pozbawiać energii podmioty niezdolne do zapłaty odpowiedniej ceny w chwili największego zapotrzebowania na prąd.   

 

Źródła: dw.com., climatechangenews..com., issues.org., Die Welt

AS

 

 


DATA: 2019-12-11 06:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wieku rozumu jeszcze nie było
8 miesięcy temu / do Ryś
 
@ amazonia :D a czy przy każdym dziecięciu przeze Ciebie powitym , chłop Twój przy węgle drzewo nowe sadził? A tak się należy.
8 miesięcy temu / szpulas11
 
karte kredytową każdy pojmuje , ale udawać można że nie rozumie się ekosystemu leśnego , drzewa pobierają CO2 i produkują O2 , ale jak więcej drzew wytniesz niż nasadzisz to jest problem
8 miesięcy temu / amazonia
 
U niemiaszków, na wioskach i miasteczkach, w każdej chałupie piec czy kominek stoi, a drewno do palenia pięć lat abo lepi się musowo suszyło. Dobre to czy złe?
8 miesięcy temu / szpulas11
 
Tak się kończy wiek rozumu.
8 miesięcy temu / Ryś
 
jak 7 000 000 000 miliardów ludzi jest prowadzonych przez dziewczynkę z depresją to to się wszystko bardzo źle skończy. U mnie na dzielnicy na portalu społecznościowym już trwa nagonka na ludzi palących w piecu drewnem i węglem. Eko wrażliwi zgłaszają tyle wniosków o ukaranie, że straż miejska przestała reagować na te wezwania. Na innym portalu przeczytaj o montażu lamp ulicznych zasilanych słońcem, które nie świecą bo ... nie ma słońca. Do naładowania baterii potrzebują 4 dni słonecznych pod rząd.
8 miesięcy temu / Pejot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.