27 września 2018

W lutym w Watykanie szczyt w sprawie nadużyć duchownych. Czy dojdzie do konkretnych działań?

(fot. krysi@, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php)

Od 21 do 24 lutego w Watykanie odbędzie się szczyt poświęcony „obronie nieletnich i potrzebujących dorosłych”. W specjalnym spotkaniu wezmą udział przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata. To odpowiedź na ujawnienie nadużyć seksualnych. Komentatorzy zwracają uwagę, że bez podjęcia konkretnych działań skończy się na wydarzeniu czysto medialnym.

 

Jak powiedział Ernesto Caffo z Watykańskiej Komisji Ochrony Nieletnich w rozmowie z „New York Timesem” [12.09] uczestnicy synodu poruszą kwestie odpowiedzi na nadużycia kleru. Zastanowią się również nad stworzeniem mechanizmów pociągania do odpowiedzialności biskupów odpowiedzialnych za nadużycia seksualne, a także ich tuszowanie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zaproszenie na spotkanie nieprzypadkowo skierowano do przewodniczących konferencji episkopatów. Wszak to właśnie biskupi powinni odegrać kluczową rolę w zwalczaniu nadużyć.

 

Watykanista Russell Shaw w rozmowie z „National Catholic Register” stwierdził, że w spotkaniu chodzi raczej o stworzenie wrażenia działania niż o podjęcie rzeczywistych kroków.

 

Z kolei szef komisji ds. doktrynalnych episkopatu USA ojciec Thomas Weinandy stwierdził, że przed rozpoczęciem szczytu należy wyjaśnić oskarżenia wysunięte przez arcybiskupa Vigano, w tym kwestię postępowania papieża wobec kardynała McCarricka. W przeciwnym razie spotkanie przewodniczących konferencji episkopatu okaże się wydarzeniem o znaczeniu głównie medialnym.

 

Jak przypomina Edward Pentin na portalu National Catholic Register, decyzja została podjęta po ujawnieniu zarzutów dotyczących nadużyć seksualnych. Zdaniem autorów ujawnionego w połowie sierpnia raportu z Pensylwanii przez 7 dziesięcioleci ponad 300 księży dopuszczało się nadużyć seksualnych, a biskupi z 6 diecezji tuszowali te przypadki. Pojawiły się również doniesienia o nadużyciach seksualnych duchownych w Niemczech, Holandii, Chile i Australii.

 

Ponadto w czerwcu ujawniono, że Archidiecezja Nowy Jork otrzymała „wiarygodne” oskarżenia, jakoby arcybiskup Theodore McCarrick dopuścił się nadużyć seksualnych wobec ministranta podczas swej posługi biskupiej w New Jersey. Oskarżono go również o utrzymywanie kontaktów seksualnych z klerykami i księżmi – przypomina Edward Pentin.

 

Co więcej, pod koniec sierpnia arcybiskup Carlo Maria Vigano opublikował dokument „Świadectwo”, na którego kartach stwierdził, że papież Franciszek wiedział o nadużyciach popełnianych przez kardynała Theodore’a McCaricka, a mimo to nie stosował wobec niego sankcji.  Zarzuty te czekają na weryfikację.

 

Sytuacja w Kościele budzi niepokój wiernych. Jednak warto pamiętać, że Kościół „przeszedł już inne burze”, a z wielu prób wychodził zwycięski. W kontekście kryzysu w Kościele wierni powinni modlić się o odnowę Kościoła. Pamiętajmy też o słowach Matki Bożej z Fatimy, przepowiadającej trudne czasy, jednak dającej zarazem nadzieję w słowach „na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”.

 

Źródło: ncregister.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 517 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram