DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Izabella Parowicz

W krainie tysiąca i jednej nocy


Czytana w dzieciństwie Księga tysiąca i jednej nocy oraz lektura innych legend i opowiadań arabskich utrwaliły w moim umyśle fantastyczny, baśniowy obraz Bliskiego Wschodu: obraz ociekającego przepychem, mieniącego się klejnotami i złotem pałacu, w którym mieszkał sułtan otoczony pięknymi kobietami w zwiewnych szatach, spożywający obfite posiłki. Sułtan ów potrafił być okrutny lub sprawiedliwy, miłosierny dla swoich poddanych lub też srogi i bezduszny. Czasem, w otoczeniu swojej świty, zapuszczał się na koniu lub na wielbłądach na bezkresne piaski pustyni, czasem siedział na poduszkach w swojej najświetniejszej komnacie i wydawał rozkazy swoim sługom. Miał też swojego dżina w lampie, który mógł spełniać wszystkie, najbardziej wyszukane życzenia sułtana.

Wspominając podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż kraje te stanowią współczesne urzeczywistnienie orientalnych baśni i że powstały w celu spełnienia marzeń prostego ludu o niewyobrażalnym bogactwie. Jeszcze bowiem kilkadziesiąt lat temu kraina ta składała się niemal wyłącznie z malowniczych, acz nieprzyjaznych skał i piasków pustyni. Dopiero odkrycie ogromnie bogatych pokładów ropy naftowej oraz największych na świecie złóż gazu ziemnego uczyniło zarówno Katar, jak i sąsiadujące z nim Zjednoczone Emiraty Arabskie najzamożniejszymi państwami na świecie, jednocześnie pozwalając ziścić się snom o baśniowej krainie, w której każde życzenie i każdą fantazję można w krótkim czasie przemienić w rzeczywistość. Krajom tym udało się ponadto wylansować wizerunek nowoczesnego, zamożnego, relatywnie tolerancyjnego i otwartego na świat świata islamskiego, wizerunek, który jednakże kruszy się w konfrontacji z realiami życia pracujących tam imigrantów.

Dzięki wartkiemu strumieniowi petro- i gazodolarów udało się całkowicie ujarzmić nieprzyjazne tereny pustynne, na których w ciągu kilku dziesięcioleci wyrosły najnowocześniejsze metropolie połączone ze sobą szerokimi, wielopasmowymi, gęsto oświetlonymi autostradami (zaprojektowanymi ponoć przez polskich inżynierów)...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.