DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

W lipcu kapituła generalna Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X

W lipcu kapituła generalna Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X

Na początku lipca bieżącego roku, ma odbyć się kapituła generalna Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Jego przełożony, bp Bernard Fellay ma na niej przekonywać swoich współbraci do przyjęcia przedstawionej przez Stolicę Apostolską preambuły doktrynalnej, której akceptacja jest warunkiem pełnej jedności Bractwa z Kościołem.

 

Według francuskiego dziennika „La Croix”, mimo rozmów prowadzonych w Watykanie przez bp. Fellaya, w łonie Bractwa nie ma jedności w sprawie zbliżenia z Rzymem. Krytykuje go trzech innych biskupów należących do Bractwa: Anglik, Richard Williamson, Francuz, Bernard Tissier de Mallerais i Hiszpan, Alfonso de Galarreta. Dlatego Kongregacja Nauki Wiary za jedynego rozmówcę uznaje bp. Fellaya, zaś sytuacja trzech wspomnianych biskupów ma być rozważona w późniejszym czasie. Również przełożony francuskiego dystryktu Bractwa, o. Régis de Cacqueray publicznie ogłosił 12 maja swój sprzeciw.

Zdaniem watykańskiego korespondenta „La Croix” Frédérica Mouniera, bp Fellay jako przełożony Bractwa może skorzystać ze swej władzy i narzucić mu zgodę na przyjęcie wynegocjowanej preambuły doktrynalnej, z czym wiąże się uznanie nauczania Soboru Watykańskiego II. Otrzymałby wówczas w zamian przekształcenie Bractwa w prałaturę personalną (status taki ma już w Kościele katolickim Opus Dei). Dzięki temu bp Fellay nie zależałby już od wyboru swych współbraci, tylko od nominacji papieskiej. Ponadto dzięki ustanowieniu prałatury struktury Bractwa nie musiałyby zabiegać o zgodę lokalnych biskupów na prowadzenie swych już istniejących dzieł, jak to ma miejsce do tej pory, a jedynie w przypadku dzieł nowych. – Są to dwie gwarancje nie bez znaczenia, przynajmniej dla części spadkobierców abp. Marcela Lefebvre’a – pisze Mounier.

Natomiast dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi wypowiadając się 16 maja po posiedzeniu zwyczajnym Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że w odniesieniu do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X nie będzie umowy automatycznie obowiązującej wszystkich jego członków, lecz konieczne jest zaangażowanie wszystkich należących do niego biskupów i gotowość przyjęcia stanowiska akceptowanego przez wszystkich. Watykaniści sądzą, że słowa te wskazują, iż warunkiem jedności z Rzymem będzie podpisanie przez każdego z biskupów i księży preambuły doktrynalnej.

 

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2012-05-18 16:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.