6 czerwca 2019

W Lublanie powołano Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentował prezydent

(fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w dniach 5-6 czerwca w szczycie przywódców Inicjatywy Trójmorza w słoweńskim Brdzie pod Lublaną. Na spotkaniu ogłoszono założenie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

 

Fundusz został zainaugurowany przez Polskę i Rumunię. Obok funduszy unijnych oraz budżetów krajowych ma pomagać w finansowaniu wspólnych inicjatyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Zebrane w Funduszu pieniądze będą trafiać przede wszystkim na cele rozbudowy infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej. Według inicjatorów ma to pomóc przezwyciężyć dysproporcje w rozwoju między państwami starej Unii, a jej nowymi członkami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W Słowenii obok przywódców państw zrzeszonych w Inicjatywie obecny był też między innymi prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Republika Federalna ma status państwa partnerskiego w gremium. Prezydent Andrzej Duda wskazywał w czwartek, że rozwój Europy Środkowo-Wschodniej może postępować także z pomocą Berlina. „Niemcy są najlepiej infrastrukturalnie rozwiniętym krajem w Europie. I to, że ze strony Niemiec jest także wsparcie dla naszych dążeń, by gonić Europę Zachodnią pod względem infrastrukturalnym, jest dla nas niezwykle istotne” – powiedział. Na spotkaniu pojawił się też szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker oraz przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, sekretarz ds. energii, Rick Perry.

 

Prezydent Duda w wygłoszonym w Brdzie przemówieniu podkreślał, że Inicjatywa Trójmorza chce funkcjonować „w ramach Unii Europejskiej”. Jak przekonywał, Inicjatywa ma dwa podstawowe instrumenty. Jedną z nich jest Progress Report, czyli raport o rozwoju, a drugą – powstały właśnie Fundusz Trójmorza. Został on wedle słów Andrzeja Dudy pomyślany jako „zinstytucjonalizowana forma współpracy w ramach Trójmorza”. „Chcemy pod względem infrastrukturalnym dogonić zachód Europy, a zarazem stworzyć dla przedsiębiorców i turystów lepsze możliwości komunikacji, transportu, rozwoju, także gospodarczego” – podkreślał prezydent, wymieniając dodatkowo bezpieczeństwo energetyczne.

 

W skład Inicjatywy Trójmorza, oprócz Polski, wchodzą jeszcze: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, a także Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Grupa została zapowiedziana w roku 2015, a pierwszy jej szczyt odbył się w sierpniu 2016 roku w Chorwacji. Początkowo pomysł był porównywany do międzywojennej koncepcji Międzymorza forsowanej między innymi przez Józefa Piłsudskiego. Rząd PiS odcina się jednak od takich konotacji, wskazując, że, po pierwsze, do Trójmorza nie wchodzą Ukraina i Białoruś, kluczowe dla Międzymorza, a po drugie – obecnie realizowana inicjatywa nie ma tak daleko idących aspiracji jak, tamta.

 

Następny szczyt Inicjatywy Trójmorza na poziomie głów państw i rządów odbędzie się w 2020 roku w Estonii.

 

Źródła: prezydent.pl, radiomaryja.pl, wpolityce.pl

Pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram