DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Izabella Parowicz

W krainie tysiąca i jednej nocy


Czytana w dzieciństwie Księga tysiąca i jednej nocy oraz lektura innych legend i opowiadań arabskich utrwaliły w moim umyśle fantastyczny, baśniowy obraz Bliskiego Wschodu: obraz ociekającego przepychem, mieniącego się klejnotami i złotem pałacu, w którym mieszkał sułtan otoczony pięknymi kobietami w zwiewnych szatach, spożywający obfite posiłki. Sułtan ów potrafił być okrutny lub sprawiedliwy, miłosierny dla swoich poddanych lub też srogi i bezduszny. Czasem, w otoczeniu swojej świty, zapuszczał się na koniu lub na wielbłądach na bezkresne piaski pustyni, czasem siedział na poduszkach w swojej najświetniejszej komnacie i wydawał rozkazy swoim sługom. Miał też swojego dżina w lampie, który mógł spełniać wszystkie, najbardziej wyszukane życzenia sułtana.

Wspominając podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż kraje te stanowią współczesne urzeczywistnienie orientalnych baśni i że powstały w celu spełnienia marzeń prostego ludu o niewyobrażalnym bogactwie. Jeszcze bowiem kilkadziesiąt lat temu kraina ta składała się niemal wyłącznie z malowniczych, acz nieprzyjaznych skał i piasków pustyni. Dopiero odkrycie ogromnie bogatych pokładów ropy naftowej oraz największych na świecie złóż gazu ziemnego uczyniło zarówno Katar, jak i sąsiadujące z nim Zjednoczone Emiraty Arabskie najzamożniejszymi państwami na świecie, jednocześnie pozwalając ziścić się snom o baśniowej krainie, w której każde życzenie i każdą fantazję można w krótkim czasie przemienić w rzeczywistość. Krajom tym udało się ponadto wylansować wizerunek nowoczesnego, zamożnego, relatywnie tolerancyjnego i otwartego na świat świata islamskiego, wizerunek, który jednakże kruszy się w konfrontacji z realiami życia pracujących tam imigrantów.

Dzięki wartkiemu strumieniowi petro- i gazodolarów udało się całkowicie ujarzmić nieprzyjazne tereny pustynne, na których w ciągu kilku dziesięcioleci wyrosły najnowocześniejsze metropolie połączone ze sobą szerokimi, wielopasmowymi, gęsto oświetlonymi autostradami (zaprojektowanymi ponoć przez polskich inżynierów)...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.