DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Izabella Parowicz

W krainie tysiąca i jednej nocy


Czytana w dzieciństwie Księga tysiąca i jednej nocy oraz lektura innych legend i opowiadań arabskich utrwaliły w moim umyśle fantastyczny, baśniowy obraz Bliskiego Wschodu: obraz ociekającego przepychem, mieniącego się klejnotami i złotem pałacu, w którym mieszkał sułtan otoczony pięknymi kobietami w zwiewnych szatach, spożywający obfite posiłki. Sułtan ów potrafił być okrutny lub sprawiedliwy, miłosierny dla swoich poddanych lub też srogi i bezduszny. Czasem, w otoczeniu swojej świty, zapuszczał się na koniu lub na wielbłądach na bezkresne piaski pustyni, czasem siedział na poduszkach w swojej najświetniejszej komnacie i wydawał rozkazy swoim sługom. Miał też swojego dżina w lampie, który mógł spełniać wszystkie, najbardziej wyszukane życzenia sułtana.

Wspominając podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż kraje te stanowią współczesne urzeczywistnienie orientalnych baśni i że powstały w celu spełnienia marzeń prostego ludu o niewyobrażalnym bogactwie. Jeszcze bowiem kilkadziesiąt lat temu kraina ta składała się niemal wyłącznie z malowniczych, acz nieprzyjaznych skał i piasków pustyni. Dopiero odkrycie ogromnie bogatych pokładów ropy naftowej oraz największych na świecie złóż gazu ziemnego uczyniło zarówno Katar, jak i sąsiadujące z nim Zjednoczone Emiraty Arabskie najzamożniejszymi państwami na świecie, jednocześnie pozwalając ziścić się snom o baśniowej krainie, w której każde życzenie i każdą fantazję można w krótkim czasie przemienić w rzeczywistość. Krajom tym udało się ponadto wylansować wizerunek nowoczesnego, zamożnego, relatywnie tolerancyjnego i otwartego na świat świata islamskiego, wizerunek, który jednakże kruszy się w konfrontacji z realiami życia pracujących tam imigrantów.

Dzięki wartkiemu strumieniowi petro- i gazodolarów udało się całkowicie ujarzmić nieprzyjazne tereny pustynne, na których w ciągu kilku dziesięcioleci wyrosły najnowocześniejsze metropolie połączone ze sobą szerokimi, wielopasmowymi, gęsto oświetlonymi autostradami (zaprojektowanymi ponoć przez polskich inżynierów)...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Podczas sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najważniejszego dorocznego wydarzenia politycznego w Chinach, które rozpoczęło się po dwumiesięcznym opóźnieniu, premier Li Keqiang powiedział, iż w tym roku nie wyznaczono konkretnego celu wzrostu gospodarczego. Sytuacja jaka nie wydarzyła się od dziesięcioleci.

 
 

O rozgrywającym się tuż za naszymi wschodnimi granicami procederze legalnej surogacji, współczesnym niewolnictwie i wykorzystywaniu ludzi rozmawialiśmy z Martą Kowalczyk, członkiem Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

 

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego. Już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej – pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Marzec 2017. Ministerstwo  Edukacji  Narodowej wydaje ostrzeżenie przed śmiertelnym niebezpieczeństwem zagrażającym każdemu dziecku. Media huczą od budzących grozę historii, eksperci załamują ręce. Pewna pani profesor psychologii udziela wywiadu, gdzie z rozpaczą podkreśla, że żadne dziecko nie jest bezpieczne.

 

27 maja 2020 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ rozpocznie się sprawa Kai Godek, którą aktywiści LGBT+ oskarżyli o zniesławienie. Poszło o wypowiedź działaczki pro life w mediach, w której zasugerowała związek między homoseksualizmem i pedofilią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.