DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

W Libanie zmarł katolicki patriarcha ormiański - Nerses Bedros XIX Tarmouni

W Libanie zmarł katolicki patriarcha ormiański - Nerses Bedros XIX Tarmouni

W wieku 75 lat w Bejrucie zmarł katolicki patriarcha ormiański Nerses Bedros XIX Tarmouni. Przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie krążenia. Niech spoczywa w pokoju!

 

W telegramie kondolencyjnym wysłanym do Synodu Patriarchatu Cylicji papież Franciszek przypomniał swą ścisłą współpracę z Nersosem Bedrosem XIX, której jednym z punktów kulminacyjnych było niedawne ogłoszenie św. Grzegorza z Nareku doktorem Kościoła.

 

Patriarcha Cylicji Ormian (tak brzmiał jego oficjalny tytuł) Nerses Bedros XIX Tarmouni urodził się w Kairze 17 stycznia 1940 r. Święcenia kapłańskie przyjął 15 sierpnia 1965 r., po czym wiele lat pracował wśród swych rodaków-katolików w Egipcie. W sierpniu 1989 r. został mianowany biskupem Aleksandrii dla Ormian (sakrę przyjął 18 lutego następnego roku). 7 października 1999 r. Święty Synod Ormiańskiego Kościoła Katolickiego wybrał go nowym patriarchą (wybór ten zatwierdził Jan Paweł II przez przyjęcie go do wspólnoty kościelnej 13. tegoż miesiąca).

 

Ormianie katolicy pozostają w łączności z papieżem i uznają jego władzę od połowy XVII wieku, przy czym unie z Rzymem zawierano w różnych latach i miejscach (m.in. dwukrotnie na ziemiach polskich). Obecnie ich liczebność ocenia się na ok. 360 tys. wiernych. Dla podkreślenia więzów łączących ich z papieżem każdy patriarcha dodaje do swego imienia zakonnego, jakie nosił przed wyborem, imię Piotr (po ormiańsku: Bedros) z kolejnym (poprzednim patriarchą był Jan Piotr XVIII Kasparian).

 

Ormiański Kościół Katolicki tworzy jeden patriarchat z siedzibą w Bzommar koło Bejrutu. Podlegają mu 1 metropolia (Bejrut w Libanie), 4 archieparchie (archidiecezje), 9 eparchii (diecezji) i ordynariatów oraz 2 egzarchaty patriarsze i 1 egzarchat apostolski. Znajdują się one w Libanie, Iranie, Iraku, Egipcie, Syrii, Turcji, Palestynie, na Ukrainie, w Rumunii, we Francji i Grecji, a także w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie Wschodniej (z siedzibą w Giumri w Armenii).

 

Po śmierci patriarchy administratorem Ormiańskiego Kościoła Katolickiego został biskup-senior eparchii (diecezji) Świętego Krzyża z Paryża - Krikor Ghabroyan.

 

KAI

mat

 


DATA: 2015-06-26 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Arek z wszystkich tych rzeczy jedynie "kobiety przychodzą z odkrytymi głowami" występuję u ormiańskich katolików
ponad 5 lat temu / Svetomir
 
Wiem. Kościół Ormiańskokatolicki liturgicznie jest w tyle za moderną nowego porządku. Jedyne co się zmieniło to w latach `70 dopuszczono koncelebrę, wcześniej u Ormian nie znaną. Liturgję wciąż odprawia między ludźmi a ołtarzem. Ubiór kobiet nie zależy od klerykalnej doktryny lecz od osobistego wychowania, wyczucia i pobożności. Na stojąco przyjmuje się komunie we wszystkich znanych mi rytach prócz rzymskiego. Jedynie biskup i kapłan może rozdawać Ciało i Krew Pańską, diakon w wyjątkowych sytuacjach, wówczas jest nadzwyczajnym szafarzem komunii. Zapraszam na ormiańskie nabożeństwa, więcej jest napisane na tych stronach: http://www.ordynariat.ormianie.pl/ http://www.ormianie.pl/ http://dziedzictwo.ormianie.pl/ http://www.ormianie.org.pl/
ponad 5 lat temu / Warsiawiak
 
wie ktoś może czy Katolicki ormiański kościół też dał się tak zmodernizować?Czy ofiara też jest sprawowana jak u nas po SW II na stoliku zamiast na ołtarzu i czy Kisądz stoi również tyłem do Boga a przodem do ludzi.No i czy kobiety przychodzą ubrane bezbożnie i z odkrytymi głowami (Św. Paweł to potępiał - natomiast ks modernista powiedział mi kiedyś że (sic!)nas to nie dotyczy).Wreszcie czy panie i panowi świeccy rozdają Komunię Świętą do ręki i na stojąco? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad 5 lat temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.